Wawrzyn szlachetny (liść laurowy) – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-06-17 13:50
Liście wawrzynu szlachetnego.

Wawrzyn szlachetny jest krzewem należącym do rodziny wawrzynowatych. Znany jest przede wszystkim z zastosowania jako przyprawa — liść laurowy. Poza gastronomią wykorzystywany jest jako roślina ozdobna, a był już uprawiany przez starożytnych Rzymian oraz Greków. Wawrzyn szlachetny jest również cenioną rośliną leczniczą.

Wawrzyn szlachetny – właściwości

Wawrzyn szlachetny w liściach i owocach zawiera olejek eteryczny składający się głównie z terpenów, cyneolu, geraniolu, goryczy i garbników, które są odpowiedzialne jego charakterystyczny i intensywny zapach. Poza olejkiem eterycznym posiada również oleje tłuste, skrobię, cukier i flawonoidy

Wawrzyn szlachetny dzięki bogatemu składowi olejku eterycznego, ale także pozostałym składnikom aktywnym, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwkaszlowe, łagodzące ból w chorobach reumatycznych oraz poprawiające funkcje trawienne.

Wawrzyn szlachetny – jak wygląda i skąd pochodzi?

Wawrzyn szlachetny (łac. Laurus nobilis) jest wiecznie zieloną rośliną, może dożyć nawet 100 lat i osiągnąć wysokość do 10 metrów. Posiada charakterystyczne liście wykorzystywane jako przyprawa po uprzednim wysuszeniu. Kwitnie w okresie wiosennym, najczęściej w marcu i kwietniu, a jego kwiaty są żółte i zebrane zazwyczaj razem po 4-6 kwiatów. Owocami wawrzyńca szlachetnego są jagody ciemnego koloru.

Wawrzyn szlachetny naturalnie występuje na obszarach basenu Morza Śródziemnego. Znajdziemy go w południowej Europie, północnej Afryce oraz zachodniej Azji. Do wielu innych krajów zawędrował razem z człowiekiem i jest tam uprawiany jako roślina ozdobna lub do pozyskiwania surowców stosowanych w gastronomii i medycynie. W Polsce uprawiany jest głównie jako ozdobna roślina doniczkowa.

W medycynie wykorzystywanym surowcem są liście i owoc wawrzynu Folia et Fructus Lauri.

Wawrzyn szlachetny – działanie, wskazania do stosowania

Wawrzyn szlachetny wykazuje działanie przeciwkaszlowe, przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe, w związku z czym może być stosowany zarówno w zwalczaniu przeziębienia, jak i również zewnętrznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, w tym łupieżu.

Olejek eteryczny z wawrzynu szlachetnego stosowany doustnie pozytywnie wpływa na funkcje trawienne, niwelując niestrawności i problemy gastryczne, a stosowany zewnętrznie działa przeciwbólowo, uśmierzając bóle reumatyczne.

Wawrzyn szlachetny w przeziębieniu

Wawrzyn szlachetny wykazuje szereg działań pozytywnie wpływających na leczenie przeziębienia i związanych z nim objawów. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz zwalcza kaszel, łagodząc objawy przeziębienia. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym skutecznie wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Wawrzyn szlachetny w dolegliwościach trawiennych

Wawrzyn szlachetny przyjmowany doustnie może być stosowany w dolegliwościach trawiennych. Działając na układ pokarmowy, wspomaga leczenie chorób przebiegających przede wszystkim z biegunką, niestrawnością i zatruciem pokarmowym. Działając rozkurczająco, niweluje ból brzucha wywołany stanami skurczowymi.

Wawrzyn szlachetny w chorobach reumatycznych

Wawrzyn szlachetny stosowany zewnętrznie w postaci okładów działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zastosowanie to sprawdza się w przypadku występowania bólów mięśniowych i reumatycznych. Okłady mogą być przygotowane poprzez rozcieńczenie olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego, ale również wcześniejsze przygotowanie naparu lub odwaru.

Wawrzyn szlachetny i jego działanie przeciwdrobnoustrojowe

Wawrzyn szlachetny działa przeciwdrobnoustrojowo. Za to działanie odpowiedzialna jest głównie frakcja flawonoidów. W przypadku infekcji jamy ustnej i gardła należy wykonywać płukanki z naparu lub odwaru z wawrzynu. Działanie przeciwdrobnoustrojowe znajdzie również zastosowanie w zewnętrznym leczeniu zakażeń skóry. Może być również wykorzystywany do leczenia łupieżu skóry głowy wywołanego przez drożdżaki i grzyby.

Wawrzyn szlachetny – jak dawkować?

Napar z wawrzynu szlachetnego

Napar z wawrzynu szlachetnego przygotowuje się poprzez zalanie około 5 gramów pokruszonych liści laurowych szklanką (250 mililitrów) przegotowanej, gorącej wody oraz pozostawienie pod przykryciem przez 30 minut, a następnie przecedzenie. Napar należy spożywać w ilości 1 szklanki dziennie, a całość kuracji nie powinna trwać dłużej niż 5 dni.

Odwar z wawrzynu szlachetnego

Odwar z wawrzynu szlachetnego przygotowuje się poprzez zalanie 2 łyżek rozdrobnionego surowca 250 mililitrami wody. Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez 30 minut. Następnie odwar należy przestudzić i odcedzić. Dzienne spożycie powinno wynosić 1 szklankę dziennie przez okres maksymalnie 5 dni.

Olejek eteryczny z wawrzynu szlachetnego

Olejek eteryczny z wawrzynu szlachetnego należy przyjmować za każdym razem w postaci rozcieńczonej. W tym celu 4-6 kropli olejku należy rozcieńczyć w 1/3 szklanki przegotowanej wody. Tak przygotowany roztwór należy przyjmować 2-4 razy dziennie lub stosować zewnętrznie w postaci okładów.

Leki i suplementy zawierające wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny dostępny jest na rynku głównie w postaci olejku eterycznego do stosowania w przypadku niestrawności lub do użytku zewnętrznego. W sklepach zielarskich można kupić również suszony oraz świeży surowiec do domowego przygotowania naparu lub odwaru.

Wawrzyn szlachetny w ciąży

Wawrzyn szlachetny nie powinien być stosowany przez kobiety będące w ciąży i karmiące piersią. Wynika to z braku dostatecznych dowodów na bezpieczeństwo przyjmowania tej rośliny w trakcie ciąży oraz jej wpływu na rozwijający się płód. Wszystkie przyjmowane leki, zioła oraz suplementy diety powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wawrzyn szlachetny – przeciwwskazania i środki ostrożności

Wawrzyn szlachetny nie powinien być stosowany przez kobiety będące w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, uspokajające i nasenne. Wawrzyn nie powinien być przyjmowany w trakcie antybiotykoterapii.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejku eterycznego z wawrzynu szlachetnego. Ze względu na skoncentrowaną dawkę substancji aktywnych łatwo go przedawkować. Nie należy przekraczać dawkowania wskazanego przez producenta i za każdym razem przed użyciem trzeba pamiętać o jego wcześniejszym rozcieńczeniu.

Wawrzyn szlachetny – możliwe działania niepożądane

Wawrzyn szlachetny przyjmowany w zbyt dużych ilościach może wywoływać działania niepożądane. Zdarza się to przede wszystkim w sytuacji przyjmowania w nadmiarze olejku eterycznego ze względu na skoncentrowaną w nim dawkę składników aktywnych. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić objawy, takie jak biegunka, nudności, wymioty, a nawet krwotok wewnętrzny.

Wawrzyn szlachetny – interakcje z lekami i innymi ziołami

Wawrzyn szlachetny, jak każde inne zioło, może wchodzić w interakcje z lekami i innymi ziołami. Wpływa on na proces krzepnięcia krwi oraz obniża poziom cukru we krwi, w związku z czym nie powinien być stosowany z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwcukrzycowymi. Możliwe jest również wystąpienie interakcji przy stosowaniu leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i nasennych. 

Wawrzyn szlachetny w Ziołopedii – podsumowanie

Wawrzyn szlachetny znany jest ludzkości od starożytności. Starożytni Grecy uznawali go za boskie drzewko Apolla i dekorowali wieńcem laurowym głowy zwycięzców olimpiady. Obecnie hodowany jest głównie jako roślina ozdobna, a liście laurowe powszechnie stosowane są jako przyprawa.

W medycynie wawrzyn szlachetny stosowany jest w postaci odwarów, naparów lub jako czysty olejek eteryczny. Stosowany jest w dolegliwościach trawiennych, przeziębieniu, zwalczaniu zewnętrznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, ale także wspomagająco przy bólach reumatycznych.

Bibliografia

  1. Sırıken B, Yavuz C, Güler A. Antibacterial Activity of Laurus nobilis: A review of literature. Med Sci Discov. 2018;5(11). str.:374-379
  2. Chahal, K.K., Kaur, M., Bhardwaj, U., Singla, N., Kaur, A. A review on chemistry and biological activities of Laurus nobilis L. essential oil. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry. 2017;6(4). str.: 1153-1161
  3. Patrakar, R., Mansuriya, M., Patil, P. Phytochemical and Pharmacological Review on Laurus Nobilis. International Journal of Pharmaceutical and Chemical Sciences. 2012;1(2). str.: 595-602

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów