Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pierwszych krokach Twojego dziecka

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-01-07 09:16
pierwsze kroki dziecka

Obserwując każdego dnia swoją pociechę, zapewne zauważyłaś, jak szybko rośnie i się rozwija, zdobywając nowe umiejętności. Z każdym kolejnym dniem Twoje dziecko więcej rozumie i potrafi. Niewątpliwie każdy etap jego rozwoju jest niezwykle ważny, jednak istnieją momenty, które zarówno dla Ciebie, jak dla i Twojego szkraba są absolutnie wyjątkowe. Jednym z nich z pewnością są pierwsze kroki, na które wielu rodziców czeka z wielkim utęsknieniem. Jeśli i Ty należysz do ich grona, podpowiadamy Ci, jak możesz przygotować się na tę wielką chwilę.

Pierwsze kroki dziecka – kiedy możesz się ich spodziewać?

Pierwsze kroki dziecka to moment bezsprzecznie przełomowy zarówno w życiu malucha, jak i jego rodziców, którzy bardzo często długo czekają na to, kiedy ich pociecha będzie w stanie samodzielnie przejść kilka kroków. Wokół tego, kiedy ów moment powinien nastąpić, narosło wiele mitów. Jednym z nich jest chociażby teoria odnosząca się do samodzielnego chodzenia dziecka przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Wiele mam bierze je sobie do serca i doszukuje się u swoich pociech różnego rodzaju defektów, zaburzeń, a nawet poważnych chorób, niecierpliwie spoglądając w stronę kalendarza. Pamiętaj, aby nie stać się jedną z nich!

Pierwsze kroki dziecka, podobnie jak inne przełomowe etapy jego rozwoju, są uwarunkowane indywidualnie i ściśle związane z ogólnym tempem rozwoju. Jeśli nie odbiega ono znacząco od normy (gdyby tak było z pewnością zwróciłby na to uwagę Wasz pediatra), zapewniamy Cię, że nie masz powodów do obaw, nawet jeśli Twój maluch pomimo ukończenia pierwszego roku życia wciąż niepewnie stawia kroczki, szukając oparcia w znajdujących się w jego otoczeniu meblach. Za normę rozwojową w zakresie samodzielnego chodzenia przyjmuje się okres pomiędzy 8. a 18. miesiącem życia. Jak więc widzisz, Twoja pociecha ma mnóstwo czas na swoje pierwsze kroki. (1)

Co może wzbudzać Twój niepokój?

Tempo rozwoju fizycznego dziecka, choć nie jest ściśle określone, jest jednak umiejscowione w pewnych przedziałach czasowych, które dotyczą przede wszystkim tzw. „kamieni milowych”. Poza mową jednym z nich jest właśnie umiejętność samodzielnego chodzenia. Choć tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, dzieci rozwijają się w różnym tempie, jednak znaczne przekraczanie przez nie pewnych ram czasowych w zakresie zdobywania kolejnych umiejętności powinno wzbudzić zainteresowanie rodziców. Co może być powodem Twojego niepokoju?

Poza znacznym odstępstwami od wspomnianych ram czasowych w zakresie nauki siadania, raczkowania, wstawania, mowy czy też chodzenia źródłem obaw powinna stać się także utrata wcześniej zdobytych umiejętności. Jeśli nasze dziecko, które próbowało już samo wstawać, nagle przestaje podejmować jakikolwiek próby przyjęcia pozycji stojącej lub też nie jest w stanie utrzymać ciała w tej właśnie pozycji, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. To oczywiście jeden z przykładów, gdyż utrata dotychczasowych umiejętności może dotyczyć każdego aspektu rozwoju (siadania, raczkowania, itp.). Pamiętaj, że w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości szybka konsultacja medyczna pozwoli podjąć odpowiednie kroki i wyeliminować przyczyny ewentualnych zaburzeń czy też rozwijających się schorzeń, zmniejszając ryzyko zaburzeń rozwojowych. Jeżeli odczuwamy silny niepokój związany z opóźnieniem nabywania przez dziecko kolejnych umiejętności, rozmowa z pediatrą pomoże nam uporać się z lękiem – miejmy nadzieję – zupełnie bezpodstawnym. Dlatego zanim zaczniesz snuć „medyczne” teorie, porównując swoje dziecko do rówieśników i zamartwiając się na zapas, najpierw skorzystaj z fachowej wiedzy lekarza, bo może okazać się, że martwisz się zupełnie niepotrzebnie. (2)

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku. 

 

Bibliografia:

  1. Karwczyński M., Czy rozwój ruchowy mojego dziecka przebiega prawidłowo?, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52271,czy-rozwoj-ruchowy-mojego-dziecka-przebiega-prawidlowo, data dostępu: 06.11.2019 r.
  2. Krawczyński M., Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka, data dostępu: 06.11.2019 r.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów