Spirulina - dlaczego warto jeść algi?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-03-22 10:47
Spirulina - właściwości

W dzisiejszych czasach chętnie sięgamy po tak zwane "superfoods", czyli żywność funkcjonalną, bogatą w witaminy, minerały oraz różne bioaktywne związki. Produktom określanym tym mianem przypisuje się szereg prozdrowotnych właściwości. Jednym z takich produktów jest spirulina - mikroalga, która szturmem zdobyła rynek suplementów. Czy rzeczywiście jest tak wartościowa, jak się o niej pisze? Sprawdźmy!

Czym jest spirulina?

Algi były wykorzystywane przez ludzi od pokoleń. Występują na całym świecie w środowisku wodnym oraz w miejscach o wysokiej wilgotności. Algi nie posiadają wykształconych tkanek, są zdolne do samożywienia (autotrofizmu) w wyniku fotosyntezy dzięki dużej zawartości chlorofilu. Do alg zaliczają się sinice (cyjanobakterie), których najbardziej popularnym przedstawicielami są Arthrospira platensis oraz Arthrospira maxima. Z nich też uzyskuje się spirulinę. 

Wspomniane sinice naturalnie występują w Afryce, Ameryce Południowej i Azji - w tych regionach hodowane są na masowa skalę. Mają charakterystyczą, ciemnoturkusową barwę. Posiadają pokaźne zdolności adaptacyjne, dzięki czemu potrafią się dostosować do różnych warunków. Spirulinę sprzedaje się w formie proszku lub sprasowanych tabletek. Do największych producentów spiruliny zaliczają się Chiny, Stany zjednoczone, Tajlandia, a także Indie i Tajwan.

Wartości odżywcze spiruliny

To, co zadecydowało o rosnącej popularności spiruliny, to jej wartości odżywcze. Najważniejszą z nich jest wysoka zawartość białka (waha się od 50 do 75%), które zawiera w sobie 12 aminokwasów endogennych i 8 aminokwasów egzogennych. Dzięki temu spirulina stanowi idealne źródło białka dla osób ograniczających spożycie mięsa, m.in. wegetarian i wegan. Spirulina zawiera w sobie także lipidy bogate w kwasy tłuszczowe (1,5 - 12% suchej masy, w zależności od producenta), wśród których należy wymienić kwas γ-linolenowy, którego w spirulinie jest najwięcej, α-linolenowy, kwas stearydonowy czy kwas eikozapentaenowy.

Co jeszcze znajdziemy w tej niepozornej aldze? Przede wszystkim bogactwo witamin, takich jak C, E (tokoferol), z grupy B (B1, B2, B6), K oraz PP, a także minerałów - magnezu, żelaza, potasu, wapnia, sodu czy fosforu, które odznaczają się wysoka przyswajalnością. Spirulina zawiera także kwas foliowy (ważny dla kobiet w ciąży) i kwas pantenowy, flawonoidybeta-karoten, zeaksatynę oraz glukozaminę. Wśród węglowodanów wyróżnić należy m.in. glikogen czy spirulinian wapnia.

Czy spirulina jest zdrowa? KtoMaLek.pl

Spirulina – właściwości zdrowotne

Na przestrzeni lat powstało wiele badań dotyczących spiruliny, które potwierdzają jej korzystny wpływ na zdrowie. Wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

  • Z uwagi na bogactwo łatwo przyswajalnego białka roślinnego, spirulina to doskonałe uzupełnienie diety dla osób szukających alternatywnych źródeł protein w diecie. Nie bez znaczenia jest także obecność żelaza, którego niedobory dotykają osób na diecie bezmięsnej. Z tego względu spirulinę można stosować pomocniczo przy anemii;
  • Przeciwutleniacze zawarte w spirulinie neutralizują wolne rodniki, które są jednym z istotnych czynników mających wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. Za działanie antyoksydacyjne w spirulinie odpowiadają przede wszystkim: witamina C oraz E, a także beta-karoten. Również chlorofil oraz fikocyjanina (niebieski pigment) pełnią funkcję przeciwutleniaczy;
  • Według niektórych badań, zawarty w spirulinie spirulan wapnia wykazuje właściwości przeciwwirusowe w stosunku do takich wirusów, jak HIV-1, HSV-1 czy wirusa cytomegalii;
  • Obecne w spirulinie fikocyjanina oraz fenyloalanina mogą obniżać glikemię poposiłkową (podwyższenie stężenia glukozy we krwi po posiłku);
  • Spirulina pomaga kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów, ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego;
  • Posiada zdolność pobudzania układu immunologicznego do pracy, zwiększając tym samym odporność organizmu na infekcje;
  • Zawarta w spirulinie zeaksantyna pomaga utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Producenci spiruliny często wskazują na jej działanie odchudzające. Czy rzeczywiście może pomóc? Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, a także łatwo przyswajalne białko z pewnością pomogą w procesie utraty wagi, niemniej nie można traktować spiruliny jako środka odchudzającego. Konieczne jest stosowanie zbilansowanej diety oraz włączenie regularnej aktywności fizycznej.

Jako ciekawostkę warto dodać, że spirulina jest rekomendowanym pokarmem dla astronautów podczas długoterminowych misji kosmicznych (zarówno przez NASA, jak i ESA).

Jak stosować spirulinę?

Spirulina dostępna jest w formie proszku lub sprasowanych tabletek. do wyboru mamy takie preparaty, jak Spiro Forte, Duo Spirulin, Spirulina Powder czy A-Z Spirulina Bio. Sproszkowane algi można wykorzystać do produkcji domowych koktajli, lub dodawać do posiłków. Forma przyjmowania spiruliny nie ma większego znaczenia, ważna jest jednak jakość surowca. Należy zadbać o to, by algi pochodziły ze sprawdzonych źródeł. W ten sposób będziemy mieli pewność, że przyjmujemy pełnowartościowy i bezpieczny produkt, bez zanieczyszczeń przez metale ciężkie czy patogenne mikroorganizmy. Dokładny skład oraz informacje na temat dostępności tych preparatów w aptekach można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.

Czy spirulina jest bezpieczna?

Przed rozpoczęciem stosowania spiruliny należy wziąć pod uwagę wszystkie brane leki oraz choroby. Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem rodzinnym.
Jak wcześniej wspomniano, spirulina pobudza do pracy układ immunologiczny, co może zaostrzać przebieg chorób o podłożu autoimmunologicznym. Jeśli więc chorujemy na reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane, lepiej unikać spiruliny.

Spiruliny nie należy stosować razem z lekami immunosupresyjnymi, gdyż może osłabiać ich działanie. Również osoby cierpiące na fenyloketonurię nie powinny jej stosować, gdyż może nasilać objawy choroby.

W przypadku zdrowych osób dotychczasowe badania na spirulinie nie dostarczyły wielu informacji o jej działaniach ubocznych. Zdarzały się reakcje alergiczne oraz pewne reakcje niepożądane (bóle mięśni, bóle głowy, nadmierna potliwość, zaczerwienienie twarzy), jednak były to rzadkie przypadki. Warto zatem zachować umiar i stosować się do zaleceń producentów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów