Serie leku Toramide wycofane z obrotu
GIF wycofuje ze sprzedaży kolejny preparat! Tym razem wycofano dwie serie leku stosowanego m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Co było przyczyną takiej decyzji GIF? Których serii leku ona dotyczy?
Lek Toramide – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Toramide jest torasemid. Wykazuje ona silne działanie diuretyczne, przyczyniając się do zwiększenia objętości wydalanego moczu. Prowadzi również do obniżenia ciśnienia tętniczego u osób z nadciśnieniem.
Lek Toramide wskazany jest z leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego, a także obrzęków pochodzenia nerkowego lub wątrobowego oraz obrzęków płuc i związanych z zastoinowa niewydolnością serca.
Które serie leku Toramide wycofano z obrotu?
Decyzja GIF nastąpiła na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, który stwierdził w kilku seriach leku obecność pochodnej torasemidu (p-torasemid) w substancji czynnej użytej w tym leku. Oznacza to, że lek nie spełnia ustalonych wymagań jakościowych.
Zgodnie z decyzją nr 107/WC/2018 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Toramide 20 mg (Torasemidum), tabletki, 30 tabletek o numerach serii:
- numer serii: 10618, data ważności: 30.06.2021
- numer serii: 20619, data ważności: 30.06.2021
Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://archiwum.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1323,Decyzja-Nr-107WC2018.html
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.