Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak wybrać odpowiedni lek na przeziębienie

Artykuł sponsorowany

Aleksandra Rutkowska 2019-10-31 09:46
przeziebienie kobieta

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Najwięcej przypadków zachorowania występuje w okresie jesienno-zimowym i dotyczy szeregu objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych.

Kiedy dopadnie nas infekcja pierwsze kroki kierujemy do apteki, gdzie dostępna jest cała masa leków na przeziębienie lub czytamy internetowy wykaz leków. Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę? Lepiej wybrać lek złożony z kilku substancji czy tylko z jednej?

Jak leczyć przeziębienie?

Leczenie przeziębienia polega głównie na zwalczaniu występujących objawów, które najmocniej odczuwamy w 2 i 3 dobie infekcji. Zazwyczaj po tym czasie dolegliwości stopniowo łagodnieją. Chorym zaleca się odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz stosowanie leków przeciwbólowych, obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz leków na kaszel.

Leki przeciwbólowe

Podstawowymi substancjami w lekach na przeziębienie są: paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo oraz ibuprofen i kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Te trzy substancje zmniejszają bóle związane z przeziębieniem, takie jak ból głowy, ból gardła, ból zatok i bóle mięśniowo-szkieletowe.

Leki na katar

Ich głównym zadaniem jest obkurczenie śluzówki zatok i nosa, zmniejszenie obrzęku i ułatwienie oddychania. Odpowiednie dobranie substancji pomoże złagodzić i zwalczyć objawy, takie jak: zalegająca wydzielina, cieknący katar i trudności z oddychaniem. Leki na katar dzielą się na leki do stosowania miejscowego w postaci sprayu i kropli - ksylometazolina, oksymetazolina oraz leki doustne, takie jak: pseudoefedryna i fenylefryna. Leki stosowane miejscowo charakteryzuje szybki początek działania i brak ogólnoustrojowych działań niepożądanych, więc z reguły są bezpieczne i dobrze tolerowane. Natomiast leki stosowane doustnie zazwyczaj występują w preparatach złożonych zwalczających kilka objawów przeziębienia jednocześnie. Należy zwrócić uwagę na pseudoefedrynę, ponieważ wykazuje wiele działań niepożądanych i nie każdy może ją stosować.

Leki na kaszel suchy

Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj na początku przeziębienia i nasila ogólne osłabienie organizmu. Zazwyczaj wzmaga się przed snem i w nocy. Leki przeciwkaszlowe, to substancje, których zadaniem jest hamowanie odruchu kaszlu. Dostępne są w postaci tabletek oraz syropu. Zaliczamy do nich: dekstrometorfan, kodeinę, butamirat i lewodropropizynę. Z leków pochodzenia roślinnego możemy wyróżnić korzeń prawoślazu i babkę lancetowatą, które działają powlekająco na błonę śluzową gardła.

 

Leki na kaszel mokry

Leki wykrztuśne pomagają usunąć zalegającą wydzielinę z oskrzeli, zmniejszają jej gęstość i lepkość oraz pobudzają odruch kaszlu. Dostępne są w postaci tabletek, tabletek musujących, proszku do sporządzania roztworu doustnego i syropu. Najczęściej stosowanymi substancjami są gwajafenezyna, sulfogwajakol, acetylocysteina, bromheksyna i ambroksol. Natomiast z leków ziołowych wyciąg z bluszczu i tymianek.

 

Lek jednoskładnikowy a lek złożony

Wybór leku na przeziębienie w głównej mierze zależy od występujących objawów, ich nasilenia oraz własnych preferencji. Jeżeli mamy do czynienia z kilkoma symptomami jednocześnie, wtedy warto stosować leki złożone, które zwalczają dolegliwości kompleksowo. W przypadku występowania jednego objawu czy dwóch, warto pomyśleć o wybraniu leków typowo pod daną dolegliwość np. tabletki na gardło i krople do nosa. Najważniejsze jest jednak unikanie stosowania kilku preparatów złożonych. Jednoczesne przyjmowanie leków o podobnym działaniu może spowodować przekroczenie dawek dobowych substancji leczniczych i doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli nie mamy pewności co zawiera lek który przyjmujemy warto zasięgnąć opinii farmaceuty lub skorzystać z dostępnych portali na których znajdziemy ulotki leków.

O Autorce

Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów