Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Refluks u niemowląt - przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-24 15:19
Kobieta trzyma w ramionach niemowlę, które cierpi z powodu męczącego refluksu.

Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem dla rodziców. Jego bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nich najważniejsze, a nawet najmniejsze problemy, sygnalizowane przez dziecko poprzez płacz czy drażliwość, są dla rodziców sygnałem alarmowym, aby jak najszybciej pomóc maluszkowi. Wśród najczęstszych dolegliwości, które dotykają niemowlęta wymienić można między innymi refluks. Kiedy się go rozpoznaje oraz jak go leczyć?

Czym jest refluks?

Refluksem jest nazywane cofanie się treści pokarmowej w kierunku jamy ustnej. Nie dochodzi tutaj do ewakuacji pokarmu poza jamę ustną (taką sytuację nazywa się ulewaniem), lecz treść pokarmowa zostaje w buzi. Powoduje to nieprzyjemne odczucie kwaśnego smaku, które może również objawiać się pieczeniem, nazywanym powszechnie zgagą. Refluks dotyka nawet co drugie niemowlę, gdyż spowodowany jest niedostatecznym rozwojem funkcji układu pokarmowego.

Przyczyny występowania refluksu u niemowląt

Przyczyną refluksu u niemowląt jest niedojrzały układ pokarmowy. Dokładniej rzecz ujmując, winowajcą jest niedomykalność dolnego zwieracza przełyku. Jest to sytuacja całkowicie fizjologiczna, gdyż właściwie każdy z układów dziecka dojrzewa wraz z upływem czasu. Refluks jednak jest mało przyjemnym schorzeniem, mogącym prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego jeśli zauważyszu malucha objawy sugerujące jedo wystąpienie, warto zwrócić się do lekarza, aby wyeliminować problem. Refluks może być uznawany za fizjologiczny, jeśli występuje wyłącznie po posiłku, szybko ustępuje i zanika wraz z dorastaniem dziecka.

Objawy refluksu u niemowląt

W jaki sposób można zorientować się, że coś maluszkowi dolega? Najlepiej stale obserwować niemowlę – jego aktywność i humor przede wszystkim zaraz po posiłku, ale również w ciągu dnia. 

Najbardziej charakterystycznymi objawami świadczącymi o możliwości występowania refluksu u niemowląt jest:

  • zaciskanie piąstek w trakcie karmienia;
  • kaszel lub chrypka nie spowodowana przeziębieniem;
  • chęć ciągłego noszenia na rękach - szczególnie po posiłku, gdyż wtedy dziecko nie odczuwa dolegliwości lub są one zdecydowanie mniej nasilone;
  • ogólne rozdrażnienie, również w czasie jedzenia;
  • trudność z przyrostem masy ciała.

Refluks u niemowląt nie jest niebezpiecznym stanem, jeśli samoczynnie mija wraz z rozwojem dziecka. Jeśli nie ustępuje lub objawy są silne i nieprzyjemne, pojawiają się często czy prowadzą do silnego rozdrażnienia i powodują mniejszy apetyt u dziecka, warto taką sytuację skonsultować ze specjalistą, aby móc zmniejszyć dolegliwości dziecka.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów u swojego dziecka, udaj się z nim do specjalisty na konsultację i badania. Kontrola lekarska jest konieczna również w sytuacji przedłużającego się refluksu, który nie ustępuje wraz z dojrzewaniem dziecka.

Sposoby leczenia refluksu u niemowląt

Wyróżnić można kilka metod radzenia sobie z refluksem u niemowląt. Część pacjentów sięga po metody farmakologiczne, a inni są w stanie zniwelować objawy już przy użyciu metod niefarmakologicznych.

Metody zagęszczające pokarm

Najczęściej polecane są produkty na bazie karobu (czyli chleba świętojańskiego), które mają za zadanie zagęszczanie mleka, gdyż zmniejsza to nasilenie cofania się pokarmu. Stosuje się również różnego rodzaju mieszanki antyrefluksowe, mieszanki mleczne dla dzieci z nietolerancją mleka krowiego i probiotyki. Produkty oznaczone są symbolem AR (antyrefluks), np. Bebilon AR, Mleko NAN Expert AR, Humana AR.

Warto jednak pamiętać, że różnego typu zagęszczacze do pokarmów są wysokokaloryczne. Ich wprowadzenie do żywienia dziecka będzie znacznie zwiększało kaloryczność posiłku, co w następstwie może powodować nadmierny wzrost masy ciała malucha.

Leczenie farmakologiczne

Kolejnym sposobem radzenia sobie z refluksem u niemowląt jest stosowanie preparatów farmaceutycznych, mających na celu zwalczenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących refluksowi. Do takich środków należą m.in. Gastrotuss Baby oraz Dicogel Gastro. Ich stosowanie u dziecka należy jednak skonsultować ze specjalistą.

Dostępność poszukiwanych preparatów w pobliskiej aptece sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.

Leczenie niefarmakologiczne

W przypadku zdiagnozowania refluksu u niemowląt, warto zgłosić się do fizjoterapeuty dziecięcego lub osteopaty. Osoby te poprzez pracę nad nerwem błędnym, przeponą i innymi mięśniami wspomogą pracę układu pokarmowego niemowlęcia, co spowoduje szybsze usunięcie nieprzyjemnych dolegliwości.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów