Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności (styczeń 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-11 16:33
Niebiesko-białe kapsułki na koralowym tle.

Nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Choć lista skróciła się o kilka pozycji, nadal figuruje na niej dużo leków, stosowanych m.in. przez cukrzyków czy astmatyków.

Lista antywywozowa – tym razem nieco krótsza

Lista antywywozowa funkcjonuje jako narzędzie, które ma zapobiegać nielegalnemu wywozowi leków poza granice kraju. Aktualizuje się ją co dwa miesiące lub częściej, jeżeli jest to konieczne. Takie sytuacje miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, co miało związek m.in. z trudną sytuacją pandemiczną. Zabezpieczano wówczas m.in. dostępność wyrobów medycznych, takich jak maseczki chirurgiczne, preparaty do dezynfekcji czy termometry elektroniczne, a także sporą grupę leków stosowanych w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, w tym preparaty z paracetamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym, witaminą C, leki przeciwwirusowe i przeciwgrypowe.

Aktualne obwieszczenie liczy 215 pozycji, jest więc krótsze od listy listopadowej, na której znalazło się 219 produktów.

Nowe leki na wykazie

Do wykazu dołączyło 16 nowych produktów. Dominującą grupę stanowią preparaty wziewne w postaci proszku do inhalacji, zawierające budezonid i formoterol, stosowane w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP): Airbufo Forspiro (2 różne wielkości opakowania), Bufomix Easyhaler (2 różne dawki), DuoResp Spiromax (2 różne dawki) oraz Symbicort Turbuhaler (4 dawki).

Dodatkowym nadzorem objęto również lek Envarsus w czterech różnych dawkach. Lek ten przyjmują pacjenci w ramach profilaktyki odrzucania przeszczepu allogenicznego przeszczepu nerki lub wątroby oraz osoby, u których inne leki immnosupresyjne nie przynoszą rezultatu.

Ponadto na liście ponownie znalazły się dwie mieszanki mlekozastępcze Neocate Junior i Neocate LCP, stosowane u dzieci z ciężką alergią na białka mleka krowiego, złożonymi nietolerancjami białek pokarmowych oraz w przypadku chorób, w których przebiegu wskazana jest dieta elementarna.

Które leki wykreślono z zestawienia?

Z listy wykreślono 20 produktów leczniczych, w tym:

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Wiele leków, które znajdują się na liście antywywozowej, objętych jest nadzorem już od dłuższego czasu. Dotyczy to m.in. leków stosowanych terapii astmy i POChP (Berodual, Berodual N, Fostex, Spiriva), preparatów przeciwzakrzepowych, licznych leków stosowanych u diabetyków (Apidra, Fiasp, Humalog, Lantus, Novorapid, Ozempic, Toujeo, Trulicity).

Zakup części leków trudno dostępnych może być problematyczny, o czym przekonało się wielu pacjentów. Konieczność chodzenia od apteki do apteki lub wykonywanie dziesiątek telefonów pochłania czas i niejednokrotnie środki pieniężne.

Skutecznym wsparciem w poszukiwaniu potrzebnych leków jest wyszukiwarka KtoMaLek.pl, dzięki które można sprawdzić dostępność farmaceutyków w przeszło 10 tysiącach aptek! Jak korzystać z wyszukiwarki? 

  1. Wpisz nazwę miejscowości lub podaj swoją lokalizację.
  2. Wprowadź nazwę leku – system wygeneruje listę pobliski aptek, które mają wybrany lek na stanie.
  3. Zarezerwuj leki w wybranej aptece i poczekaj na potwierdzenie rezerwacji.
  4. Odbierz leki w aptece i zapłać za nie przy odbiorze!

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2021/109/akt.pdf 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów