Na czym polega świecowanie uszu? Czy jest bezpieczne i ma w ogóle sens?
Świecowanie uszu to jedna z metod stosowanych w celu usunięcia zalegającej woskowiny usznej. Wykorzystywana jest już od wielu, wielu lat, a co poniektórzy stosują ją aż po dzień dzisiejszy. Na czym polega świecowanie uszu? Czy jest to zabieg polecany i czy warto z niego korzystać? Czy świecowanie uszu jest bezpieczne? Sprawdźmy!
Świecowanie uszu – czym jest?
Świecowanie uszu, inaczej nazywane konchowaniem uszu, polega na umieszczeniu końca pustej pokrytej woskiem świecy w przewodzie słuchowym i zapaleniu jej z drugiej strony. Zabieg ten ma na celu przeczyszczenie przewodu słuchowego oraz usunięcie woskowiny i zanieczyszczeń. Świecowanie uszu pojawiło się już w dawnych kulturach, niektóre z nich udokumentowały stosowanie tej metody już starożytnym Egipcie. Konchowanie uszu to popularny zabieg używany w medycynie alternatywnej, w związku z czym nie posiada jasnego naukowego poparcia.
Świecowanie uszu – na czym polega?
Przed przystąpieniem do zabiegu świecowania, należy dokładnie oczyścić ucho, a następnie położyć się z uchem skierowanym do góry. Jeden z końców świecy jest kolejno umieszczany w otworze słuchowym z podkładką, która chroni przed skapującym woskiem. W tej metodzie używa się świec ręcznie robionych z wosku pszczelego oraz czystej bawełny z możliwością nasączenia jej olejkami lub ekstraktami ziół. Następnie świeca jest zapalana na przeciwległym końcu, a w międzyczasie odcina się już spalony materiał do momentu wypalenia. Zabieg trwa kilka minut, a po jego zakończeniu należy wyczyścić ucho zewnętrzne płatkiem kosmetycznym lub wacikiem.
Świecowanie uszu – czy ma jakieś korzyści?
W literaturze pojawiają się nieudowodnione informacje o tym, że świecowanie uszu może wpływać na:
- regulację ciśnienia krwi
- łagodzenie zapalenia zatok;
- oczyszczanie umysłu;
- zmniejszenie bólu i sztywności stawu skroniowo-żuchwowego;
- łagodzenie zawrotów głowy;
- zmniejszenie napięcia i odczuwanego stresu;
- poprawienie krążenia limfatycznego.
Świecowanie uszu – wady i przeciwwskazania
Świecowanie uszu może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi, a co więcej, nie jest wskazane dla każdego. Jeśli zmagamy się z jakąś dolegliwością w obrębie uszu – warto udać się do lekarza (np. laryngologa), który odpowiednio podejdzie do problemu. Z zabiegu świecowania uszu nie powinny korzystać osoby z aparatem słuchowym, implantami, stanami zapalnymi w obrębie ucha, pękniętą błoną bębenkową czy infekcjami.
Ponadto, do powikłań związanych ze świecowaniem uszu zalicza się:
- oparzenie gorącym woskiem w uchu lub poza nim;
- niedrożność kanału słuchowego;
- perforację błony bębenkowej;
- wtórne infekcje przewodu słuchowego z przejściową utratą słuchu;
- zapalenie ucha zewnętrznego;
- uraz ucha środkowego.
Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne?
Świecowanie uszu cieszy się ostatnimi czasy dużo większym zainteresowaniem. Jest to zabieg, który może być wykonywany np. w gabinecie kosmetycznym, ale sprawdza się również w warunkach domowych. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do świecowania. Według ekspertów świecowanie uszu nie należy do zabiegów bezpiecznych i skutecznych. W dostępnej literaturze nie ma dowodów naukowych na bezpieczne stosowanie świecowania uszu, a ponadto odnotowano wiele powikłań, które mogą się z nim wiązać, włącznie z pokryciem błony bębenkowej pozostałościami popiołu.
Świecowanie uszu – czy warto z niego korzystać?
Warto pamiętać o tym, że świecowanie uszu nie należy do zabiegów medycznych ani leczniczych, dlatego przystąpienie do niego należy dokładnie przemyśleć. Aby usunąć woskowinę z ucha i zadbać o odpowiednią higienę warto korzystać z innych dostępnych i bezpiecznych metod. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty pomagające poradzić sobie z tym problemem. Zalicza się do nich: Fonix Higiena Uszu Compositum, Akustone, Vaxol, Akuvax, Voskolix Spray d/hig.uszu d/dzieci/dor. i wiele innych. W momencie, gdy zmagamy się z dużo poważniejszymi problemami usznymi, np. niedosłuchem, warto zasięgnąć porady lekarza, który dobierze odpowiednie preparaty i ustali proces leczenia w zależności od problemu.
Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Rykowski, D., Wilde, J., Siuda, M. (2003). Obrzędy, zwyczaje i leczenie niekonwencjonalne związane z woskiem pszczelim. Humanistyka i Przyrodoznawstwo, 9, s. 187-198.
- Tan, S.N., Putra, P. (2016). Ear Candling: A Non-Proven Method for Benefits. Clinics in Surgery, 1, 1088.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.