Na czym polega piaskowanie zębów? Jak często powinno się piaskować zęby?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-03 10:14
Pacjent u stomatologa, po piaskowaniu zębów ogląda efekty czyszczenia w lusterku.

O zdrowie zębów powinno się dbać od najmłodszych lat, jednak w Polsce świadomość na temat higieny jamy ustnej nadal jest niewystarczająca. Kolejne raporty o częstotliwości próchnicy wśród dzieci i dorosłych pokazują, że przed stomatologami nadal stoi ogrom pracy do wykonania. Jednym z kluczowych elementów profilaktyki próchnicy i higienizacji zębów jest zabieg piaskowania. Na czym polega i jak często powinno się go wykonywać? Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Piaskowanie zębów – na czym to polega?

Piaskowanie zębów jest jednym z kilku etapów higienizacji jamy ustnej, którą przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten pozwala usunąć z powierzchni zębów nagromadzone osady i przebarwienia oraz pozostałości kamienia nazębnego po zabiegu skalingu (usuwanie kamienia nazębnego). Do piaskowania wykorzystuje się piaskarkę stomatologiczną, wyposażoną w dysze, która generuje silny strumień mieszaniny wody oraz czyszczących drobin (m.in. wodorowęglan sodu, glicyna, erytrytol), docierających do nawet trudno dostępnych przestrzeni, niemożliwych do wyczyszczenia przy pomocy nici dentystycznej i szczoteczki.

Regularne piaskowanie zębów przy zachowaniu właściwiej higieny jamy ustnej zapobiega rozrostowi płytki nazębnej, która jest jednym z głównych czynników rozwoju próchnicy. To właśnie na powierzchni płytki nazębnej lubią bytować chorobotwórcze bakterie. W przypadku niewielkich zmian próchniczych piaskowanie może być alternatywą dla borowania.

Wskazania do piaskowania zębów

Zabieg piaskowania zębów może przeprowadzić stomatolog lub wykwalifikowany higienista dentystyczny. Zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak jego koszt jest stosunkowo niewielki. 

W ramach profilaktyki piaskowanie powinno się wykonywać raz lub dwa razy w roku, by regularnie usuwać gromadzącą się płytkę nazębna. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza osobom palącym papierosy, pijącym spore ilości kawy, herbaty i wina. Wspomniane napoje oraz papierosy sprzyjają powstawaniu przebarwień na powierzchni zębów, które można usunąć właśnie podczas piaskowania. Piaskowanie wskazane jest również u pacjentów po wybielaniu zębów, by podtrzymać efekt zabiegu, a także u osób noszących aparat ortodontyczny.

Choć piaskowanie uznawane jest za zabieg bezpieczny, nie wszyscy pacjenci mogą się mu poddać. Główne przeciwwskazania do zabiegu to:

Piaskowania nie powinno się przeprowadzać, jeżeli w jamie ustnej rozwinął się stan zapalny lub doszło do uszkodzenia błony śluzowej.

Czy piaskowanie zębów boli?

Zabieg piaskowania zazwyczaj trwa około 30 minut i poprzedza go skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. W trakcie higienizacji pacjent ma szeroko otwarte usta (pomocne są jednorazowe rozwieracze jamy ustnej, które dodatkowo chronią usta), co może być nieco niekomfortowe.

Sam zabieg nie jest bolesny, ale bywa uznawany za niekomfortowy. Zdarza się, że strumień czyszczących drobinek trafia w język lub dziąsło, co może być przyczyną podrażnienia. Zastosowany do zabiegu płyn ma słony i niezbyt przyjemny smak, jednak równocześnie z piaskarką stomatolog lub higienista stosuje odsysacz, który na bieżąco usuwa preparat z jamy ustnej.

Po zabiegu piaskowania dziąsła zazwyczaj są nieco zaczerwienione i podrażnione, a zęby wrażliwe na zmiany temperatur, jednak dolegliwości te szybko przemijają. Stomatolog może zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże złagodzić podrażnienie (np. Eludril Classic, Meridol).

Jak dbać o zęby po piaskowaniu?

Zabieg piaskowania przeprowadza się wraz ze skalingiem. Po usunięciu złogów i osadów dodatkowo wykonuje się fluoryzację zębów, aby wzmocnić powierzchniową warstwę szkliwa. Przez kilka godzin po zabiegu należy zrezygnować z picia kawy i herbaty, wina oraz spożywania mocno barwiących produktów spożywczych (np. buraków, jagód), gdyż mogą one doprowadzić do pojawienia się przebarwień.

Dbanie o właściwy poziom higieny jamy ustnej to szansa na podtrzymanie efektów piaskowania zębów. Podstawą jest oczywiście szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Prócz szczotkowania istotne jest również używanie nici dentystycznej (Nić dentystyczna Heltes, Curasept Floss, Curaprox, Efiseptyl, Elgydium Dental Flos), szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (Curaprox, KIN Microprox, Oral-B Interdental)  lub irygatora (Panasonic EW 1211, Vitammy Aquarius), by usunąć resztki pokarmów i osady z miejsc, do których zwykła szczoteczka nie dociera. Warto też stosować płyny stomatologiczne do płukania jamy ustnej (Elmex, Dentosept Complex, Eludril Care, Listerine Professional Gum Therapy, Baikadent). Przy zwiększonej skłonności do powstawania płytki nazębnej można stosować specjalistyczne pasty do zębów (np. ELGYDIUM Anti-Plaque, Perio-Aid Intensive Care, CURASEPT ADS 712).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów