Lista leków zagrożonych brakiem dostępności (maj 2019 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-05-16 15:32
Leki zagrożone brakiem dostępności (maj 2019 r.)

Od 15 maja 2019 r. obowiązuje znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Tym razem lista uległa znacznemu zmniejszeniu, choć nadal figurują na niej ważne dla pacjentów leki. Co się zmieniło względem marcowego wykazu?

Zmiany na wykazie w liczbach

Zgodnie z obowiązującą ustawą dotyczącą prawa farmaceutycznego, Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Poprzedni wykaz obowiązywał od początku marca do końca kwietnia i znalazło się na nim w sumie 341 preparatów. Od wielu miesięcy liczba ta stale wzrastała, dlatego cieszy obecna tendencja spadkowa. Na nowym wykazie znalazło się 288 pozycji, czyli aż o 53 mniej.

Które preparaty zniknęły z listy?

Ze zmian na wykazie mogą się cieszyć przede wszystkim rodzice, gdyż z listy zniknęły szczepionki uwzględnione w Kalendarzu szczepień na 2019 rok. Są to m.in. szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi, polio i Haemophilus influenzae typ b (Infanrix - IPV + Hib, Infanrix hexa, Pentaxim), szczepionki przeciw grypie (Influvac Tetra, VaxigripTetra), a także szczepionki przeciwko odrze, śwince, różyczce (M-M-Rvax-Pro, Priorix) i ospie wietrznej (Priorix Tetra).

Z listy zniknął także lek przeciwzakrzepowy Vessel due F, który figurował na niej już od wielu miesięcy. Stosuje się go w pierwotne i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej, przy owrzodzeniu żylnych podudzi, objawowej przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu oraz przedłużonej wtórnej profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Niemniej inne leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Xarelto, Fragmin) nadal znajdują się na liście.

Nowe preparaty na wykazie

Choć liczba leków na aktualnej liście znacząco spadła, pojawiły się na niej nowe leki. Na wykazie znalazł się lek Cortiment MMX (budezonid) - glikokortykosteroid stosowany u pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ponadto na listę trafił lek Firmagon w dwóch dawkach (120 mg i 80 mg), który podaje się w leczeniu zaawansowanego hormonozależnego raka gruczołu krokowego.

Do majowej listy dołączyła także kolejna heparyna drobnocząsteczkowa - Losmina (w pięciu dawkach). Stosuje się ja u pacjentów w celu zapobiegania żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Na liście znaleźć można jeszcze jedną, obok Cuvitru, Flebogamma DIF, czy HyQvia, immunoglobulinę ludzką - Privigen.

Jakie jeszcze leki obecne są na liście?

Mimo znaczącego spadku, lista leków trudno dostępnych nadal jest długa i problematyczna dla pacjentów. W dalszym ciągu znajdują się na niej leki przeciwastmatyczne i stosowane w leczeniu POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), insuliny stosowane przez cukrzyków (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir, Insuman Rapid, Mixtard 30 Penfill), leki przeciwzakrzepowe,  wyciągi alergenowe (Novo-Helisen Depot), oraz preparaty mlekozastępcze, podawane dzieciom na diecie eliminacyjnej (Nutramigen 2 LGG, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Bebilon pepti 2 DHA).

Leki trudno dostępne – jak ich szukać?

Zakup leków znajdujących się na wykazie nastręcza pacjentom wielu problemów. Bywa, że na znalezienie danego leku pacjenci poświęcają nawet cały dzień, krążąc od apteki do apteki. Kłopoty z dostępnością niektórych leków mają związek m.in. z nielegalnym wywozem za granicę, jednak Ministerstwo Zdrowia stale walczy z tym procederem.

Sporym ułatwieniem w szukaniu leków trudno dostępnych jest wyszukiwarka KtoMaLek.pl, z którą współpracuje blisko 8000 aptek z całej Polski. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Wystarczy wpisać swoją lokalizację i podać nazwę preparatu, by serwis wygenerował listę najbliższych aptek, które deklarują posiadanie szukanego leku. Rezerwacja leku daje pewność, że będzie on na nas czekał w aptece.

Źródłohttp://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2019/40/akt.pdf


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów