Leki zagrożone brakiem dostępności (lipiec 2018 r.)

Od 15 lipca 2018 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym razem liczba leków na liście nieznacznie się zmniejszyła.

Leki zagrożone brakiem dostępności (lipiec 2018)

Mniej leków na wykazie

Ministerstwo Zdrowia przynajmniej raz na dwa miesiące publikuje wykaz produktów leczniczych, które zagrożone są brakiem dostępności. Celem sporządzania tej listy jest przede wszystkim informowanie pacjentów, którzy dane leki przyjmują, jak również ochrona wymienionych preparatów przed wywozem za granicę.

Na majowym wykazie znalazło się 208 preparatów. Lipcowa lista jest nieco krótsza, zawiera w sumie 205 pozycji. Zniknęły z niej cztery preparaty oraz pojawił się jeden nowy.

Sprawdź aktualną listę leków zagrożonych brakiem dostępności!

Które leki zniknęły z listy?

Z wykazu zniknęły 4 preparaty, stosowane w różnych schorzeniach:

  • Alkeran (2 mg, 25 tabl.) - to lek przeciwnowotworowy stosowany w chemioterapii nowotworów. Jego substancją czynną jest melfalan. Preparat stosuje się w leczeniu szpiczaka mnogiego;
  • Megace (40 mg, 1 butelka 240 m) - zastosowaną substancją czynną jest megestrol. Lek ma postać zawiesiny doustnej i stosowany jest w leczeniu braku łaknienia lub utraty masy ciała w wyniku choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS);
  • Megastril (40 mg/ml, 1 but.po 240 ml) - kolejny lek na bazie melfalanu. Wykazuje to samo działanie, co poprzedni preparat;
  • Nitracor (2 mg/ml, 50 amp. 5 ml) - substancją czynna preparatu jest nitrogliceryna. Lek ten stosuje się w terapii niestabilnej dławicy piersiowej, zawału mięśnia sercowego, a także w obrzęku płuc w przebiegu ostrej niewydolności lewej komory serca oraz przełomie nadciśnieniowym przebiegającym z niewydolnością krążenia. Ma również zastosowanie w kontrolowanym obniżaniu ciśnienia.

Nowy lek na wykazie

Na wykazie pojawił się jeden nowy lek - Indapen SR (1,5 mg, 30 tabl.), którego substancją czynną jest indapamid. Preparat ten wykazuje działanie moczopędne i obniżające ciśnienie krwi. Stosuje się go w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego.

Leki zagrożone brakiem dostępności

Mimo wykreślenia niektórych preparatów z listy, nadal jest ona dosyć liczna. Szeroką grupą preparatów zagrożonych brakiem dostępności są leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Vessel Due F, Xarelto), a także leki przeciwastmatyczne i stosowane w POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort). Podobny problem dotyczy części insulin stosowanych przez cukrzyków (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir), a także preparatów mlekozastępczych, które podaje się niemowlętom na diecie eliminacyjnej (Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG, Bebilon pepti 2 DHA).

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków zagrożonych brakiem dostępności może rodzić wiele problemów. Na ich poszukiwanie w aptekach pacjenci tracą nieraz wiele godzin, a nawet dni. Problem jest o tyle palący, że często dotyczy tych pacjentów, którzy dany lek muszą przyjąć natychmiast, a przerwanie terapii farmakologicznej zagraża życiu. Szukanie leków trudno dostępny ułatwia wyszukiwarka KtoMaLek.pl. Serwis nie tylko wyszukuje leki w najbliższych aptekach, ale również umożliwia ich rezerwację. Dzięki temu pacjent ma pewność, że danego preparatu nikt przed nim nie wykupi.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/58/journal/4755 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów