Których leków może zabraknąć? (lipiec 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-07-04 16:13
Leki niedbale ułożone w transparentnej kasetce z podziałem na dni tygodnia.

Od początku lipca obowiązuje nowy, zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Potocznie nazywa się go listą antywywozową, ponieważ jego głównym założeniem jest zapobieganie wywozowi deficytowych leków poza granice kraju. Jakie zmiany wprowadzono do wykazu?

Niewielkie zmiany na liście antywywozowej

Lista antywywozowa aktualizowana jest co dwa miesiące lub częściej, w zależności od bieżącej sytuacji na rynku farmaceutycznym. Na listę trafiają te leki, których braki zgłasza co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych z danego województwa. Dane te najpierw są zbierane przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, następnie przekazywane są do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, by stamtąd ostatecznie trafić do Ministerstwa Zdrowia, które opracowuje te informacje i na ich podstawie tworzy wykaz.

Na poprzedniej liście znalazło się 212 produktów i był to niewielki wzrost względem poprzedniego wykazu. Lipcowy wykaz ponownie został poszerzony o 3 produkty i liczy w sumie 215 pozycji.

Nowe leki na liście antywywozowej

Nowe leki, które trafiły do lipcowego wykazu, już wcześniej bywały na liście antywywozowej:

  • Atrovent 0,25 mg/ml – to lek wziewny, który wykazuje działanie rozszerzające oskrzela. Stosuje się go w leczeniu podtrzymującycm stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), obejmującej rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli, jak również w astmie oskrzelowej.
  • Jardiance – lek z grupy flozyn stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, a także u pacjentów z objawową, przewlekłą niewydolnością serca.
  • Pradaxa – lek przeciwzakrzepowy wskazany w celu zapobiegania żylnym powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów po przebytej aloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego, jak również w prewencji udarów i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków.

Leki pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia

W przypadku konstruowania listy antywywozowej zdarzają się większe lub mniejsze wahania, jednak część leków znajduje się na niech od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta szybko nie ulegnie poprawie. Najczęściej są to preparaty, których dostępność aptekach jest ograniczona, przez co pacjenci mają problem z ich zakupem.

W wykazie od dłuższego czasu znajdują się:

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Szukanie leków trudno dostępnych to nie lada wyzwanie, lecz te poszukiwania można sobie ułatwić z wyszukiwarką KtoMaLek.pl. Jak? Wystarczy:

  1. Podać lub udostępnić swoją lokalizację.
  2. Wskazać nazwę potrzebnego leku.
  3. Wybrać aptekę i złożyć w niej rezerwację.
  4. Odebrać i zapłacić za lek przy odbiorze w aptece.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/67/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów