Najlepsze zioła na sen - top 5

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 15:00
zasypianie

Stres, ciągłe zmęczenie, narastająca ilość obowiązków - wszystko to sprawia, że mamy coraz większe trudności ze snem. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów pozwalających uporać się z bezsennością i problemami z zasypianiem. Jakie zioła na sen wybrać? Które tabletki na sen pomogą?

Zioła na sen –gotowe suplementy diety

Niedawno na rynku zielarskim pojawiła się również mieszanka ziołowaLorem Vit –Dobry Sen. To w pełni naturalna kompozycja: korzenia kozłka lekarskiego, melisy, kwiatu lawendy, szyszki chmielu oraz korzenia ashwagandy. Zestawienie tych pięciu ziół w odpowiednich proporcjach ułatwia osiągnięcie stanu relaksu i równowagi emocjonalnej oraz zapewnia zdrowy, spokojny sen, bez efektu uzależnienia.

dobry sen zioła

Sprawdź ceny Lorem Vit – Dobry Sen – na CENEO.PL

Melisa

Chyba najpopularniejszy środek uspokajający i nasenny. Liść melisy zawiera olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są m.in. cytral A i cytral B. Sama roślina posiada lekko cytrynowy zapach. Melisa jest surowcem leczniczym, który uspokaja, zmniejsza bezsenność oraz obniża stany lękowe. Rozluźniając napięcie i redukując uczucie niepokoju pomoże w zaśnięciu. Działa także rozkurczowo - wypita przed snem pozwoli na rozluźnienie mięśni i zrelaksowanie się. 

Kozłek lekarski

Powszechnie zwany walerianą, znany ze swoich właściwości nasennych. Surowcem leczniczym kozłka jest jego korzeń. Cennymi związkami chemicznymi są m.in. kwasy walerenowe, walepotriaty czy kwas walerianowy. Kozłek lekarski obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, działa również przeciwlękowo i rozkurcza mięśnie gładkie, co pomaga nam się rozluźnić i odprężyć. Jest to roślina, po którą często sięgają pacjenci cierpiący na zaburzenia snu oraz mający trudności w zasypianiu. Zastosowanie kozłka lekarskiego pomoże zasnąć, wydłuży czas snu i zmniejszy ilość wybudzeń w nocy. 

Szyszki chmiel

Chmiel, a właściwie jego szyszki, są najczęściej wykorzystywane właśnie ze względu właściwości uspokajające i nasenne. Pacjenci, którzy skarżą się na nadmierną pobudliwość, są nerwowi czy rozdrażnieni, często wybierają preparaty, które w składzie mają szyszki chmielu. Dzięki nim odzyskują spokój. Są także doskonałym środkiem w walce z trudnościami w zasypianiu - napar z szyszek chmielu zastosowany przed snem ukoi zszargane nerwy i pomoże zasnąć, dzięki czemu rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii. 

zioła na sen

 

Męczennica

Roślina z charakterystycznym kwiatem. Jako remedium nasenne, męczennica stosowana jest już od wielu stuleci. Niektórzy mogą lepiej znać jej łacińską nazwę - passiflorę. Surowcem farmaceutycznym, czyli częścią wykorzystywaną ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest ziele. W swoim składzie zawiera wiele cennych substancji, m.in. flawonoidów i glikozydów flawonoidowych. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. orientynę, izoorientynę i swertyzynę. Męczennica znana jest nie tylko ze swoich właściwości nasennych, ale także przeciwlękowych. Dlatego chętnie sięgają po nią osoby z zaburzeniami snu o podłożu nerwowym oraz w stanach niepokoju. Zażywana przed snem pomoże się uspokoić, usprawni zasypianie, a także poprawi komfort snu.

Lawenda

Lawenda to nie tylko coraz częściej spotykana w przydomowych ogródkach roślina ozdobna. To także doskonały ziołowy lek, którego właściwości docenią osoby borykające się z bezsennością. Każdy chyba zna zapach lawendy. Ale nie każdy wie, jak korzystnie wydzielany przez roślinę olejek eteryczny, może wpływać na nasz sen. Przede wszystkim, związki chemiczne zawarte w olejku obniżają aktywność układu nerwowego, dzięki czemu możemy się zrelaksować i uspokoić. Zapach lawendy uspokaja, pomaga uporać się ze stresem i napięciem nerwowym i ułatwia zasypianie. Lawendę możemy stosować nie tylko jako składnik tabletek czy herbatek ziołowych na sen, ale również w formie aromaterapii. Wystarczy tylko przygotować płócienny woreczek z suszonymi kwiatami lawendy i trzymać go w pobliżu poduszki podczas snu.

Tabletki i herbaty na sen

W aptece znajdziemy ogromny wybór ziołowych preparatów na sen. Mogą to być zarówno syropy (Melisal forte, Syrop na sen), jak i tabletki (Good Sleep HempKing). Wiele z nich to produkty jednoskładnikowe jak preparaty melisy (Melisa Colfarm, Melisa lekarska Pharmovit), passiflory (Passiflor), kozłka (Baldivian Noc) czy szyszek chmielu (Benosen). Jednak większą popularnością wśród pacjentów cieszą się te gotowe, zawierające w składzie kilka surowców roślinny o działaniu wyciszającym i ułatwiającym zasypianie (Lunapret, Dobry Sen, Valused Noc czy Nervomix Sen). Osoby preferujące napary również znajdą coś dla siebie. W aptekach dostępne są zarówno pojedyncze surowce do przyrządzania naparów (Melisa Zioła Herbapol Poznań, Zioł.Korzeń Kozłka, Zioł.Szyszki Chmielu), jak i mieszanki ziołowe na sen (Herbata Zdrowy Sen, Senosan fix). Warto sprawdzić również suplement ziołowy w formie ziół – Lorem Vit Dobry Sen.

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że każdy lek należy przyjmować z rozwagą. Ziołowe tabletki na sen mogą nasilać działanie innych leków uspokajających lub też nadmiernie obniżyć ciśnienie. Warto więc skonsultować stosowanie takich preparatów z lekarzem - szczególnie w sytuacji, gdy problem z zasypianiem trwa już od dłuższego czasu.

Bibliografia:

  • Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, s.364-366
  • Kohlmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, wyd. V, PZWL, Warszawa 2013
  • Stevens JF, MonikaIvancic V., Hsu L., Deinzer M.: Prenylflavonoids from Humulus lupulus, Phytochemistry, 1997, 44, 8, 1575-1585
  • Inn Sook Lee, Gyung Joo Lee: Effects of Lavender Aromatherapy on Insomnia and Depression in Women College Students; J Korean Acad Nurs. 2006 Feb;36(1):136-143

 

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów