Bakopa - działanie i skutki uboczne
Znana i używana już od stuleci - korzystnie wpływa pamięć i koncentrację, pomaga radzić sobie ze stresem i trudnymi przeżyciami. Bakopa, bo o niej mowa, posiada wiele dobroczynnych właściwości. W jaki sposób działa? W jakich preparatach możemy ją znaleźć? Czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.
Bakopa - właściwości
Bakopa drobnolistna jest spotykaną w zasadzie na całym świecie, od strefy umiarkowanej aż do tropikalnej, rośliną z rodziny babkowatych. Rośnie na wilgotnych obszarach, blisko zbiorników wodnych. Jest rośliną wieloletnią, o pełzających gruboszowatych pędach. Inna funkcjonująca nazwa bakopy to Brahmi. Nazwa ta pochodzi od hinduskiego boga Brahma. W tradycyjnej hinduskiej medycynie, Ajurwedzie bakopa stosowana jest od stuleci - głównie w walce z padaczką, wrzodami, stanem zapalnym, bezsennością, trądem czy zapaleniem żołądka i jelit oraz jako surowiec uspokajający, polepszający pamięć i koncentrację. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza obecności saponin steroidowych, czyli bakozydowi A i B. Pośród innych związków chemicznych wyróżnić możemy luteolinę, apigeninę czy kwercetynę.
Bakopa - działanie
Nie bez powodu Brahmi jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości od tak wielu lat. Oddziałuje m.in. na układ serotoninergiczny i dopaminergiczny. Jest surowcem, który usprawnia komunikację między neuronami poprzez zwiększenie ilości dendrytów, czyli końcówek neuronów, a dzięki temu zwiększa szybkość przekaźnictwa nerwowego.
Działa nootropowo, zwiększa przepływ krwi przez mózg, przez co polepszają się wszelkie funkcje poznawcze, pamięć i koncentracja oraz skuteczność nauki i nasza motywacja. Do tego wykazuje działanie neuroprotekcyjnie.
Bakopa jest znanym adaptogenem. Oznacza to, że pomaga nam radzić sobie ze stresem i różnymi traumatycznymi przeżyciami. Do tego łagodzi stany lękowe oraz działa przeciwdepresyjnie. Jest więc rośliną wzmacniającą naszą odporność psychiczną, po którą często sięgają pacjenci w stanach wyczerpania psychicznego. Z jej dobroczynnych właściwości korzystać mogą starsi ludzie, którzy chcą wspomóc swoje funkcje poznawcze, ale także osoby zdrowe, narażone na stresy i żyjące w biegu.
Brahmi ma także właściwości przeciwutleniające i neuroprotekcyjnie, dlatego poleca się ją we wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Bakopa w aptece
Mimo, że nazwa rośliny brzmi egzotycznie, w naszych aptekach znajdziemy wiele preparatów z bakopą. Są to zarówno suplementy diety w formie kapsułek (Bicaps Bakopa, Brahmi Bakopa drobnolistna kapsułki, Bacopa Activlab Pharma, Himalaya Wellness Bacopa), jak i tabletek (Brahmi Bakopa drobnolistna tabletki). Często możemy znaleźć także preparaty złożone, w których działanie bakopy jest wzmocnione przez inne adaptogeny, m.in. żeń-szeń (Żeń-Szeń z Mąką i Bakopą).
Na co należy uważać, biorąc bakopę?
Tak jak w przypadku każdego surowca leczniczego, bezmyślne stosowanie preparatów z bakopą może doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że saponiny steroidowe, zawarte w bakopie, to silnie działające substancje chemiczne i ich stosowanie wymaga naprawdę dużej ostrożności. Podczas stosowania bakopy szczególnie narażony na działania niepożądane jest nasz układ pokarmowy - może bowiem dojść do biegunek, skurczów przewodu pokarmowego czy wzdęć. Nie stosujmy nigdy Brahmi na pusty żołądek, dzięki czemu znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości.
Bibliografia
- Roodenrys S., Booth D., Bulzomi S., Phipps A., Micallef C., Smoker J.Chronic Effects of Brahmi (Bacopa monnieri) on Human Memory, Neuropsychopharmacology, 27, pages 279–281 (2002)
- Uabundit N., Wattanathorn J., Mucimapura S., IngkaninanK., Cognitive enhancement and neuroprotective effects of Bacopa monnieri in Alzheimer's disease model, Journal of Ethnopharmacology, Volume 127, Issue 1, 8 January 2010, Pages 26-31
- Calabrese C., Gregory WL, Leo M., Kraemer D., Bone K., Oken B.: Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, 2008, The Journal of Alternative and Complementary MedicineVol. 14, No. 6
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/77496,niebezpieczenstwa-wynikajace-ze-stosowania-naturalnych-produktow-prozdrowotnych [dostęp: 16.08.2019]
- http://www.czytelniamedyczna.pl/4911,bacopa-monnieri-l-pennell-rolina-o-wielokierunkowym-dziaaniu-leczniczym.html [dostęp: 16.08.2019]
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.