Bakopa - działanie i skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-26 15:35
brahmi

Znana i używana już od stuleci - korzystnie wpływa pamięć i koncentrację, pomaga radzić sobie ze stresem i trudnymi przeżyciami. Bakopa, bo o niej mowa, posiada wiele dobroczynnych właściwości. W jaki sposób działa? W jakich preparatach możemy ją znaleźć? Czy jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Bakopa - właściwości

Bakopa drobnolistna jest spotykaną w zasadzie na całym świecie, od strefy umiarkowanej aż do tropikalnej, rośliną z rodziny babkowatych. Rośnie na wilgotnych obszarach, blisko zbiorników wodnych. Jest rośliną wieloletnią, o pełzających gruboszowatych pędach. Inna funkcjonująca nazwa bakopy to Brahmi. Nazwa ta pochodzi od hinduskiego boga Brahma. W tradycyjnej hinduskiej medycynie, Ajurwedzie bakopa stosowana jest od stuleci - głównie w walce z padaczką, wrzodami, stanem zapalnym, bezsennością, trądem czy zapaleniem żołądka i jelit oraz jako surowiec uspokajający, polepszający pamięć i koncentrację. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza obecności saponin steroidowych, czyli bakozydowi A i B. Pośród innych związków chemicznych wyróżnić możemy luteolinę, apigeninę czy kwercetynę. 

Bakopa - działanie

Nie bez powodu Brahmi jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości od tak wielu lat. Oddziałuje m.in. na układ serotoninergiczny i dopaminergiczny. Jest surowcem, który usprawnia komunikację między neuronami poprzez zwiększenie ilości dendrytów, czyli końcówek neuronów, a dzięki temu zwiększa szybkość przekaźnictwa nerwowego. 
Działa nootropowo, zwiększa przepływ krwi przez mózg, przez co polepszają się wszelkie funkcje poznawcze, pamięć i koncentracja oraz skuteczność nauki i  nasza motywacja. Do tego wykazuje działanie neuroprotekcyjnie.

Bakopa jest znanym adaptogenem. Oznacza to, że pomaga nam radzić sobie ze stresem i różnymi traumatycznymi przeżyciami. Do tego łagodzi stany lękowe oraz działa przeciwdepresyjnie. Jest więc rośliną wzmacniającą naszą odporność psychiczną, po którą często sięgają pacjenci w stanach wyczerpania psychicznego. Z jej dobroczynnych właściwości korzystać mogą starsi ludzie, którzy chcą wspomóc swoje funkcje poznawcze, ale także osoby zdrowe, narażone na stresy i żyjące w biegu.
Brahmi ma także właściwości przeciwutleniające i neuroprotekcyjnie, dlatego poleca się ją we wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. 

bakopa

Bakopa w aptece


Mimo, że nazwa rośliny brzmi egzotycznie, w naszych aptekach znajdziemy wiele preparatów z bakopą. Są to zarówno suplementy diety w formie kapsułek (Bicaps Bakopa, Brahmi Bakopa drobnolistna kapsułki, Bacopa Activlab Pharma, Himalaya Wellness Bacopa), jak i tabletek (Brahmi Bakopa drobnolistna tabletki). Często możemy znaleźć także preparaty złożone, w których działanie bakopy jest wzmocnione przez inne adaptogeny, m.in. żeń-szeń (Żeń-Szeń z Mąką i Bakopą).

Na co należy uważać, biorąc bakopę?

Tak jak w przypadku każdego surowca leczniczego, bezmyślne stosowanie preparatów z bakopą może doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że saponiny steroidowe, zawarte w bakopie, to silnie działające substancje chemiczne i ich stosowanie wymaga naprawdę dużej ostrożności. Podczas stosowania bakopy szczególnie narażony na działania niepożądane jest nasz układ pokarmowy - może bowiem dojść do biegunek, skurczów przewodu pokarmowego czy wzdęć. Nie stosujmy nigdy Brahmi na pusty żołądek, dzięki czemu znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości. 

Bibliografia

  1. Roodenrys S., Booth D., Bulzomi S., Phipps A., Micallef C., Smoker J.Chronic Effects of Brahmi (Bacopa monnieri) on Human Memory, Neuropsychopharmacology, 27, pages 279–281 (2002)
  2. Uabundit N., Wattanathorn J., Mucimapura S., IngkaninanK., Cognitive enhancement and neuroprotective effects of Bacopa monnieri in Alzheimer's disease model, Journal of Ethnopharmacology, Volume 127, Issue 1, 8 January 2010, Pages 26-31
  3. Calabrese C., Gregory WL, Leo M., Kraemer D., Bone K., Oken B.: Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, 2008, The Journal of Alternative and Complementary MedicineVol. 14, No. 6
  4. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/77496,niebezpieczenstwa-wynikajace-ze-stosowania-naturalnych-produktow-prozdrowotnych [dostęp: 16.08.2019]
  5. http://www.czytelniamedyczna.pl/4911,bacopa-monnieri-l-pennell-rolina-o-wielokierunkowym-dziaaniu-leczniczym.html [dostęp: 16.08.2019]

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów