Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jakich leków może zabraknąć w aptekach? (styczeń 2019 r.)

2019-01-18 14:59
Jakich leków może zabraknąć w aptekach? (styczeń 2019 r.)

Wraz z początkiem nowego roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejne obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Lista ta aktualizowana jest co dwa miesiące. Jakie leki znalazły się na wykazie?

Lista leków trudno dostępnych się rozszerza

Poprzedni wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności opublikowało w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas na liście znalazło się 311 produktów, co stanowiło znaczy wzrost w stosunku do poprzednich wykazów. Niestety ta wzrostowa tendencja się utrzymuje. Na liście, która obowiązuje od 15 stycznia 2019 r. znalazło się aż 338 preparatów, czyli o 27 więcej, niż poprzednio.

Po co Ministerstwo Zdrowia publikuje wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności? Przede wszystkim ma ona służyć pacjentom jako sprawdzone źródło informacji na temat dostępności leków. Wykorzystuje się ją również jako narzędzie mające chronić konkretne grupy leków przed ich nielegalnym wywozem poza granice kraju.

Nowe leki na wykazie

Wielu pacjentów z pewnością liczyło na to, że część leków zniknie z wykazu. Niestety lista została rozbudowana o kolejne preparaty. Zmiany z pewnością uderzą w pacjentów alergicznych, gdyż do wykazu trafiły szczepionki Novo-Helisen w różnych odmianach (aż 20 pozycji na liście). Stosuje się je do tzw. odczulania pacjentów, którzy zmagają się z uciążliwymi objawami alergii. Ponadto na liście znały się preparaty stosowane w diagnostyce alergii: roztwory do testów prowokacyjnych Allergopharma, TRUE Test 24 (plastry do prób prowokacyjnych) ,wyciągi alergenowe do testów skórnych punktowych Alyostal i alergeny diagnostyczne do testów punktowych HAL.

Do styczniowego wykazu dołączyły również preparaty, takie jak:

  • Srivasso (tiotropium) - to kapsułki z proszkiem go inhalacji stosowane u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
  • Spiolto Respimat (tiotropium + olodaterol) - to kolejny preparat przeznaczony dla pacjentów zmagających się z POChP,
  • Lonquex (lipegfilgrastim) - lek sprzedawany jest w formie ampułko-strzykawki. Podaje się go w celu skrócenia czasu trwania neutropenii i zmniejszenia częstości jej występowania z gorączką u pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu nowotworów złośliwych.

Dodatkowo na liście ponownie pojawił się lek Effentora, który stosuje się w leczeniu bólu przebijającego u pacjentów onkologicznych (w dawkach 100 µg, 200 µg i 400 µg) oraz preparat mlekozastępczy Nutramigen 3 LGG.

Oprócz wspomnianych wcześniej preparatów na liście nadal figurują leki przeciwastmatyczne i stosowane w leczeniu POChP  (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), insuliny (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir) czy leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Vessel Due F, Xarelto). Martwi również niezmmniejszająca się ilość szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym oraz grypie.

Które leki wykreślono z wykazu?

W porównaniu z listopadowym wykazem najnowsza lista uległa znaczącemu wydłużeniu. Są jednak preparaty, które zostały z niej wycofane. Wykreślono preparat Diprophos (w dwóch dawkach), który stosuje się w leczeniu ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych, które reagują na terapię kortykosteroidami. Zniknęły również trzy warianty przeciwnowotworowego leku Sutent oraz jeden wariant opakowania przeciwzakrzepowego leku Pradaxa.

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Zakup leków trudno dostępnych to dla wielu pacjentów duży problem. Przeważnie oznacza to długie poszukiwania leku w okolicznych aptekach, czasem wyjazdy do innych miast. Problem z dostępnością leków związany jest m.in. z ich nielegalnym wywozem za granicę. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, ceny leków w Polsce są stosunkowo niskie, co rodzi pokusę ich nielegalnej sprzedaży do innych państw. Choć Ministerstwo Zdrowia usiłuje walczyć z tym procederem, podejmowane działania są mało skuteczne, gdyż oszuści znajdują kolejne luki w prawie.

Skutecznym rozwiązaniem w poszukiwaniu trudno dostępnych leków jest serwis KtoMaLek.pl. Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć poszukiwany preparat w najbliższych aptekach i go zarezerwować.

Pełną listę leków zagrożonych brakiem dostępności można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/legalact/getActPdf/2019/0/1


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów