Pierwsza rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić wychodząc od lekarza!

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-12-05 08:46
wizyta u lekarza

Odbyliśmy wizytę u lekarza i otrzymaliśmy receptę na niezbędne leki. Pora znaleźć je w najbliższej aptece i przyjmować nie tylko w zgodzie z zaleceniami lekarza, ale i z informacjami dostępnymi na ulotce. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby leczenie było efektywne i bezproblemowe? Oto kilka niezbędnych wskazówek!

Dostępność leków

Jeśli nie chcemy biegać z apteki do apteki w poszukiwaniu przepisanego leku, warto sprawdzić jego dostępność w internetowej wyszukiwarce KtoMaLek.pl. Poszukiwania rozpocząć możemy nawet z poziomu własnego telefonu, a po zarezerwowaniu leku w najbliższej aptece, pozostaje już tylko odebrać go osobiście przy okazaniu ewentualnej recepty. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie  w przypadku leków trudno dostępnych.

szukanie leków ktomalek

Odpowiednia pora przyjmowania leków

O dawkowaniu leku decyduje najczęściej lekarz. Na ulotce znajdziemy jednak dokładne informacje, co do pory jego przyjmowania. Niektóre preparaty stosować należy przed posiłkiem z powodu pokarmu, który przeszkadza w ich prawidłowym wchłanianiu. Większość leków przyjmuje się jednak po jedzeniu – wówczas rozpuszczają się w emulsji tłuszczowej, co sprzyja ich bezpiecznemu wchłanianiu i chroni nasz żołądek przed drażniącymi substancjami.

|ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co powinniście wiedzieć o realizacji recept

Interakcje leku z żywnością i alkoholem

Niektóre leki wchodzą w interakcje z żywnością i alkoholem, które mogą zaburzyć ich wchłanianie, a tym samym zakłócić przebieg kuracji. Zanim rozpoczniemy leczenie, warto dowiedzieć się, czy kwestia ta dotyczy przepisanych nam środków. Informacje te znaleźć powinniśmy na ulotce lub w internecie. Jeśli do takich interakcji faktycznie dochodzi, na czas kuracji zrezygnujmy z zakazanych pokarmów i powstrzymajmy się od spożywania alkoholu.

Łączenie różnych leków

Jeżeli przepisano nam kilka rodzajów leków lub zażywamy preparaty, które zalecono nam wcześniej, zapytajmy lekarza, czy można stosować je o tej samej porze. Standardowy odstęp między przyjmowaniem różnych środków medycznych wynosić powinien 40 minut, lecz nie zawsze jest on konieczny. Informacje o łączeniu danego leku z innymi znaleźć powinniśmy także na ulotce.

|ZOBACZ TEŻ: Leki z Importu Równoległego - sposobem na tańsze zakupy w aptece

Popijanie leków – czym najlepiej?

Choć kwestia ta wcale nie wydaje się istotna, napój, którym popijamy lek może mieć duży wpływ na jego skuteczność. Najbezpieczniejsza jest zawsze niegazowana woda. Uważać należy z kolei z mlekiem – leki wchodzą w interakcje z wapniem i przestają się odpowiednio wchłaniać. Dyskusyjne są także: herbata, która zmniejsza wchłanianie preparatów na bazie żelaza oraz soki owocowe, które zakłócają pracę enzymów trawiennych, zabezpieczających nasz organizm przed zatruciem i rozkładających niektóre związki.

|ZOBACZ TEŻ: Kto najczęściej korzysta z L4?

Przyjmowanie leków – o czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli lekarz przepisał nam antybiotyk, warto zaopatrzyć się w środek, zawierający bakterie probiotyczne, które pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit: Osłonka Normal, Acidolac, Probioset, Sanprobi czy Trilac20. Dodatkowo wspomagać można się również naturalnymi jogurtami, kiszonymi ogórkami oraz kapustą.

Przyjmowanie leków z zachowaniem podstawowych zasad ich spożywania, przestrzeganiem wytycznych lekarza oraz informacji, znajdujących się na ulotce pomoże w skutecznej i sprawnej kuracji. Warto pamiętać o tym, wychodząc z gabinetu z nową receptą.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów