GIF wycofuje z obrotu 2 serie leku Corsib

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-19 15:43
Blistry z białymi tabletkami, rozsypane na żółtym tle.

18 stycznia 2024 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię leku Corsib, stosowanego m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej. Ponadto wydano również decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu dwóch serii tego leku. Jaki był powód tej decyzji i których partii leku dotyczy decyzja GIF?

Corsib – co to za lek i kiedy się go stosuje?

Substancją czynną zastosowaną w leku Corsib jest bisoprolol – wybiórczy beta-adrenolityk, blokujący receptory beta (głównie beta1). Bisoprolol zwalnia czynność serca, zwiększając jego wydajność w pompowaniu krwi wewnątrz organizmu.

Lek Corsib wskazany jest w leczeniu:

Lek dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza.

Dlaczego wycofano serię leku Corsib?

Wycofanie z obrotu serii leku Corsib nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, a jego przyczyną była wada jakościowa. Przeprowadzone badania dały wynik poza specyfikacją dla parametru czystość chromatograficzna – przekroczenie dotyczyło dopuszczalnego limitu dla innego zanieczyszczenia. Jako przyczynę wystąpienia wady wskazano przegrzanie mieszanki do tabletkowania w trakcie procesu wytwarzania leku.

Wskazane w dokumencie serie leku nie spełniają założonych dla nich wymagań jakościowych do końca terminu ważności. W związku z tą sytuacją GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu wadliwej serii leku oraz zabezpieczyły pacjentów przed ewentualnym wprowadzeniem tych serii do obrotu w przyszłości.

Zgodnie z decyzją NR 1/WC/ZW/2024 z dnia 18 stycznia 2024 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Corsib, (Bisoprololi fumaras), 2,5 mg, tabletki, w zakresie serii: 

  • seria numer 7ME023A, termin ważności 31.03.2026.

Jednocześnie zakazano wprowadzania do obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Corsib, (Bisoprololi fumaras), 2,5 mg, tabletki, w zakresie serii:

  • seria numer 7ME023A, termin ważności 31.03.2026
  • seria numer P28033, termin ważności 31.03.2026

Podmiotem odpowiedzialnym jest Medreg s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej

Źródła:

  1. https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4453 
  2. https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4452
  3. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/45792/characteristic
  4. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/45793/leaflet

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów