GIF wycofuje z aptek serie korzenia arcydzięgla
W czwartek 7 marca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju popularnego produktu leczniczego – korzenia arcydzięgla. Co było przyczyną takiej decyzji GIF? Które partie produktu zostały wycofane?
Korzeń arcydzięgla – kiedy się stosuje?
Korzeń arcydzięgla jest surowcem ziołowym znajdującym zastosowanie w lecznictwie. Napar z tej rośliny pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz śliny, dlatego polecany jest jako naturalny środek pobudzający apetyt. Dodatkowo działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co często jest stosowany przy niestrawnościach oraz w celu złagodzenia uczucia pełności po zjedzonym posiłku.
Korzeń arcydzięgla – co było przyczyną wycofania?
Decyzja o wycofaniu z obrotu ww. produktu nastąpiła na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Zgodnie z treścią komunikatu ma to związek "ze zgłoszeniami z rynku o niespełnieniu wymagań jakościowych".
Zgodnie z decyzją nr 12/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy KORZEŃ ARCYDZIĘGLA (Angelicae archangelicae radix), zioła do zaparzania, 1g/g:
- numer serii: 893.2018, data ważności 10.2019
- numer serii: 1044.2018, data ważności 11.2019
- numer serii: 1175.2018, data ważności: 12.2019
- numer serii: 123.2019, data ważności: 02.2020
- numer serii: 124.2019, data ważności: 02.2020
Podmiotem odpowiedzialnym jest Zakład Zielarski "Kawon-Hurt" Nowak Sp. J. z siedzibą w Krajewicach.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4047
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.