Arcydzięgiel litwor - kiedy stosować, jakie ma właściwości? Przeciwwskazania do stosowania
Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-14 11:01

Arcydzięgiel litwor, zwany też anielskim zielem, to znana i ceniona od wieków w Polsce roślina lecznicza. Kiedyś spotkać ją można było prawie wszędzie, dziś rzadko widuje się ją na stanowiskach naturalnych. Jakie właściwości lecznicze posiada i jak można ją zastosować?
Arcydzięgiel litwor - surowiec
Arcydzięgiel litwor (łac. Archangelica officinalis) to roślina z rodziny selerowatych, naturalnie występująca w Polsce na terenach górskich, głównie w Sudetach i Karpatach, oraz w dolinach rzek i na terenach przybrzeżnych. Obecnie jest objęta częściową ochroną ze względu na częste pozyskiwanie jej ze stanowisk naturalnych do celów leczniczych. Dorasta do 2,5 m wysokości, a jej kwiaty to okazałe baldachy o żółto-zielonej barwie. Arcydzięgiel wydziela silny, charakterystyczny zapach. Pokrojem może przypominać Barszcz sosnowskiego, zwłaszcza jego młode rośliny.
Surowcem pozyskiwanym z tej rośliny jest korzeń arcydzięgla, suszony w odpowiednich warunkach. Gotowy surowiec można zakupić w aptekach (Korzeń Arcydzięgla FLOS/Herbapol/Kawon), a także zebrać samemu z przydomowego ogródka. Zabronione jest natomiast pozyskiwanie surowca ze stanowisk naturalnych.
Arcydzięgiel litwor - właściwości zdrowotne
Arcydzięgiel litwor jest bardzo cenioną rośliną ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Korzeń arcydzięgla jest przede wszystkim bogaty w olejek eteryczny, którego składnikiem jest głównie α-pinen. Dodatkowo w surowcu obecne są kumaryny (angelicyna), garbniki i flawonoidy. Wszystkie te związki odpowiadają za działanie:
- uspokajające,
- przeciwdrgawkowe,
- hepatoprotekcyjne,
- żółciopędne i żółciotwórcze,
- moczopędne,
- rozkurczowe,
- hipotensyjne.
Dodatkowo arcydzięglowi przypisuje się też działanie przeciwdrobnoustrojowe i aromatyzujące. Dzięki swoim walorom smakowym korzeń arcydzięgla znalazł również zastosowanie w kuchni jako dodatek do potraw i ciast.
Arcydzięgiel litwor - zastosowanie
Korzeń arcydzięgla znajduje szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Stosowany jest w postaci naparów, nalewek czy preparatów złożonych. Może być on stosowany w:
- schorzeniach przewodu pokarmowego,
- chorobach dróg moczowych,
- stanach pobudzenia i niepokoju,
- trudnościach z zasypianiem,
- bólach reumatycznych,
- nerwobólach,
- kosmetologii.
Choroby przewodu pokarmowego
Głównym zastosowaniem korzenia arcydzięgla jest łagodzenie dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia, spowodowanymi zmniejszonym wydzielaniem soków trawiennych czy stanami skurczowymi przewodu pokarmowego. Jako tradycyjny produkt leczniczy jest wykorzystywany do łagodzenia wzdęć, przy braku łaknienia, w bólach brzucha, a także w nieregularnym wypróżnianiu. W tym celu można zastosować napar z korzenia arcydzięgla (Korzeń Arcydzięgla FLOS/Herbapol/Kawon) lub skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptekach, jak na przykład Igastrik czy Bitter Oryginalne Zioła Szwedzkie.
Choroby dróg moczowych
Związki czynne zawarte w korzeniu arcydzięgla działają moczopędnie i rozkurczowo, z tego względu stosowany jest on jako środek działający wspomagająco przy stanach skurczowych dróg moczowych, przy skąpomoczu, a także niewielkich obrzękach.
Bóle reumatyczne i nerwobóle
Olejek eteryczny zawarty w korzeniu arcydzięgla działa delikatnie przeciwbólowo i rozgrzewająco poprzez miejscowe zwiększenie przekrwienia skóry, dlatego wykorzystywany jest do nacierania w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych i nerwobóli. Świetnie sprawdzą się tu nalewki z arcydzięglem, olejek eteryczny czy gotowe preparaty z apteki.
Stany niepokoju
Preparaty z korzenia arcydzięgla są również stosowane w stanach wzmożonego napięcia i niepokoju. Ułatwiają zasypianie, redukują stres i poprawiają ogólne samopoczucie.
Kosmetologia
Olejek z arcydzięgla znalazł też zastosowanie w kosmetologii jako surowiec zapachowy i nawilżający skórę. Ekstrakty z arcydzięgla możemy znaleźć w produktach Natura Siberica czy Dr Konopka.
Dostępność w najbliższej aptece wybranych preparatów działających na różne dolegliwości, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.
Arcydzięgiel litwor - przeciwwskazania
Przy stosowaniu preparatów czy naparów z korzenia arcydzięgla należy pamiętać, że surowiec może powodować nadwrażliwość skóry na słońce. Dodatkowo obecne w surowcu furanokumaryny mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych.
Nie należy stosować korzenia arcydzięgla u kobiet karmiących i w ciąży. Regularne stosowanie surowca może się wiązać również z wywołaniem krwawienia menstruacyjnego, ponieważ pobudza on krążenie w macicy.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.