Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: 3 serie leku Hemkortin-HC wycofane z obrotu

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-18 15:27
3 serie leku Hemkortin-HC wycofane z obrotu

18 lutego 2021 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu 3 serie maści Hemkortin-HC, którą stosuje się m.in. w leczeniu żylaków odbytu. Co było przyczyną wycofania i których partii leku dotyczy decyzja GIF?

Lek Hemkortin-HC – kiedy się go stosuje?

Lek Hemkortin-HC ma postać maści doodbytniczej. Substancją czynną tego leku jest octan hydrokortyzonu oraz siarczan cynku. Hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwzapalne, z kolei cynk działa ściągająco. Preparat wskazany jest w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Stosuje się go również w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu i świądzie odbytu. Lek może być stosowany w okresie przed- i pooperacyjnym. Hemkortin-HC łagodzi stany zapalne odbytu, zmniejsza obrzęk, hamuje krwawienia i działa przeciwświądowo.

Dlaczego wycofano 3 serie leku Hemkortin-HC?

Wycofanie 3 serii leku Hemkortin-HC nastąpiło na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który na opakowaniu bezpośrednim produktu wychwycił błędne informacje, dotyczące mocy produktu leczniczego.

Na opakowaniu bezpośrednim (tubie) widnieje zapis: 

„Hemkortin-HC, 10 mg +10 mg, maść Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas”, 

gdzie prawidłowy zapis powinien być następujący: 

„Hemkortin-HC, (5 mg + 5 mg)/g, maść Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas”.

Podmiot odpowiedzialny potwierdził wystąpienie błędnego oznaczenia w zakresie mocy leku Hemkortin-HC i wskazał 3 serie, które zostały błędnie opisane

Według informacji serwisu KtoMaLek.pl sprzedaż maści Hemkortin-HC każdego miesiąca utrzymuje się na poziomie 500-600 opakowań. W styczniu sprzedano ponad 520 opakowań tego leku, dlatego warto sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce wadliwej partii leku.

Zgodnie z decyzją z dnia 18 lutego 2021 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Hemkortin-HC (Hydrocortisoni acetas + Zinci sulfas), (5 mg + 5 mg)/g, maść, 1 tuba 30g o numerach serii:

  • numer serii: A0030, termin ważności: 02.2022 
  • numer serii: B0131, termin ważności: 05.2023 
  • numer serii: C0143, termin ważności: 07.2024

Podmiotem odpowiedzialnym jest Polmex Pharma Biniecki & Malinowski Sp. j. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4254


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów