Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?
Heparyna jest popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w Polsce przez wielu pacjentów m.in. wspomagająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, przy żylakach kończyn dolnych oraz obrzękach i stłuczeniach. Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową grupę badaczy dowodzą, że heparyna może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i tym samym hamować rozwój choroby COVID-19. Czy ta popularna substancja pomoże w walce z pandemią?
Heparyna – znany lek przeciwzakrzepowy
Heparyna jest polisacharydem, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Zapobiega krzepnięciu krwi w obrębie naczyń krwionośnych, do lecznictwa wprowadzono ją jeszcze w latach 30. XX wieku. Heparynę drobnocząsteczkową stosuje się podskórnie oraz dożylnie w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także u pacjentów przed operacjami, w trakcie hemodializy oraz unieruchomionych np. z powodu urazu. Ponadto heparyna jest składnikiem żeli i aerozoli przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, które stosuje się wspomagająco przy leczeniu żylaków kończyn dolnych, stłuczeń i obrzęków oraz w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych.
Heparyny nie stosuje się w formie tabletek, ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Heparyna a COVID-19 – nadzieja na skuteczne leczenie?
Najnowsze doniesienia na temat działania heparyny pojawiły się na łamach pism „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”. Z publikacji tych wynika, że heparyna destabilizuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, przyłączając się do powierzchni tego białka i blokując jego aktywność. Działanie to potwierdziły modele komputerowe oraz badania na żywym wirusie.
Informacje te dają nadzieje tysiącom chorym na COVID-19. Heparyna jest dobrze poznanym lekiem, dzięki czemu łatwiej można zmienić jej przeznaczenie. Według ekspertów jest ona również skuteczna w hamowaniu innych wirusów, dlatego badania nad jej potencjałem terapeutycznym są szczególnie istotne, aby chronić pacjentów przed możliwymi zagrożeniami wirusowymi w przyszłości.
Heparyna w leczeniu COVID-19
Powikłania zakrzepowo-zatorowe są często obserwowane u pacjentów chorujących na COVID-19, a czynników, które sprzyjają zakrzepicy przy tej chorobie, jest bardzo dużo. Dlatego u polskich pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji, wprowadza się terapię heparyną drobnocząsteczkową w dawkach profilaktycznych lub terapeutycznych, aby zminimalizować ryzyko powikłań.
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86080%2Cheparyna-moze-hamowac-covid-19.html
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.