Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-03 12:54
Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Heparyna jest popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w Polsce przez wielu pacjentów m.in. wspomagająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, przy żylakach kończyn dolnych oraz obrzękach i stłuczeniach. Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową grupę badaczy dowodzą, że heparyna może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i tym samym hamować rozwój choroby COVID-19. Czy ta popularna substancja pomoże w walce z pandemią?

Heparyna – znany lek przeciwzakrzepowy

Heparyna jest polisacharydem, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Zapobiega krzepnięciu krwi w obrębie naczyń krwionośnych, do lecznictwa wprowadzono ją jeszcze w latach 30. XX wieku. Heparynę drobnocząsteczkową stosuje się podskórnie oraz dożylnie w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także u pacjentów przed operacjami, w trakcie hemodializy oraz unieruchomionych np. z powodu urazu. Ponadto heparyna jest składnikiem żeli i aerozoli przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, które stosuje się wspomagająco przy leczeniu żylaków kończyn dolnych, stłuczeń i obrzęków oraz w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych.

Heparyny nie stosuje się w formie tabletek, ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Heparyna a COVID-19 – nadzieja na skuteczne leczenie?

Najnowsze doniesienia na temat działania heparyny pojawiły się na łamach pism „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”. Z publikacji tych wynika, że heparyna destabilizuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, przyłączając się do powierzchni tego białka i blokując jego aktywność. Działanie to potwierdziły modele komputerowe oraz badania na żywym wirusie.

Informacje te dają nadzieje tysiącom chorym na COVID-19. Heparyna jest dobrze poznanym lekiem, dzięki czemu łatwiej można zmienić jej przeznaczenie. Według ekspertów jest ona również skuteczna w hamowaniu innych wirusów, dlatego badania nad jej potencjałem terapeutycznym są szczególnie istotne, aby chronić pacjentów przed możliwymi zagrożeniami wirusowymi w przyszłości.

Heparyna w leczeniu COVID-19

Powikłania zakrzepowo-zatorowe są często obserwowane u pacjentów chorujących na COVID-19, a czynników, które sprzyjają zakrzepicy przy tej chorobie, jest bardzo dużo. Dlatego u polskich pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji, wprowadza się terapię heparyną drobnocząsteczkową w dawkach profilaktycznych lub terapeutycznych, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86080%2Cheparyna-moze-hamowac-covid-19.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów