GIF wycofuje serie syropu Calcium Polfarmex

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-06-13 21:39
GIF wycouje serie syropu Calcium Polfarmex

13 czerwca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu syrop Calcium Polfarmex, przeznaczony do uzupełniania niedoborów wapnia w organizmie. Chodzi o syrop i smaku truskawkowym. Dlaczego GIF podjął taką decyzję i które serie leku zostały wycofane?

Calcium Polfarmex – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Calcium Polfarmex są glubionian i laktobiobian wapnia, łatwo przyswajalne sole organiczne tego pierwiastka. Wapń jest niezbędny do zachowania równowagi elektrolitowej organizmu, uczestniczy też w wielu procesach metaboliczny. Calcium Polfarmex stosuje się profilaktycznie oraz w celu leczenia następstw niedoboru wapnia w organizmie.

Calcium Polfarmex – które serie wycofane i dlaczego?

Wycofanie Calcium Polfarmex nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Według producenta konkretne serie produktu leczniczego nie spełniają wymagań jakościowych z uwagi na niewłaściwy zapach syropu. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.

Zgodnie z decyzją nr 27/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Calcium Polfarmex (o smaku truskawkowym) (Calcil glubionas + Calcil lactobionas), 114 mg jonów wapnia/5ml, syrop o numerach serii:

  • numer serii: 060518, data ważności: 05.2020
  • numer serii: 011118, data ważności: 11.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest POLFARMEX S.A. z siedzibą w Kutnie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4111

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów