Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Nowa lista leków refundowanych (lipiec 2019 r.)

Redakcja K. 2019-06-28 15:36
Nowa lista leków refundowanych (lipiec 2019 r.)

W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Będzie ono obwiązywać od 1 lipca 2019 r., czyli od najbliższego poniedziałku. Jakie leki znalazły się na liście?

Lista leków refundowanych w liczbach

Zgodnie z ustawą o refundacji leków, Ministerstwo Zdrowia zobowiązane jest do regularnego aktualizowania wykazu listy leków refundowanych. Odbywa się to co dwa miesiące. Poprzedni wykaz obowiązywał od początku maja do końca czerwca, najnowszy wejdzie w życie już 1 lipca 2019 r.

W nowym projekcie obwieszczenia znalazły się 63 nowe produkty, w tym:

  • 46 produktów w ramach listy aptecznej,
  • 9 produktów w ramach programów lekowych,
  • 7 produktów w katalogu chemioterapii,
  • 1 środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego w ramach listy aptecznej.

W przypadku 226 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen od 2 gr do 3 265,92 zł. Dla 820 produktów leczniczych ceny detaliczne będą niższe. Największa zmiana dotyczy aerozolu do nosa Instanyl (obniżka o 32,56 zł) oraz roztworu do wstrzykiwań lub infuzji Tevagrastim (obniżka o 28,11 zł). Są też preparaty, w przypadku których doszło do wzrostu dopłat. Najbardziej odczują to pacjenci stosujący leki na bazie arypiprazololu (Aribit, Apra, Apra-swift, Aripilek), gdzie dopłata pacjenta wzrosła nawet o 44,21 zł, oraz preparaty zawierające filgrastym (Accofil, Nivestim, Grastofil).

Dobre wieści dla pacjentów onkologicznych

Lipcowa lista leków refundowanych oznacza sporo zmian dla pacjentów onkologicznych. Istotną nowością na wykazie jest refundacja dwóch leków stosowanych w terapii opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego - Darzalex (daratumumab) i Kyprolis (karfilzomib). Preparaty te będą dostępne w ramach programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego”.

Pojawiła się również nowa opcja terapeutyczna w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Refundacją objęto lek Alecensa (alectinibum), który stosowany jest w pierwszej linii leczenia i po niepowodzeniu terapii kryzotynibem. Refundowany będzie także lek Blincyto (blinatumomab) w ramach programu lekowego "Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną".

Nowością jest także lek zawierający peginterferon, który w konkretnych stosowaniach będzie dostępny dla pacjentów z czerwienicą prawdziwą, nadpłytkowością samoistną, chorych na pierwotne i wtórne zwłóknienie szpiku oraz ciężarnych z przewlekłą białaczką szpikową, które wymagają leczenia cytoredukcyjnego.

Sprawdź, czy Twoje leki objęte są refundacją!

Których leków zabrakło na liście?

Zmiany na liście leków refundowanych nie dla wszystkich są korzystne. Mimo ogromnych oczekiwań i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie objęto refundacją leku zawierającego sakubitryl/walsartan, stosowanego w leczeniu niewydolności serca. Zdaniem lekarzy to zła decyzja, lek ten bowiem ma pierwszą klasę zaleceń tj. najwyższą klasę rekomendacji międzynarodowych towarzystw naukowych. Pozwala zmniejszyć liczbę hospitalizacji oraz wydłużyć i poprawić komfort życia pacjentów. Bez refundacji jego cena przekracza możliwości finansowe większości chorych.

Zaskakuje również brak refundacji leku przeciwcukrzycowego Diaprel MR 60 mg. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków lek ten przyjmowało nawet 200 tys. diabetyków. Choć na liście znajdują się leki zawierające tę samą substancję czynną (gliklazyd), zmiana leku oznacza dla pacjentów wzrost ceny terapii o ponad połowę dotychczasowej kwoty. Na liście zabrakło miejsca także dla flozyn, które dla części pacjentów mogą być alternatywą dla insulin.

Refundacji nie doczekał się także nowy inhibitor kinazy 4/6 przeznaczony do leczenia raka piersi w zaawansowanym stadium, jak również lek stosowanych u pacjentów z chorobą Fabry'ego.

Lista 75+ - co się zmieniło?

Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów są niewielkie. Refundacją objęto 1998 leków, czyli o 13 mniej niż w poprzednim wykazie (2011 preparatów). Nie oznacza to jednak braku istotnych leków. Zniknęły głównie niektóre warianty opakowań lub preparaty, których odpowiedniki nadal są refundowane.

Pełną listę leków refundowanych można sprawdzić na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/documents/292343/436711/Za%C5%82%C4%85cznik_do_obwieszczenia27.06.pdf/2ac80a1c-52ed-0a66-f86a-3e5d55eeac18


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów