Komunikat GIF: seria Asanix wycofana z aptek

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-06-28 16:48
Komunikat GIF: seria Asanix wycofana z aptek

28 czerwca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku Asanix, stosowanego u pacjentów z chorobą Parkinsona. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu serii tego leku z aptek? Której serii dotyczy ta decyzja?

Lek Asanix – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Asanix jest rasagilina. Jest to silny, wybiórczy i nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy B (MAO-B). Stosuje się go w leczeniu idiopatycznej choroby Parkinsona w monoterapii tj. bez jednoczesnego stosowania lewodopy lub jako lek wspomagający (z lewodopą) u pacjentów, u których dochodzi do wahania skuteczności lewodopy w wyniku efektu wyczerpania dawki.

Dlaczego wycofano z obrotu serię leku Asanix?

Wycofanie leku Asanix nastąpiło na wniosek pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego. W przesłanym komunikacie poinformowano, że konkretna seria produktu leczniczego Asanix dała wyniki poza specyfikacją w parametrze uwalnianie substancji czynnej z tabletki. W związku z zaistneiniem takiej wady jakościowej Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu serii tego preparatu z aptek. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.Zgodnie z decyzją nr 30/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Asanix (Rasagilinum), 1 mg, tabletki, 28 tabl. o numerze serii 10518 i dacie ważności 05.2020. Podmiotem odpowiedzialnym są Zaklady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4116

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów