GIF wycofuje serie leku antykoncepcyjnego Milvane

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-05-16 11:24
GIF wycofuje serie leku antykoncepcyjnego Milvane

8 maja 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wycofująca z obrotu trzy serie dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych Milvane. Dlaczego GIF zdecydował się na wycofanie tych leków z aptek?

Lek Milvane – kiedy się stosuje?

Milvane to złożony doustny lek antykoncepcyjny, który stosuje się w celu zapobiegania ciąży. Zalicza się go do grupy złożonych trójfazowych środków antykoncepcyjnych. Substancją czynną są dwa hormony żeńskie - gestoden (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). Lek ten naśladuje naturalny cykl poprzez generowanie trzech różnych poziomów hormonów w organizmie.

Dlaczego wycofano z obrotu trzy serie leku Milvane?

Wycofanie leku nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Bayes Sp. z o.o. poinformowała GIF o konieczności wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego Milvane z powodu niezgodności w treści ulotki. W treści tych ulotek brakuje informacji o przeciwwskazaniach dla stosowania ww. produktu leczniczego w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi w terapii przeciwwirusowej.

Zawsze warto czytać ulotki leków, by znać ich działanie i ewentualne skutki uboczne. Te same informacje na temat farmaceutyków znajdziesz na KtoMaLek.pl w wygodnej i przejrzystej formie.

Zgodnie z decyzją nr 20/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Milvane (Gestodenum + Ethinylestradiolum), beżowe: 0,05 mg + 0,03 mg; ciemnobrązowe: 0,07 mg + 0,04 mg; białe: 0,10 mg + 0,03 mg, tabletki powlekane o numerach serii:

  • numer serii: WES2PT, data ważności: 10.2023
  • numer serii: WER7P3, data ważności: 04.2023
  • numer serii: WER466, data ważności: 11.2022

Podmiotem odpowiedzialnym jest Bayer AG, Niemcy. Niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4101

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów