Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Trzy serie kwasu borowego wycofane z aptek

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-06-24 16:13
Trzy serie kwasu borowego wycofane z aptek

19 czerwca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu kilku serii surowca farmaceutycznego 3% roztworu kwasu borowego, częstego składnika leków recepturowych. Co było przyczyną tej decyzji GIF i których serii produktu leczniczego ona dotyczy?

Kwas borowy – kiedy się stosuje?

Kwas borowy jest substancją działającą antyseptycznie, wysuszająco i ściągająco. Ułatwia też gojenie się ran. Stosuje się go zewnętrznie na rany i oparzenia, a także wypryski, stłuczenia i przy powierzchniowych uszkodzeniach skóry i naskórka. Ponadto kwas borowy ma zastosowanie przy stanach zapalnych błon śluzowych, w tym jamy ustnej i gardła oraz zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. 3% roztwór kwasu borowego często przepisywany jest przez lekarzy jako składnik leku recepturowego.

Kwas borowy – przyczyny wycofania z aptek

Wycofanie preparatu nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o. zawnioskował o wycofanie z obrotu trzech serii 3% kwasu borowego, ponieważ ww. partie nie spełniały wymagań jakościowych w zakresie postaci i zawartości kwasu borowego. Preparat powinien zawierać miedzy 2,8% a 3,2% kwasu borowego, tymczasem zawierał go zaledwie 0,3%.Zgodnie z decyzją nr 28/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego:

  • 3% roztwór kwasu borowego, 100 g o numerze serii 010119 i dacie ważności 01.2021,
  • 3% roztwór kwasu borowego, 250 g o numerze serii 010119 i dacie ważności 01.2021,
  • 3% roztwór kwasu borowego, 500 g o numerze serii 010119 i dacie ważności 01.2021.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Zakład Farmaceutyczny "Amara" Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4114


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów