Których leków może zabraknąć w aptekach? (lipiec 2019 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-07-10 15:42
Których leków może zabraknąć w aptekach? (lipiec 2019 r.)

5 lipca 2019 r. Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Obwieszczenie to będzie obowiązywało od 15 lipca, jednak już teraz budzi sporo emocji. Czy na listę trafiły nowe leki? Których preparatów nadal brakuje w aptekach?

Więcej leków na liście

Ustawa dotycząca prawa farmaceutycznego nakłada na Ministerstwo Zdrowia obowiązek regularnego publikowania wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności. Odbywa się to co dwa miesiące. Poprzedni wykaz obowiązywał od 15 maja 2019 r. i znalazło się na nim 288 pozycji. Zdawało się, że ta tendencja spadkowa się utrzyma, jednak na nowej liście figurują aż 324 preparaty lecznicze - o 36 więcej, niż poprzednio.

Nowe preparaty na liście

Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności powiększył się o preparaty hormonalne na bazie lewotyroksyny - Eythyrox oraz Letrox w różnych dawkach i opakowaniach. Leki te stosuje się m.in. w niedoczynności tarczycy. O brakach tych leków pacjenci informowali już od dłuższego czasu, czego dowodem może być ilość zapytań na naszej platformie Zapytaj Farmaceutę. Na wykazie znalazły się także leki przeciwcukrzycowe na bazie metforminy o przedłużonym uwalnaniu - Metformax SR, Glucophage XR oraz Symformin XR.

Ponadto dodatkowym monitorowaniem objęte zostały leki:

  • Myocet - przeciwnowotworowy antybiotyk stosowany w chemioterapii,
  • Pegasys (3 różne dawki) - pochodna interferonu, stosowany w leczeniu m.in. przewlekłego WZW typu B i C,
  • Prolia - preparat zawierający denosumab, stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie i mężczyzn, u których zachodzi większe ryzyko złamań.

Które leki zniknęły z wykazu?

Z wykazu wykreślono zaledwie 6 preparatów. Zniknął lek Seretide w trzech dawkach, stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, a także preparat Serevent i Serevent Dysk. Ponadto na liście nie figuruje już antybiotyk Zinnat, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Których leków nadal brakuje?

Trudności w zakupie leku dotyczą wielu pacjentów. Na liście nadal znajduje się wiele preparatów przeciwastmatycznych i stosowanych w leczeniu POChP (Atrovent, Berodual, Fostex, Pulmicort), leków przeciwzakrzepowych (Clexane, Xarelto), stosowanych przez cukrzyków insulin (Humalog, Insulatard Penfill, Levemir, Insuman Rapid), czy wyciągów alergenowych (Novo-Helisen Depot). Na kłopoty z dostępnością narzekają również rodzice dzieci na diecie eliminacyjnej, które muszą przyjmować preparaty mlekozastępcze (Nutramigen 2 LGG, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Bebilon pepti 2 DHA).

Choć lista opiewa na ponad 300 pozycji, problem z dostępnością leków jest znacznie szerszy. Od kilku tygodni pacjentki z całego kraju mają duże problemy z zakupem antykoncepcji hormonalnej (Zoely). Wielu pacjentów przez serwis KtoMaLek.pl szuka preparatów dermatologicznych, które stosuje się przy atopowym zapaleniu skóry (Protopic, Elidel), a także leków hipotensyjnych i moczopędnych (Lotensin, Co-Prestarium Initio, Hygroton).

Brakujące leki – gdzie szukać pomocy?

Kłopoty z dostępnością leków mają obecnie kilka źródeł. Ogromnym problemem jest nielegalny wywóz leków poza granice kraju. W Polsce ceny leków refundowanych są stosunkowo niskie, co może rodzić pokusę ich sprzedaży za granicą za wielokrotnie wyższe stawki. Choć Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne działania, aby ten proceder zatrzymać, na razie nie można mówić o sukcesie. Inną przyczyną są braki leków u producenta oraz problemy z importem substancji czynnych z krajów poza Unią Europejską. Zgodnie ze stanowiskiem GIF, obecna sytuacja spowodowane jest zastojem u jednego z wytwórców leków, który jest odpowiedzialny za produkcję m.in. leków przeciwcukrzycowych i hormonów tarczycowych. Jednak pacjenci otrzymali zapewnienie, że sytuacja jest opanowana, a leki wkrótce trafią do aptek.

Pacjenci, którzy chcą uzyskać dostęp do informacji, gdzie można kupić dany lek lub jego zamiennik, mogą kontaktować się z infolinią uruchomioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Innym, szybkim i wygodnym rozwiązaniem jest wyszukiwarka KtoMaLek.pl, która jest niezwykle pomocny w szukaniu leków trudno dostępnych. Wystarczy podać swoją lokalizację i nazwę szukanego leku, aby serwis wyświetlił listę pobliskich aptek, które mają go na stanie. Zarezerwowanie leku daje pewność, że nikt go nie wykupi i będzie on na nas czekał w aptece.

Pełny wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/54/journal/5522

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów