Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jest już projekt lipcowej listy leków refundowanych

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-06-25 14:53
Jest już projekt lipcowej listy leków refundowanych

21 czerwca 2019 r. na łamach strony Ministerstwa Zdrowia pojawi się projekt nowej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od początku lipca. Część stowarzyszeń pacjenckich już zareagowało, wskazując na braki niektórych istotnych leków. Jakie zmiany czekają pacjentów od przyszłego miesiąca?

Nowa lista leków refundowanych w przygotowaniu

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wykaz ten wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2019 r. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ostateczna wersja tego dokumentu. Uwagi do projektu można było zgłaszać do 25 czerwca 2019 r. do godziny 12:00, zaś nowa lista powinna ujrzeć światło dzienne już w najbliższy czwartek.

Których leków zabrakło w projekcie?

Znowelizowany wykaz leków refundowanych wzbudził sporo kontrowersji wśród pacjentów i lekarzy. Zabrakło na nim bowiem kilku istotnych preparatów, które figurowały na liście poprzednim razem. Dotyczy to m.in. dwóch leków onkologicznych stosowanych w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego - cetuksymabu i bewacyzumabu. Preparaty te stosuje się w pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych, którzy nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Dla wielu chorych nie ma innej, alternatywnej terapii, co oznaczać może przerwanie leczenia. Niepokoi również brak inhibitora kinazy 4/6, leku dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi. Alarm podniosło także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, zwracając uwagę na brak refundacji dla preparatu przeciwcukrzycowego Diaprel MR 60 mg.

Oczekiwanie na ostateczny kształt wykazu

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że wszystkie nadesłane uwag zostaną wzięte pod uwagę, a pacjenci nie mają się o co martwić. Wiceminister zdrowia zapewnia, że na ostatecznym wykazie znajdą się m.in. nowe leki na raka płuca i leki hematoonkologiczne. Lek stosowany w raku piersi mają zastąpić tańsze odpowiedniki, refundacją będą objęte także nowe cząsteczki stosowane w leczeniu szpiczaka i ostrej białaczki limfoblastycznej.

Braki innych leków tłumaczone są jeszcze nie podpisanymi decyzjami dotyczącymi refundacji, a także tym, że część przedłużeń decyzji refundacyjnych nie została uwzględniona w projekcie. Pozostaje zatem cierpliwie poczekać na ostateczną wersję dokumentu.

Z projektem obwieszczenia można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/documents/292343/436711/Za%C5%82%C4%85cznik_do_obwieszczenia_21062019.pdf/9bc422fa-b8f7-e164-3798-d639d25ed9a5

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów