Jest już projekt lipcowej listy leków refundowanych

21 czerwca 2019 r. na łamach strony Ministerstwa Zdrowia pojawi się projekt nowej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od początku lipca. Część stowarzyszeń pacjenckich już zareagowało, wskazując na braki niektórych istotnych leków. Jakie zmiany czekają pacjentów od przyszłego miesiąca?

Jest już projekt lipcowej listy leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych w przygotowaniu

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wykaz ten wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2019 r. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ostateczna wersja tego dokumentu. Uwagi do projektu można było zgłaszać do 25 czerwca 2019 r. do godziny 12:00, zaś nowa lista powinna ujrzeć światło dzienne już w najbliższy czwartek.

Których leków zabrakło w projekcie?

Znowelizowany wykaz leków refundowanych wzbudził sporo kontrowersji wśród pacjentów i lekarzy. Zabrakło na nim bowiem kilku istotnych preparatów, które figurowały na liście poprzednim razem. Dotyczy to m.in. dwóch leków onkologicznych stosowanych w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego - cetuksymabu i bewacyzumabu. Preparaty te stosuje się w pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych, którzy nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Dla wielu chorych nie ma innej, alternatywnej terapii, co oznaczać może przerwanie leczenia. Niepokoi również brak inhibitora kinazy 4/6, leku dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi. Alarm podniosło także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, zwracając uwagę na brak refundacji dla preparatu przeciwcukrzycowego Diaprel MR 60 mg.

Oczekiwanie na ostateczny kształt wykazu

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że wszystkie nadesłane uwag zostaną wzięte pod uwagę, a pacjenci nie mają się o co martwić. Wiceminister zdrowia zapewnia, że na ostatecznym wykazie znajdą się m.in. nowe leki na raka płuca i leki hematoonkologiczne. Lek stosowany w raku piersi mają zastąpić tańsze odpowiedniki, refundacją będą objęte także nowe cząsteczki stosowane w leczeniu szpiczaka i ostrej białaczki limfoblastycznej.

Braki innych leków tłumaczone są jeszcze nie podpisanymi decyzjami dotyczącymi refundacji, a także tym, że część przedłużeń decyzji refundacyjnych nie została uwzględniona w projekcie. Pozostaje zatem cierpliwie poczekać na ostateczną wersję dokumentu.

Z projektem obwieszczenia można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/documents/292343/436711/Za%C5%82%C4%85cznik_do_obwieszczenia_21062019.pdf/9bc422fa-b8f7-e164-3798-d639d25ed9a5

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów