Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jaki kolagen do picia? Jak działa? Naturalny, w płynie, w proszku, ampułkach?

Artykuł sponsorowany

mgr farm. Sylwia 2019-05-07 11:26
kolagen do picia

Kolagen jest kluczowym elementem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie. To dzięki niemu skóra jest jędrna i napięta. Jednak z wiekiem jego produkcja spada, a co za tym idzie, pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Dobrym pomysłem może być jego suplementacja, jednak który produkt wybrać? Kolagen do picia, w proszku, a może naturalny?

Kolagen jest kluczowym elementem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie. To dzięki niemu skóra jest jędrna i napięta. Jednak z wiekiem jego produkcja spada, a co za tym idzie, pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Dobrym pomysłem może być jego suplementacja, jednak który produkt wybrać? Kolagen do picia, w proszku, a może naturalny?

Kolagen - białko młodości

Kolagen jest najważniejszym białkiem tkanki łącznej, występującym w całym organizmie. Składa się z aminokwasów, takich jak: glicyna, prolina, hydroksyprolina i hydroksyzyna. Jest głównym budulcem macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek kości i chrząstek, ścięgien i skóry. Dzięki swoim właściwościom stanowi swego rodzaju wewnętrzne rusztowanie, które odpowiada za budowę i ułożenie wszystkich elementów ciała. Nie bez powodu kolagen bywa nazywany białkiem młodości. To właśnie kolagen sprawia, że skóra jest elastyczna i napięta, nasze stawy są sprawne, a rany i inne uszkodzenia mechaniczne szybciej się goją. Niestety z wiekiem stężenie kolagenu w organizmie spada.

Przyczyny utraty kolagenu i skutki jego niedoboru

Wyróżnia się kilkanaście typów kolagenu, które ludzki organizm potrafi syntezować. Włókna kolagenowe podlegają nieustannej wymianie. Gdy ulegają zerwaniu, na ich miejscu powstają nowe. W procesie tym bierze udział m.in witamina C oraz miedź. Jednak po ukończeniu 25. roku życia proces produkcji włókien kolagenowych ulega zaburzeniu. W efekcie widoczne są pierwsze oznaki starzenia się organizmu. Skóra traci jędrność, staje się bardziej wiotka i sucha, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Niedobory kolagenu odczuwalne są również w stawach, które zaczynają przysparzać więcej problemów, a także w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, czy jakości widzenia. U kobiet proces ten nasila się po menopauzie w skutek zmniejszenia wydzielania estrogenu, co zaburza syntezę kolagenu.

Degradacji włókien kolagenowych nie da się całkowicie zapobiec, jednak stale szuka się sposobów, by proces ten znacząco spowolnić. Nie dziwi więc ogromna popularność kosmetyków stymulujących odbudowę włókien kolagenowych w skórze, a także suplementów diety, które dostarczają kolagen od wewnątrz.

ampułki z kolagenem

 

Kolagen do picia, w proszku, naturalny – który wybrać?

Kolagen dostępny jest w różnych produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jednak przeważnie tych najmniej lubianych - chrząstkach, skórkach, szpiku. Są one źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar w diecie nie jest wskazany, ponieważ sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu nie tak łatwo jest dostarczyć kolagen wraz z dietą. Alternatywą są suplementy diety bogate w ten składnik.

Naturalny kolagen dostępny jest w różnych formach dostosowanych do preferencji użytkowników. Kolagen w proszku, czy w formie kapsułek dostępny jest w większości aptek, często stanowi jeden z elementów wieloskładnikowych suplementów diety. Jednak ciągłe życie w biegu i masa obowiązków sprawiają, że rzadko pamiętamy o regularnej suplementacji. Rozwiązaniem może być Kolagen do picia: czy działa i ile trwa kuracja? I ile to kosztuje?

Badania dowodzą, że regularnie stosowany kolagen do picia poprawia metabolizm tego białka w organizmie i korzystnie wpływa na zwiększenie elastyczności i gęstości skóry, a także redukcję zmarszczek. Aby efekty były widoczne, kuracja musi trwać przynajmniej 3 miesiące. Stosowanie takich preparatów jedynie od czasu do czasu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Co oprócz kolagenu?

Sam kolagen może nie wystarczyć, ważne są również witaminy i minerały, który biorą udział w jego syntezie.  Kluczową rolę odgrywa witamina C. Kwas L-askorbinowy nie tylko pobudza produkcję kolagenu, ma również wpływ na biosyntezę elastyny, która także odpowiada za elastyczność i jędrność skóry.  Ważna jest także witamina E, zwana witaminą młodości, która jest silnym antyoksydantem, chroniącym organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Należy również pamiętać o witamina A oraz biotynie i cynku, sprzyjającym zachowaniu zdrowej i jędrnej skóry. Nie można zapomnieć o istotnym udziale miedzi. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej integracji włókien kolagenowych i elastyny, które razem tworzą struktury tkankowe. Dobrze zbilansowana dieta powinna zapewnić odpowiednie dawki wszystkich tych składników, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to możliwe. Picie kolagenu wzbogaconego o te witaminy i minerały uzupełni ich niedobory i będzie optymalna profilaktyką przeciwstarzeniową.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów