Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości i zastosowanie. Przeciwwskazania do stosowania dziewanny

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-10 14:16
Kwitnąca dziewanna wielokwiatowa, rosnąca na łące.

Dziewanna wielkokwiatowa dzięki drogocennym właściwościom zdrowotnym ceniona jest w fitoterapii i może być stosowana jako środek pomocniczy w leczeniu wielu chorób. Jakie właściwości i zastosowanie ma dziewanna wielkokwiatowa? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania dziewanny?

Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości

Obecnie, starając się coraz częściej złagodzić różnego rodzaju dolegliwości, sięgamy po zioła i inne leki pochodzenia naturalnego, znane od stuleci. Jednym z takich ziół jest występująca powszechnie na łąkach, słonecznych polanach leśnych i w przydomowych ogródkach – dziewanna. Kwiaty dziewanny dzięki zawartości saponin zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, ułatwiając jego odkrztuszanie. Polisacharydy, które również są obecne w roślinie mają właściwości powlekające, co jest z powodzeniem wykorzystywane do ochrony błony śluzowej dróg oddechowych przed bodźcami drażniącymi. Ze względu na właściwości uspokajające i rozkurczowe, przetwory z kwiatów dziewanny znajdują zastosowanie także w migrenowych bólach głowy, nerwicach, bólach dusznicowych, czy kołataniach serca.

Dziewanna wielkokwiatowa – zastosowanie

Uważa się, iż dziewanna ma działanie:

  • uśmierzające;
  • zmiękczające;
  • łagodzące;
  • ściągające;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwzapalne;
  • wzmacniające układ sercowo-naczyniowy.

Kwiat dziewanny znalazł swoje zastosowanie przy przeziębieniach, w których występuje chrypka, uporczywy kaszel zarówno suchy jak i mokry. Dziewanna wielkokwiatowa wykazuje również działanie przeciwwirusowe. Stosuje się ją także jako środek osłaniający przy zapaleniu jelit oraz żołądka. Zewnętrzne odwary przygotowane z tej rośliny wykorzystuje się do płukania gardła oraz przy przeziębieniach. Można również stosować okłady z wywaru z dziewanny na różne owrzodzenia skórne, hemoroidy oraz poparzenia słoneczne. Możliwe jest także wymieszanie dziewanny wielkokwiatowej z innymi ziołami, które także posiadają działania wykrztuśne, np.z tymiankiem lub podbiałem pospolitym.

W przemyśle kosmetycznym kwiat dziewanny znalazł zastosowanie jako składnik rozjaśniający włosy. Stosowanie go na włosy wspomaga leczenie łupieżu oraz hamuje wypadanie włosów za sprawą wysokiej zawartości krzemu. Dziewannę w postaci olejku można zastosować do użytku zewnętrznego, np. na siniaki, owrzodzenia oraz dolegliwości reumatyczne. 

Przeciwwskazania do stosowania dziewanny

Ze względu na brak badań dotyczących stosowania, nie zaleca się podawania preparatów z dziewanny wielkokwiatowej dzieciom do lat 12 oraz kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią. U niektórych osób dziewanna może powodować uczulenia jednak zdarza się to rzadko. 

Preparaty otrzymywane z dziewanny

Z kwiatów dziewanny można otrzymywać takie preparaty jak: nalewki, syropy, napary. Stosuje się je do leczenia przewlekłych stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych, m. in. gardła, tchawicy, krtani, oskrzeli. Napar używany jest również do łagodzenia uporczywego kaszlu oraz stanów astmatycznych, a także w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Zewnętrznie, w postaci okładów i płukanek, kwiat dziewanny znajduje zastosowanie w oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach, stłuczeniach, zranieniach, podrażnieniach, stanach zapalnych skóry, wyprysku alergicznym, czyrakach, guzkach krwawniczych oraz nerwobólach. Wspomniane właściwości lecznicze wynikają z obecności saponin w roślinie (działanie wykrztuśne i przeciwzapalne), śluzów (działanie powlekające i osłaniające), irydoidów (działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne) oraz flawonoidów (działanie napotne i moczopędne). 

W aptekach są dostępne różne preparaty z dziewanny: herbatka malina z dziewanną, zioło kwiat dziewanny, Lirene lekki nawilżający bio krem z dziewanną, BIAŁY JELEŃ Hipoalergiczny żel p/pr. dziewanna i rokitnik.  

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Napar z dziewanny – przepis

Składniki:

  • 1 łyżka kwiatów dziewanny
  • ½ l wrzątku 

Sposób przygotowania:

Kwiaty należy zalać wodą i parzyć pod przykrywką ok.10 min. Następnie całość należy przecedzić i poczekać, aż napar ostygnie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów