Tamaryszek francuski – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-06-14 14:26
Kwitnący na różowo tamaryszek francuski.

Tamaryszek francuski jest ozdobnym krzewem wykorzystywanym również w Polsce do zdobienia parków i alejek. W przeszłości stosowany był w leczeniu trądu oraz po ukąszeniach skorpionów i węży. W medycynie ludowej wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz infekcji skórnych. Co jeszcze ma nam do zaoferowania ta ciekawa roślina?

Tamaryszek francuski – właściwości

Tamaryszek francuski posiada dużą ilość związków czynnych warunkujących jego właściwości lecznicze. W swoim składzie zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, garbniki, resweratrol i inne związki polifenolowe, ale również związki charakterystyczne dla tego gatunku takie, jak tamaryksyna, tamaryksetyna, czy troupina. Powodują one, że tamaryszek wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, regeneracyjne na wątrobę oraz łagodzące dolegliwości układu pokarmowego.

Tamaryszek francuski  – jak wygląda i skąd pochodzi?

Tamaryszek francuski (łac. Tamarix gallica) jest ozdobnym krzewem z rodzini tamaryszkowatych (łac. Tamarixaceae), osiągającym do 3 metrów wysokości. Posiada łuskowate, niebieskozielone liście oraz kwiaty o barwie od różowej do jasnofioletowej. Kwitnie w okresie wakacyjnym od czerwca do sierpnia.

Tamaryszek francuski naturalnie występuje na obszarach południowo-zachodniej Europy: w Hiszpanii, we Włoszech i Francji. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach strefy śródziemnomorskiej, a w innych, w tym Polsce, stosowany jako roślina ozdobna. 

Tamaryszek francuski – działanie, wskazania do stosowania

Tamaryszek francuski wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbiegunkowe oraz hepatoprotekcyjne, czyli chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem toksyn, w tym alkoholu, oraz wspomaga jej proces regeneracji. 

W związku z tym zaleca się jego stosowanie w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych z towarzyszącymi biegunkami, ale również w leczeniu infekcji skórnych, czy wspomagająco w regeneracji wątroby.

Tamaryszek francuski w dolegliwościach pokarmowych

Tamaryszek francuski stosowany w dolegliwościach pokarmowych wykorzystywany jest przede wszystkim dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym oraz przeciwbiegunkowym. W związku z tym skutecznie zwalcza biegunki pochodzenia bakteryjnego.

Tamaryszek francuski wykorzystywany był również w leczeniu czerwonki, czyli choroby zakaźnej wywoływanej przez bakterie Shigella, która objawia się uporczywą biegunką oraz obecnością krwi w wydalanym stolcu.

W medycynie ludowej tamaryszek francuski wykorzystywany jest również do leczenia niestrawności oraz przy zaparciach. Doniesienia ludowe sugerują, że poprawia on także apetyt oraz działa wspomagająco przy leczeniu wrzodów żołądka.

Tamaryszek francuski w ochronie wątroby

Tamaryszek francuski zarówno w medycynie ludowej, jak i w obecnie dostępnym na rynku preparacie, stosowany jest wspomagająco przy regeneracji wątroby. Jest to możliwe dzięki właściwościom przeciwutleniającym, które pozytywnie wpływają na naturalne zdolności regeneracyjne wątroby

Tamaryszek francuski w infekcjach skórnych

Tamaryszek francuski wykazując właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jest stosowany w infekcjach skórnych. Przeprowadzone badania wykazały bardzo silne działanie przeciwbakteryjne ekstraktu z tamaryszka. W tym zastosowaniu wykorzystuje się głównie okłady z liści lub opatrunków nasączonych naparem czy odwarem. Płukanki z tamaryszka sprawdzą się również przy infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych błony śluzowej jamy ustnej.

Tamaryszek francuski – jak dawkować?

Odwar i napar z tamaryszka

Odwar z tamaryszka przygotowuje się poprzez gotowanie liści krzewu tamaryszka przez około 15-20 minut. Napar z kolei przygotowuje się, zalewając liście gorącą wodą i pozostawiając pod przykryciem przez 15 minut. Obydwa przetwory po przygotowaniu należy odcedzić i pozostawić do schłodzenia.

Odwar i napar w dolegliwościach układu pokarmowego należy stosować 1-2 razy po pół szklanki. W przypadku zwalczania infekcji skórnych należy wykonać okłady i stosować na zainfekowany obszar.

Lek złożony z tamaryszkiem

Tamaryszek francuski jest składnikiem roślinnego leku złożonego stosowanego w celu wspomagania regeneracji funkcji wątroby. Lek u dorosłych stosuje się:

  • 2-3 tabletki, 3-4 razy na dobę po odwracalnych uszkodzeniach wątroby,
  • 1-2 tabletki, 2 razy na dobę wspomagająco po zatruciu lekami,
  • 2-3 tabletki, 3 razy na dobę przy alkoholowym uszkodzeniu wątroby,
  • 2 tabletki, 2 razy na dobę w okresie rekonwalescencji.

Z kolei u młodzieży powyżej 12. roku życia:

  • 1-2 tabletki, 2 razy na dobę. 

Leki i suplementy zawierające tamaryszek francuski

Na polskim rynku dostępny jest jeden lek złożony zawierający w swoim składzie tamaryszek francuski i inne zioła mające na celu stosowanie w zaburzeniach czynności wątroby. Preparat dostępny jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Tamaryszek francuski w ciąży

Aktualnie nie ma dostępnych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów zawierających w składzie tamaryszek francuski w okresie ciąży i karmienia piersią. W związku z tym nie powinno się go stosować w tym czasie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tamaryszek francuski – przeciwwskazania i środki ostrożności

Brakuje dostępnych badań dotyczących przeciwwskazań do stosowania tamaryszku francuskiego. Ze względu na możliwość występowania alergii, w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznej na tamaryszek nie należy ponownie stosować preparatów zawierających go w składzie.

Tamaryszek francuski – możliwe działania niepożądane

Tamaryszek francuski, jak każda roślina spożywana w nadmiarze, może wywołać działania niepożądane. Zbyt duże przyjęte dawki tej rośliny mogą spowodować wystąpienie problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunki, zaparcia, nudności i wymioty. Może również wywoływać reakcje alergiczne.

Tamaryszek francuski może również powodować zażółcenie gałek ocznych oraz skóry. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się niezwłocznie z lekarzem i zaprzestać stosowania preparatu.

Tamaryszek francuski – interakcje z lekami i innymi ziołami

Brak dostępnych badań wskazujących na bezpośrednie interakcje z innymi lekami i ziołami tamaryszku francuskiego. Dostępny na rynku preparat złożony zawierający jako jeden ze składników tamaryszek ma jednak potwierdzoną interakcje z lekami zawierającymi ibuprofen, w związku z czym należy zachować ostrożność przy stosowaniu tych dwóch leków w tym samym czasie.

Tamaryszek francuski w Ziołopedii – podsumowanie

Tamaryszek francuski jest powszechnie wykorzystywaną rośliną ozdobną. W medycynie ludowej wykorzystywane są jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ale również hepatoprotekcyjne i wpływające pozytywnie na układ pokarmowy. Obecnie na polskim rynku dostępny jest jeden złożony lek roślinny zawierający w swoim składzie tamaryszek francuski, który jest stosowany w celu łagodzenia zaburzeń czynności wątroby i wspomagająco w procesie jej regeneracji.

Bibliografia

  1. Ksouri, R., Falleh, H., Megdiche, W., Trabelsi, N., Mhamdi, B., Chaieb, K., Bakrouf, A., Magne, C., Abdelly, C. Antioxidant and antimicrobial activities of the edible medicinal halophyte Tamarix gallica L. and related polyphenolic constituents. Food and Chemical Toxicology (47, 8). 2009. str.: 2083-2091
  2. Boulaaba, M., Snoussi, M., Saada, M., Mkadmini, K., Smaoui, A., Abdelly, C., Ksouri, R. Antimicrobial activities and phytochemical analysis of Tamarix gallica extracts. Industrial Crops and Products (76). 2015. str.: 1114-1122
  3. Urfi, M.K., Mujahid, M., Akhtar, B.J., Khalid, M., Khan, M.I., Usmani, A. Tamarix gallica: For traditional uses, phytochemical and pharmacological potentials. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research, 2016, 8(1). str.: 809-814

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów