Oczar wirginijski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Oczar wirginijski często dodawany jest do kosmetyków, które przeznaczone są do pielęgnacji problematycznej skóry. Roślina ta posiada wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i zmniejsza krwawienie. Jakie jeszcze właściwości, działanie i zastosowanie posiada oczar wirginijski?

Liście oczaru wirginijskiego.

Oczar wirginijski — właściwości

Skład chemiczny oczaru wirginijskiego może się różnić w zależności od miejsca występowania. Oczar wirginijski zawiera w swoim składzie garbniki, głównie galotaniny, flawonoidy, w tym katechiny, flawonole i procyjanidyny. Ponadto w roślinie znajdziemy glukozydy flawonolowe, kwasy fenolowe, olejki eteryczne i saponiny

Taki skład chemiczny determinuje liczne właściwości lecznicze oczaru wirginijskiego, m.in. działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Oczar wirginijski wzmacnia również naczynia krwionośne, ułatwia gojenie się ran oraz działa przeciwzakrzepowo

Oczar wirginijski ze względu na wspomniane właściwości lecznicze, dodawany jest do wielu kosmetyków dla posiadaczy skóry problematycznej, trądzikowej i naczynkowej.

Oczar wirginijski — jak wygląda i skąd pochodzi?

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana), znany jest również pod nazwą oczar kanadyjski. Roślina ta pochodzi z Kanady i USA, gdzie też występuje pospolicie. Często uprawiana jest jako roślina ozdobna. 

Oczar kanadyjski jest krzewem, który osiąga maksymalnie do 4 metrów wysokości. Liczne liście mogą być zielone lub brunatno-zielone, a ich kształt jest jajowaty lub odwrotnie jajowaty. Blaszki liści są ząbkowane, a sam liść posiada mocne unerwienie. Kwiaty są charakterystycznie postrzępione, wiszące, mają żółty kolor i są pachnące. Oczar kanadyjski kwitnie późną jesienią lub wczesną zimą. 

Surowcem leczniczym oczaru wirginijskiegoliście i kora

Oczar wirginijski — działanie, wskazania do stosowania

Oczar wirginijski przede wszystkim używany jest do produkcji kosmetyków, takich jak kremy, toniki, sera czy wody po goleniu. W medycynie ludowej Indian stosowany był przede wszystkim przy hemoroidach, różnego rodzaju obrzękach, stanach zapalnych, podrażnieniach pochwy, a także przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Ze względu na działanie przeciwkrwotoczne, ściągające i zmniejszające krwawienie, może być stosowany przy zapaleniach jamy ustnej, skaleczeniach i siniakach

Oczar wirginijski na rany

Oczar wirginijski ze względu na swoje działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne może być stosowany w formie okładów czy też do przemywania różnego rodzaju skaleczeń, krwawiących ran i ropni. Z tego powodu dodawany jest często do kosmetyków po goleniu na podrażnienia. Oczar wirginijski łagodzi wspomniane podrażnienia i zmniejsza krwawienie. 

Oczar wirginijski na hemoroidy

Już w medycynie ludowej Indian oczar wirginijski stosowano na żylaki odbytu, czyli hemoroidy, a także na stany zapalne pochwy. Roślina ta działa przeciwzapalnie, ściągająco i zmniejsza krwawienie. Właściwości te są kluczowe przy tego rodzaju schorzeniach.

Oczar wirginijski na skórę

Osoby borykające się z egzemą, która głównie objawia się zaczerwienieniem skóry, łuszczeniem się i pieczeniem, mogą sięgnąć po kosmetyki zawierające w swoim składzie oczar kanadyjski. Roślina ta załagodzi stany zapalne, nie tylko egzemy, ale także reakcje alergiczne czy łojotokowe zapalenie skóry. Oczar kanadyjski zmniejsza również zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie obszarów zajętych chorobą.

Oczar wirginijski — jak dawkować?

Suszone liście oczaru, w ilości 1-2 łyżeczek, zalać szklanką wody i całość doprowadzić do wrzenia, następnie pozostawić do wystudzenia. Sporządzony napar można stosować zewnętrznie do przemywania i sporządzania okładów lub wewnętrznie przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych np. przy biegunce. Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie oczar wirginijski, należy stosować według zaleceń producenta.

Leki i suplementy zawierające oczar wirginijski

Oczar wirginijski wchodzi w skład wielu kosmetyków na podrażnienia, skórę naczynkową i trądzik. Ponadto stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji hemoroidów i podrażnionych miejsc intymnych. Oczar wirginijski występuje w niektórych kroplach do oczu, w lekach homeopatycznych i jako wysuszony surowiec roślinny.

Oczar wirginijski w ciąży

Brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania oczaru wirginijskiego u kobiet w ciąży, a także kobiet karmiących piersią. Z tego powodu nie należy stosować tej rośliny na własną rękę, tylko skontaktować się z lekarzem. 

Oczar wirginijski — przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania oczaru wirginijskiego jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w tej roślinie. Ponadto ze względu na niewystarczającą ilość badań, oczar kanadyjski nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne, karmiące piersią i dzieci poniżej 12. roku życia. 

Oczar wirginijski — możliwe działania niepożądane

Oczar wirginijski może powodować nudności i podrażnienia żołądka. Okazuje się również, że w dużych ilościach, roślina ta może powodować uszkodzenie nerek i wątroby.

Oczar wirginijski — interakcje z lekami i innymi ziołami

Brakuje danych dotyczących możliwych interakcji oczaru wirginijskiego z lekami bądź innymi ziołami. Z tego powodu każda planowana suplementacja tym ziołem powinna być skonsultowana najpierw z lekarzem lub farmaceutą. 

Oczar wirginijski w Ziołopedii — podsumowanie

Oczar wirginijski jest popularnym składnikiem w wielu kosmetykach do pielęgnacji problematycznej skóry. Ponadto roślina ta może przynieść ulgę przy niektórych chorobach skórnych takich, jak egzema czy łojotokowe zapalenie skóry. W medycynie ludowej Indian oczar kanadyjski był cenionym surowcem, używanym przede wszystkim przy hemoroidach i podrażnieniach pochwy, a także ropniach skórnych, owrzodzeniach, ranach i stanach zapalnych jamy ustnej np. przyzębia i dziąseł. Oczar wirginijski jest ciekawą rośliną pod względem ilości i rodzaju właściwości leczniczych. Z tego powodu istnieje potrzeba na zwiększenie badań dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania, interakcji i działań niepożądanych. 

Bibliografia

  1. Vaquero-Abellan, M., Genil Marquez, F.,  Aparicio Martínez, P. (2022). Chapter 1 - The importance of healthy lifestyles in helping achieving wellbeing. Editor(s): Diana Vaamonde, Anthony C. Hackney, Juan Manuel Garcia-Manso, Fertility, Pregnancy, and Wellness. Pages 1-19, ISBN 9780128183090. DOI: 10.1016/B978-0-12-818309-0.00020-4.
  2. Hamamelis virginiana L. Materia Medica Opoliensis. Dostępne na: https://mmo.uni.opole.pl/details?item=gatunki&id=479 (dostęp: 15.06.24)
  3. Sanchez-Tena, S., Fernandez-Cachon, ML, Carreras, A., Mateos-Martín, ML, Costoya, N., Moyer, MP, ... i Cascante, M. (2012). Hamamelitanina z oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana) wykazuje specyficzne działanie cytotoksyczne wobec komórek raka jelita grubego. Journal of naturalnych produktów , 75 (1), 26-33.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ziołopedia

Więcej artykułów