Sprawdzamy dostępność
leków w 10 766 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty pielęgnacyjne i ochronne na skórę
Preparaty ochronne na skórę służą ochronie skóry przed czynnikami drażniącymi, takimi jak kontakt z wodą, substancjami chemicznymi itp. Podrażnienie skóry może mieć wiele przyczyn – stany zapalne, przesuszenie, zmiany trądzikowe czy nadmierna ekspozycja na słońce. Nigdy jednak nie należy bagatelizować zmian skórnych, ponieważ są nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym, dając odczucie dyskomfortu, pieczenia, swędzenia, a nawet bólu. Na skórę podrażnioną, ze skłonnością do wysuszania warto stosować różnego rodzaju preparaty, które mogą złagodzić dolegliwości, a także przywrócić skórę do normalnego stanu. Wybierać można spośród bardzo wielu rodzajów produktów. Specjalnie z myślą o skórze podrażnionej, stosuje się kremy na suchą skórę (np. Diprobase), maści na suchą skórę (np. Maść ochronna z witaminą A), żele, a także oliwki. Jeśli występują skłonności do podrażniania skóry, można rozważyć również stosowanie kremów lub maści ochronnych (barierowych), które mogą zapobiec występowaniu podrażnienia.
Preparaty dermatologiczne
- Preparaty na gojenie się ran
- Środki do dezynfekcji ran
- Produkty przeciwgrzybicze
- Preparaty na ukąszenia owadów
- Środki do dezynfekcji skóry
- Preparaty na łuszczyce
- Preparaty na trądzik
- Preparaty na opryszkę i zajady
- Preparaty na odciski
- Preparaty ochronne na skórę
- Pozostałe preparaty ochronne na skórę
A-VIT MAŚĆ OCHRONNA
BOTAME DIY
DIPROBASE
krem
DIPROBASE
maść
EMOTOPIC MED+
FLEXIDERM
GLICEROL 86%
płyn
GLICERYNA 86%
płyn do stosowania na skórę
Preparaty ochronne na skórę
Jakie zadania spełnia skóra? Jakie czynniki mogą powodować problemy ze skórą?
Zadaniem skóry jest utrzymanie stałej temperatury ciała, oczyszczanie organizmu z toksyn przez wydzielanie ich wraz z potem. Dodatkowo skóra chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiska, zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi oraz nadmierną utratą wody.
Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak: mróz, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, zmiany temperatur, suche powietrze w pomieszczeniach, mogą negatywnie odbić się na kondycji skóry. Skóra staje się sucha, szorstka, traci elastyczność, czasem pojawiają się pęknięcia naskórka.
Kiedy i kto powinien stosować preparaty ochronne na skórę?
Kremy ochronne wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry oraz chronią przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (wiatr, mróz, promieniowanie UV). Szkodliwe czynniki atmosferyczne uszkadzają płaszcz lipidowy, efektem czego jest odwodnienie skóry. Działanie kremów ochronnych polega na uzupełnianiu niedoborów lipidów, pozostawiając na skórze ochronny film lipidowy. Pośród licznych składników roślinnych można znaleźć m.in. olej macadamia, masło karite, witaminę A i E, glicerynę, parafinę ciekłą, alantoinę, woski, wyciągi roślinne. Kremy ochronne polecane są do zabezpieczenia wrażliwej i delikatnej skóry niemowląt i dzieci w okresie jesienno-zimowym, a także osobom uprawiającym sporty zimowe. Kremy ochronne przeznaczone są do codziennej pielęgnacji i ochrony każdego rodzaju skóry narażonej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Niezależnie od typu cery, należy wybierać kosmetyki hipoalergiczne i nieperfumowane. Szczególnie zalecane jest stosowanie kremu ochronnego z lipidami na zimę przed każdym wyjściem na mróz. Krem należy nakładać przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, by zdążył się wchłonąć, a tym samym stworzyć odpowiednią barierę ochronną.
W profilaktyce przeciwodparzeniowej stosuje się preparaty ochronne do pielęgnacji skóry osób cierpiących na nietrzymanie moczu, zwłaszcza niesamodzielnych i leżących. Kremy ochronne przeciw to preparaty hipoalergiczne, chroniące przed podrażnieniami i stanami zapalnymi dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym (np. arginina, tlenek cynku).
Czy dieta może wpływać na kondycję skóry?
Oprócz kompleksowej pielęgnacji kosmetykami, które chronią skórę od zewnątrz, można zadziałać na nią od wewnątrz. Wskazane jest przede wszystkim picie dużej ilości wody mineralnej, która ma właściwości nawilżające, oczyszcza organizm z toksyn i tym samym poprawia kondycję skóry. Bardzo ważna dla stanu skóry jest też odpowiednio zbilansowana dieta. Potrawy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, takie jak: witamina A, E, C i beta-karoten, mają korzystny wpływ na elastyczność i nawilżenie naszej skóry.
Należy wystrzegać się używek, zbyt małej ilości snu i przewlekłego stresu, ponieważ negatywnie odbijają się na wyglądzie skóry. Wrogiem skóry w okresie zimowym są przegrzane pomieszczenia. Starajmy się wietrzyć je kilka razy w ciągu dnia i stosujmy nawilżacze powietrza.