Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na obniżenie poziomu cukru
W tej kategorii znajdziesz produkty przeznaczone dla osbób z cukrzycą wspomagające utrzymnie prawidłowego stężenia glukozy we krwi w postaci, tabletek, kapsułek, płynów doustnych, ziół i mieszanek ziołowych itp.
Preparaty stosowane w cukrzycy bez recepty
Czy w leczeniu cukrzycy można stosować naturalne preparaty roślinne?
Niekontrolowany, podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych i przewlekłych powikłań z uszkodzeniami narządu wzroku, nerek i innych elementów naszego organizmu, dlatego też niezbędne jest właściwe leczenie. Leczenie cukrzycy typu 2 (czyli cukrzycy wieku dojrzałego) polega na modyfikacji diety i zwiększeniu aktywności fizycznej, stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych, a w ostateczności insuliny. Substancje pochodzenia roślinnego mogą wspierać terapię. Wyciągi niektórych roślin mają działanie hipoglikemizujące i skutecznie obniżają poziom cukru we krwi.
Należy jednak pamiętać, że preparaty roślinne w żadnym razie nie zastępują leków przepisanych przez lekarza, a także nie powinny być stosowane bez porozumienia z lekarzem, aby nie zaburzać efektów leczenia. Jeśli jednak lekarz uzna, że stosowanie preparatów ziołowych dostępnych bez recepty przyniesie korzyść, można wybrać odpowiedni dla siebie suplement diety.
Jakie preparaty bez recepty mogą obniżać poziom cukru we krwi?
Apteki oferują szeroki wybór preparatów pomocnych w leczeniu cukrzycy: ziół, suplementów diety, zamienników cukru, witamin i związków mineralnych, pomocnych w normalizacji poziomu cukru we krwi. Preparaty z morwy białej, gymnema sylvestre (gurmar), owocni fasoli, topinamburu, berberysu lub cynamonu mogą wspomagać obniżenie poziomu cukru we krwi. Witaminy i mikroelementy – w szczególności chrom – pomagają utrzymać właściwy metabolizm węglowodanów. Zależnie od preferencji, można zdecydować się na herbatkę ziołową, tabletki, kapsułki lub soki.
Morwa biała — czy może pomóc w leczeniu cukrzycy?
Wyróżnia się kilkadziesiąt gatunków morwy, jednak obecnie najbardziej rozpoznawalna jest morwa biała (łac. Morus alba L.). Roślina ta pochodzi z rejonów Chin, Indii i Japonii. Owoce morwy – kształtem i wielkością zbliżone do owoców maliny – w zależności od gatunku mogą mieć barwę od białej poprzez różową i czerwoną, aż do czarnej.
Aktywne składniki rośliny mają udowodnione właściwości hipoglikemizujące. Zarówno badania na zwierzętach, jak i kliniczne wykazały, że jest inhibitorem alfa-glukozydazy naturalnego pochodzenia, spowalnia trawienie węglowodanów w jelicie cienkim i dzięki temu obniża poziom glukozy we krwi. Dzięki tej właściwości wyciąg z morwy białej bywa pomocny w zapobieganiu lub leczeniu nieprawidłowości związanych z kontrolą poziomu cukru.
Czy liście Gymnema sylvestre mogą obniżać poziom cukru we krwi?
Gymnema sylvestre (gurmar) to pochodząca z rejonów Azji południowo-wschodniej roślina o właściwościach insulinomimetycznych, czyli obniżających poziom cukru we krwi. Liczne badania wykazały, że substancje czynne występujące w liściach gymnema sylvestre wpływają na zwiększenie wytwarzania oraz uwalniania insuliny poprzez działanie regenerujące wysp trzustkowych (część zewnątrzwydzielnicza trzustki). Z tego powodu gurmar zaliczany jest podobnie jak chrom, czy kwas alfa-liponowy (ALA) do grupy insulinomimetyków, czyli związków poprawiających proces produkcji i wykorzystania insuliny w organizmie. Dodatkowo spożywanie liści gymnema sylvestre powoduje brak odczuwania słodkiego smaku, a w konsekwencji zmniejszenie apetytu na słodycze.
Czy chrom obniża poziom cukru we krwi?
Chrom chroni przed cukrzycą typu 2 i pomaga regulować stężenie glukozy we krwi. Gdy organizm ma wystarczającą ilość chromu, efektywnie wykorzystuje insulinę i dzięki temu stężenie glukozy we krwi u osób nie dość wrażliwych na insulinę osiąga właściwy poziom.
Postać chromu zawartego w suplemencie diety jest istotna ze względu na biodostępność i skuteczność terapii. Udowodniono, że organiczne formy chromu (np. pikolinian chromu) są znacznie lepiej przyswajalne niż nieorganiczne. Ponadto, przyswajalność chromu mogą zwiększyć niektóre aminokwasy np. glicyna, kwas asparaginowy oraz witamina C. Wchłanianie i przyswajanie chromu zmniejsza się, kiedy jest on przyjmowany z żelazem, manganem, cynkiem czy wapniem.