Sprawdzamy dostępność
leków w 10 898 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty antyoksydacyjne
Układ krążenia
Preparaty zawierające Koenzym Q 10
Co to jest koenzym Q10?
Koenzym Q10, nazwany też ubichinonem, to substancja niezbędna do funkcjonowania każdej komórki naszego organizmu. Koenzym Q10 bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, poprawia ich dotlenienie, chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Ubichinon przeciwdziała również odkładaniu złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom naprawczym potrafi zapobiegać, a nawet niwelować negatywne procesy i zmiany zachodzące w organizmie człowieka. Koenzym Q10 doskonale wspomaga leczenie wielu przewlekłych chorób jak na przykład: niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, parodontoza, choroby mięśni, cukrzyca typu II, choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera.
Jak działa koenzym Q10?
Badania naukowe dotyczące koenzymu Q10 określiły jego budowy i właściwości oraz pozwoliły na zakwalifikowanie go do grupy związków posiadających właściwości utleniająco-redukcyjne, biorących udział w najważniejszym cyklu przemian metabolicznych, czyli tzw. cyklu Krebsa. Koenzym Q10 jest przenośnikiem elektronów w łańcuchu oddechowym. W okresie badań prowadzonych nad koenzymem Q10 okazało się, że jest on niezbędny do produkcji energii, bez której organizm nie może żyć.
W jakich schorzeniach znajduje zastosowanie koenzym Q10?
Koenzym Q10 wspiera kuracje lecznicze w wielu poważnych schorzeniach, np. w miażdżycy, cukrzycy typu II, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, a ponadto parodontozie, czy chorobie Parkinsona (mózg jest podatny na uszkodzenia oksydacyjne, które zwiększają produkcję szkodliwych związków, które następnie mogą wpływać na pamięć i funkcjonowanie organizmu, a koenzym Q10 może redukować te szkodliwe związki, prawdopodobnie spowalniając postęp choroby Alzheimera i Parkinsona).
Należy także zwrócić uwagę na pozytywne działanie koenzymu Q10 w przypadku wielu schorzeń dotyczących naszego serca. Zabezpiecza przed tworzeniem się niebezpiecznych złogów cholesterolu w tętnicach, zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego.
Warto wspomnieć o wyjątkowo korzystnym działaniu koenzymu Q10 na skórę. Działa zatem odmładzająco i przeciwzmarszczkowy, nakładany bezpośrednio na skórę zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne spowodowane promieniami UV.
Co więcej, zgodnie z wynikami badaniami naukowych, koenzym Q10 pomaga w wielu innych schorzeniach. Przykładowo koenzym Q10 przyjmowany doustnie zmniejsza ból, tkliwość, zmęczenie i problemy ze snem u osób z fibromialgią. Oprócz tego przyjmowanie koenzymu Q10 wydaje się pomagać w zapobieganiu migrenie.
Kto jest narażony na niedobór koenzymu Q10?
Po 35 roku życia produkcja koenzymu Q10 w organizmie spada i mogą pojawić się niedobory. Braki tej substancji zdarzają się także u osób aktywnych fizycznie. Na zmniejszoną ilość koenzymu mogą cierpieć również osoby z licznymi schorzeniami, a także żyjące w zanieczyszczonym środowisku. Oprócz tego niedobór koenzymu Q10 jest konsekwencją palenia papierosów.
W jaki sposób dostarczać organizmowi koenzymu Q10?
Koenzym Q10 jest zawarty w rybach, podrobach, olejach, szpinaku, brokułach i produktach pełnoziarnistych. Należy pamiętać, że składnik ten jest wrażliwy na wysoką temperaturę, dlatego jego zawartość maleje podczas gotowania, a także długiego przechowywania. Przyswaja się tylko w obecności tłuszczów.
Koenzym Q10 można również suplementować w postaci preparatów dostępnych na rynku aptecznym.