Sprawdzamy dostępność
leków w 10 927 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePozostałe preparaty - narządy zmysłów
Pozostałe produkty na oczy to kategoria, w której można znaleźć krople do oczu, akcesoria służące do pielęgnacji oczu, soczewki korekcyjne, okulary do czytania, plastry, osłony okulistyczne oraz produkty wspomagające wzrok, dostępne w tabletkach, kapsułkach itp. Wraz z postępującym starzeniem całego organizmu, również nasze oczy i percepcja wzrokowa ulegają stopniowemu pogarszaniu. Aby spowolnić tempo tego procesu, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, polegająca na uzupełnianiu diety w składniki takie jak: luteina, wyciąg z borówki czernicy, witaminy, cynk, selen (np. Lacrimal witaminy na oczy). W przypadku podrażnień oczu spowodowanych noszeniem soczewek kontaktowych, zanieczyszczeniami powietrza, intensywnymi promieniami słonecznymi warto zastosować krople do oczu o działaniu nawilżającym i regenerującym (np. SuperOptic Regeneracja, Kompin). Osoby, którym problem sprawia zaaplikowanie kropli do worka spojówkowego, mogą sięgnąć po spray na powieki (np. Argenton Optic), który wzmacnia naturalną barierę ochronną oka i zabezpiecza gałkę oczną przed wysychaniem.
Pozostałe produkty na oczy
Czym można przemywać oczy?
Podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy, często zapominamy o okolicach oczu. Skóra powiek jest szczególnie wrażliwa i łatwo może dojść do podrażnienia. Dlatego do pielęgnacji powiek powinno stosować się odpowiednio dobrane produkty. W szczególności, jeśli powieki są podrażnione przez infekcje, takie jak jęczmień, nużyca czy gradówka. Zaczerwienienie i podrażnienie mogą być spowodowane niedokładnym oczyszczaniem powiek z makijażu, a także nadmiernym przecieraniem oczu.
Podstawowy sposób polega na przemywaniu oczu przegotowaną wodą bądź izotonicznym roztworem soli zwanym także solą fizjologiczną, który można nabyć bez recepty w aptece. Jak sama nazwa wskazuje, roztwór ten swoim stężeniem przypomina skład płynów międzykomórkowych w organizmie i łez. W przypadku przemywania oczu ampułkę soli fizjologicznej można używać tylko i wyłącznie bezpośrednio po otwarciu. Warto również zaopatrzyć się w specjalne jałowe gaziki.
Popularnym sposobem na ropiejące oczy jest także napar z rumianku, który ma działanie przeciwbakteryjne oraz ściągające. Nie należy stosować naparu z rumianku u niemowląt i dzieci, ponieważ zawiera on garbniki, które dodatkowo podrażniają spojówkę i mogą doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Okłady z rumianku mogą wywołać uczulenia i reakcje alergiczne, także u dorosłych. Rumianku nie należy też stosować podczas kuracji innymi lekami, ponieważ może osłabiać lub wzmacniać ich działanie.
Do przemywania powiek można również zastosować napar z ziela świetlika. Stosowanie ziela świetlika jako okładu koi zmęczone oczy oraz działa przeciwzapalnie. Świetlik znajdziemy także w dostępnych bez recepty kroplach do oczu.
Sterylne chusteczki oraz płyny do higieny powiek to specjalistyczne preparaty okulistyczne służące do codziennego oczyszczania brzegów powiek, jak i pielęgnacji powiek podczas stanów zapalnych oczu. Takie specjalistyczne preparaty zalecane są do pielęgnacji i oczyszczania powiek, gdy pojawia się dyskomfort okolic oczu, świąd i podrażnienie. Szczególnie polecany jest do stosowania przez osoby, u których stwierdzono lub podejrzewana jest obecność nużeńców. Takie preparaty są dostępne w aptekach bez recepty, jednak ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie płyny stosujemy do soczewek kontaktowych?
Płyny dezynfekujące do soczewek dzięki łagodnym środkom myjąco-pielęgnującym skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i osady białkowe, aby szkła kontaktowe mogły zachować świeżość i komfort użytkowania przez cały dzień. Dostępne preparaty pozwalają na codzienną regenerację i utrzymywanie wilgotności na powierzchni soczewek, zabijając bakterie mogące powodować zakażenie oka.
Wybór płynu do soczewek kontaktowych, choć jest uzależniony od indywidualnych preferencji, to warto skonsultować ten temat z okulistą. Lekarz może wtedy podpowiedzieć, na co warto zwracać uwagę przy wyborze płynu do soczewek.
Należy pamiętać, że aby jakikolwiek płyn do czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych był skuteczny, należy postępować zgodnie z instrukcjami użycia, które znajdują się na etykiecie produktu.