Sprawdzamy dostępność
leków w 10 942 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na infekcje/podrażnienia układu moczowego
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w zakażeniach dróg moczowych oraz pomocne w zapobieganiu problemom z układem moczowym. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek, ziół itp.
Produkty działające na układ moczowy
Choroby układu moczowego – przyczyny i leczenie
Choroby układu moczowego to zróżnicowana grupa schorzeń. Znajdują się w niej zarówno choroby uwarunkowane genetycznie, choroby zapalne, infekcyjne, nowotworowe, jak i immunologiczne. Metody terapeutyczne stosowane w chorobach układu moczowego są ściśle uzależnione od etiologii danego schorzenia.
W chorobach infekcyjnych powodowanych przez bakterie kluczowe znaczenie ma podawanie leku przeciwbakteryjnego (antybiotyku, chemioterapeutyku). Zależnie od lokalizacji procesu, objawów ogólnych i stanu chorego leczenie prowadzone jest w domu lub też w szpitalu, gdzie antybiotyki podawane są dożylnie. Dobór odpowiedniego leczenia powinien być oparty na wykonaniu posiewu moczu i doborze terapii celowanej.
W ostrym uszkodzeniu nerek celem terapii jest usunięcie przyczyny. W uszkodzeniach przednerkowych stosuje się odpowiednie nawodnienie, natomiast w zanerkowych usunięcie przeszkody utrudniającej odpływ moczu. Ponadto podaje się leki, które przywracają równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową, a w przypadkach niewydolności nerek chorego poddaje się leczeniu nerkozastępczemu, najczęściej hemodializie.
W przewlekłej chorobie nerek terapia jest wielokierunkowa. W jej skład wchodzi farmakoterapia, leczenie żywieniowe i suplementacja składników mineralnych, w tym żelaza i terapia chorób współistniejących. W stadiach schyłkowych konieczne jest leczenie nerkozastępcze – transplantacja nerki, hemodializa lub dializa otrzewnowa.
W nowotworach układu moczowego, zależnie od umiejscowienia, charakteru zmiany i jej zaawansowania, stosuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię, immunoterapię, radioterapię i inne.
Jak dbać o układ moczowy?
Aby zadbać o układ moczowy, należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Powinno to być około 2 litrów na dobę, a w czasie upałów konieczne jest zwiększenie podaży płynów.
Szczególnie jeśli mamy skłonność do nawracających zakażeń układu moczowego, nie możemy zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Będzie to przyśpieszać wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Lepiej unikać mocnej kawy i czarnej herbaty, gdyż mogą dodatkowo podrażniać pęcherz. Lepiej sięgnąć po rozcieńczony sok z żurawiny lub aronii. Kwaśne środowisko nie sprzyja namnażaniu bakterii.
W aptekach dostępne bez recepty są liczne ziołowe preparaty w formie doustnych tabletek, kapsułek, płynów i past, które zawierają naturalne składniki o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. W ich składzie możemy znaleźć miedzy innymi wyciągi z: pokrzywy, skrzypu, brzozy, żurawiny, pietruszki.
Ciepło poprawia ukrwienie śluzówki dróg moczowych i działa rozkurczowo, a to przyśpiesza leczenie. Można skorzystać z termoforu, a także dobrze rozgrzewających ziołowych nasiadówek z rumianku, szałwii (mają też działanie antybakteryjne).
Jeśli w ciągu dwóch dni domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, trzeba udać się do lekarza. Nie warto zwlekać z wizytą, szczególnie gdy pojawi się gorączka, bóle w okolicach krzyża albo krew w moczu. Infekcji dróg moczowych nie wolno bagatelizować, bo z każdego zapalenia pęcherza może rozwinąć się zapalenie nerek.