Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty z fluorem


Wpisz nazwę leku

Kategoria

Jama ustna - preparaty o działaniu terapeutycznym

Typ produktu

Postać

Drogi podania

Dostępność

Duraphat 5000 Pasta do zębów interakcje ulotka pasta do zębów 1,1 % 1 tub. po 51 g
1,1 % | 1 tub. po 51 g | Natrii fluoridum
lek dostępny bez recepty
Dostępność
 
Elmex Duraphat interakcje ulotka pasta do zębów 1,1 % 1 tub. po 51 g
1,1 % | 1 tub. po 51 g | Natrii fluoridum
lek dostępny bez recepty
Dostępność
 
Fluormex interakcje ulotka żel (33,19mg+22,1mg)/g 50 g
(33,19mg+22,1mg)/g | 50 g | Aminofluoridum, Natrii fluoridum
lek dostępny bez recepty
Dostępność
 
SENSIKIN Spray interakcje ulotka spray  40 ml
40 ml
kosmetyk
Dostępność
 
Sensikin Żel interakcje ulotka żel  15 ml
15 ml
kosmetyk
Dostępność
 

Produkty stosowane do ochrony zębów

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? 

Higiena jamy ustnej to szereg zabiegów mających na celu utrzymanie jej w prawidłowym zdrowiu. Zwalczanie płytki nazębnej stanowi podstawę zapobiegania chorobom przyzębia oraz próchnicy zębów i leczenia już istniejących chorób. Osoby, które nieregularnie dbają o higienę jamy ustnej i nie badają stanu swojej płytki nazębnej, narażone są na próchnicę zębów i zapalenie dziąseł. 

W celu utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano – żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który niestety towarzyszy nam po przebudzeniu, i wieczorem – dla zdrowia. Wieczorne mycie zębów powinno się składać ze szczotkowania zębów i języka, nitkowania i na koniec płukania jamy ustnej odpowiednim płynem (np. zmniejszającym nadwrażliwość lub ryzyko próchnicy, zapobiegającym zapaleniu dziąseł). 

Aby utrzymać należytą higienę jamy ustnej, powinno się odpowiednio zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która będzie uboga w węglowodany, a w szczególności w produkty zawierające cukry proste. Unikać również należy soków owocowych i owoców, białego pieczywa oraz słodzonych napojów. 

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów? 

Nadwrażliwość zębów może być konsekwencją nagromadzonego kamienia, który wciska się pod zęby, odsłaniając szyjki i zwiększając wrażliwość na ból. Dziąsła cofają się także z wiekiem, pod wpływem stosowania zbyt twardych szczoteczek i ścierających past. Za nadwrażliwość odpowiadają też próchnica i bruksizm (zgrzytanie zębami). Pozbawione ochrony zęby reagują przeszywającym bólem na gwałtowne zmiany temperatury wywołane jedzeniem lodów, piciem zimnych i gorących napojów. 

Dobrym sposobem na nadwrażliwe zęby jest stosowanie specjalistycznych preparatów, płynów, past, żeli z fluorem, związkami wapnia i potasu oraz oczywiście szczoteczka do zębów z delikatnym, miękkim włosiem i unikanie czynników drażniących i wywołujących ból. 

Jak leczyć stan zapalny dziąseł? 

Stan zapalny dziąseł, objawiający się zaczerwienieniem i obrzękiem, może być oznaką problemów z dziąsłami. Bezpośrednią jego przyczyną jest obecność płytki nazębnej. Płytka nazębna to miękka, lepka, bezbarwna warstwa bakterii, która bezustannie tworzy się na zębach i dziąsłach. 

Jeżeli płytka nie jest usuwana codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, wytwarza  toksyny, które mogą drażnić dziąsła, wywołując stan zapalny. Uszkodzenia na tym wczesnym etapie choroby dziąseł są jeszcze odwracalne, gdyż tkanka kostna i łączna, które utrzymują zęby w zębodole nie są jeszcze zajęte procesem chorobowym. Nieleczone zapalenie dziąseł może jednak przejść w zapalenie przyzębia, a w konsekwencji prowadzić do utraty zębów. 

Jeśli stan zapalny jest oznaką zapalenia dziąseł, najlepiej zapytać dentystę o sposoby poprawy codziennej higieny jamy ustnej. Wystarczyć może mycie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą do zębów z fluorkiem lub specjalistyczną pastą do codziennego stosowania przeznaczoną do pielęgnacji dziąseł. Osobom borykającym się z zapaleniem dziąseł, stomatolog może zalecić stosowanie szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych, aby pomóc w oczyszczeniu trudno dostępnych miejsc, a także kurację specjalistycznym płynem do płukania ust w celu hamowania tworzenia się płytki nazębnej. 

W jaki sposób można wzmocnić zęby? 

Aby wzmocnić szkliwo zębów można zastosować żele o wysokiej zawartości fluoru. Są to specjalistyczne preparaty przeznaczone do leczenia próchnicy początkowej, nadwrażliwości szyjek i intensywnej profilaktyki próchnicy oraz stosowane w profilaktyce i leczeniu odwapnienia szkliwa. Żele do fluoryzacji polecane są także dla osób noszących protezy stałe, mosty oraz mających wszczepiane implanty. 

Działanie żelu do fluoryzacji polega na ochronie szkliwa oraz zapobieganiu osadzaniu się płytki nazębnej. Dzięki aktywnym składnikom produkt skutecznie wzmacnia zęby i zapewnia głębokie oczyszczenie bez ścierania szkliwa. Remineralizuje zdemineralizowane szkliwo zębów oraz wzmacnia je na dłuższy czas. Dzięki wysokiemu stężeniu aminofluorków stosowany jest do intensywnej profilaktyki próchnicy. Szczególną skuteczność wykazuje w trwałym zamykaniu ujść odsłoniętych kanalików zębiny, przez co skutecznie redukuje nadwrażliwość szyjek zębowych.