Sprawdzamy dostępność
leków w 10 916 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na choroby/ochronę wątroby
Produkty na wątrobę / Produkty wspomagające pracę wątroby stymulują regenerację wątroby, wzbogacając codzienną dietę w składniki gwarantujące właściwe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych ludzkich organów wewnętrznych, o który warto zadbać w każdym wieku. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby jest nadużywanie alkoholu, dlatego najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. Przyczyną problemów z wątrobą mogą być także zakażenia wirusowe, leki, zatrucia czy szereg innych patologii. W celu zwalczania dolegliwości układu pokarmowego, regeneracji i detoksykacji komórek wątrobowych, warto sięgnąć po odpowiednie preparaty. Produkty wspomagające pracę wątroby zawierają najczęściej: ostropest plamisty, karczoch, roślinne fosfolipidy, witaminy z grupy B, L-asparaginian L-ornityny. Dostępne w tej kategorii tabletki, kapsułki, oleje, płyny i surowce roślinne (np. Hepatil, Essentiale Forte, Proliver, Verdin Hepatixx) zmniejszają dolegliwości związane z chorą wątrobą oraz wykazują działanie detoksykacyjne. W ciężkich schorzeniach wątroby pomoc lekarska jest niezbędna.
Wątroba - produkty wspomagające
Jaką rolę pełni wątroba w organizmie człowieka?
Wątroba nie bez powodu określana jest jako jeden z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Uczestniczy ona w wielu procesach metabolicznych, pełniąc szereg istotnych funkcji, niezbędnych dla zapewnienia jego prawidłowej pracy. Wśród najważniejszych zadań wątroby wymienia się:
- detoksykację organizmu – wątroba neutralizuje toksyny, w tym alkohol, używki, leki oraz przyczynia się do ich eliminacji z organizmu;
- wytwarzanie żółci – żółć jest niezbędna do trawienia tłuszczów;
- produkcja białek – wątroba wytwarza aż 85% białek znajdujących się w osoczu krwi, niezbędnych w procesie jej krzepnięcia;
- magazynowanie zapasów witamin, w tym A, B2, B3, B4, B12, D3 i K, oraz żelaza;
- przekształcanie białek i cukrów w tłuszcze;
- wytwarzanie, gromadzenie i uwalnianie glukozy.
Czy chora wątroba boli?
Objawy chorej wątroby łatwo przeoczyć, ponieważ wątroba nie ma receptorów czuciowych i nie boli. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się z prawej strony brzucha pod żebrami, są oznaką rozciągnięcia lub podrażnienia błony surowiczej, lub wiążą się z uciskiem, który wywołuje powiększona wątroba. Często jednak wiążemy ból brzucha w tej okolicy z innymi dolegliwościami, bagatelizując objawy. Uszkodzenie wątroby może postępować latami, co ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Jakie są choroby wątroby?
Schorzenia wątroby zazwyczaj są konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu, zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C oraz nadwagi i otyłości. Uszkodzenie tego narządu może być też spowodowane niewłaściwą dietą i stałym przyjmowaniem leków. Do najczęściej występujących schorzeń wątroby zaliczamy:
- marskość wątroby,
- nowotwór wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- zapalenie wątroby,
- toksyczne uszkodzenie wątroby.
W jaki sposób diagnozuje się choroby wątroby?
Na pełną diagnostykę schorzeń wątroby składa się wywiad lekarski, badanie palpacyjne, a także badania laboratoryjne i obrazowe.
Ocenę stanu wątroby ułatwiają badania laboratoryjne. Podstawą są próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina), ale przydatne w praktyce klinicznej okazują się też stężenie albumin i wskaźnik INR. W przypadku podejrzenia WZW należy wykonać badania na przeciwciała HBs czy anty-HCV.
W celu oceny zmian w miąższu wątrobowym wykonuje się USG wątroby. Również w przypadku niespecyficznych objawów ze strony układu pokarmowego lub innych symptomów (np. skórnych) lekarz może zlecić USG jamy brzusznej.
W diagnostyce chorób wątroby lub przy monitorowaniu schorzeń wykonuje się też inne badania, w tym biopsję, elastografię czy fibroskannig.
Jak wspomóc pracę wątroby?
Najlepiej dbać o wątrobę systematycznie, unikając alkoholu, stosując lekkostrawną, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Pracę wątroby można wspomóc stosując zioła takie jak: karczoch, mniszek i ostropest, które działają odtruwająco, żółciopędnie i żółciotwórczo. Można też sięgnąć po apteczne preparaty wspomagające pracę wątroby zawierające m.in.: fosfolipidy, L-asparaginian L-ornityny, cholina, witaminy z grupy B, fosfolipidy, ekstrakt z ostropestu plamistego,wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z liści karczocha.