Sprawdzamy dostępność
leków w 10 925 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceWitaminy odpowiadające za narząd wzroku
Preparaty witaminowe wspomagające narząd wzroku służą suplementacji niezbędnych składników w celu poprawy funkcjonowania oczu. Oczy narażone są na niekorzystne działanie wielu czynników. Wzrok z wiekiem ulega pogorszeniu, co jest spowodowane trybem życia i pracą przy komputerze, dietą ubogą w składniki odżywcze oraz brakiem odpowiedniej ilości snu. W związku z tym trzeba zdecydowanie bardziej zadbać o wzrok. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie, ale warto pamiętać również o odpowiednio zbilansowanej diecie, która może mieć korzystny wpływ na oczy. Aby w pełni zadbać o wzrok do codziennej pielęgnacji można sięgnąć po preparaty wspomagające widzenie. W skład suplementów wchodzą przede wszystkim witaminy A, B, C i E oraz – cynk, selen, jod, żelazo (np. Bioretinof, Lutezan, Nutrof Total). Mają one działanie poprawiające prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a co za tym idzie - lepszą adaptację do zmiennych warunków oświetlenia, a także chronią przed działaniem wolnych rodników. Zawarte w kapsułkach i tabletkach luteina, zeaksantyna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3 osłaniają oko przed promieniami UV, wspierają pracę plamki żółtej.
Wzrok, wspomaganie widzenia
Jak dbać o wzrok?
Wzrok to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Jednak prawidłowe funkcjonowanie oczu, podobnie jak innych narządów, jest w istotnym stopniu uzależnione od naszej diety. Prawidłowe nawyki żywieniowe powinny być zawsze naszym pierwszym krokiem w walce o zdrowe oczy. Bardzo ważne są kwasy omega-3 i omega-6, ponieważ mają ogromny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy, a także odpowiadają za nawilżenie oczu. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są morskie ryby, tran i orzechy włoskie. Źródłem omega-6 są oleje, np. z wiesiołka lub rzepakowy. Kolejnymi ważnymi składnikami diety są luteina i zeaksantyna. Ich niedobór prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej, co skutkuje zaburzeniem ostrości widzenia i rozróżniania kolorów. Składniki te znajdziemy np. w brokułach, brukselce, papryce lub pietruszce. Najbardziej kojarzoną z wpływem na wzrok witaminą jest witamina A. Jako źródło możemy wymienić: marchew, pomidory, brukselkę, żółtka jaj i tran. Jest ona silnym przeciwutleniaczem. Zapobiega tzw “kurzej ślepocie”, zwyrodnieniom plamki żółtej i zaćmie. Mniej osób wie o równie ważnym wpływie na wzrok witamin grupy B, które zapobiegają uszkodzeniom nerwu wzrokowego. Dodatkowo długotrwały niedobór witaminy B2 może prowadzić do chronicznego zmęczenia wzroku, a sama witamina B6 odpowiada za nawilżenie oczu. Znajdziemy je w mleku, wątróbce czy żółtku jaj. Warto również zwrócić uwagę na prawidłową podaż witaminy C, E oraz cynku.
Aby poprawić kondycję naszych oczu możemy codziennie fundować im solidną porcję ćwiczeń. Poświęcając kilkanaście minut dziennie na gimnastykę oczu pozwolisz zachować ich zdrowie w przyszłości, by móc cieszyć się dobrym wzrokiem.
Na pracy narządu wzroku i komforcie widzenia odbijać się mogą: wielogodzinna praca przy komputerze, czytanie przy złym oświetleniu, długie oglądanie telewizji, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach czy niedostateczna ilość snu. Dlatego, jeśli pracujemy przy komputerze i/lub w klimatyzowanym pomieszczeniu, oprócz codziennych ćwiczeń wykonywanych regularnie co dwie godziny, powinniśmy szczególnie dbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu. W tym celu najlepiej wybrać nawilżające krople do oczu, najlepiej bez dodatku konserwantów. Zadbajmy o właściwe oświetlenie, ergonomiczne ustawienie monitora oraz świeże powietrze. Unikajmy zadymionych, przegrzanych pomieszczeń.
Co może powodować pogorszenie wzroku?
Narząd wzroku kontrolowany jest przez autonomiczny układ nerwowy. W zależności od zapotrzebowania stymuluje on wytwarzanie płynu łzowego. Na zaburzenie tego procesu mogą mieć wpływ: choroby (cukrzyca, choroby tarczycy, choroby neurologiczne, reumatyczne, zapalenie spojówek, brzegów powiek czy schorzenia rogówki), czynniki zewnętrzne (klimatyzacja, palenie papierosów, praca przy komputerze, suche powietrze, wiatr, długie czytanie, soczewki kontaktowe), stosowane leki (przeciwhistaminowe, moczopędne, beta-blokery, niektóre przeciwdepresyjne, estrogeny czy antycholinergiczne – stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego), płeć i wiek.
Jakie suplementy diety można stosować na wzrok?
Zdarza się jednak, że nie dostarczamy do organizmu niezbędnej ilości witamin i innych substancji, wpływających na działanie narządu wzroku. Przy niedoborach kluczowych witamin możemy sięgnąć po dostępne w aptekach suplementy diety, które pozwolą nam zapewnić odpowiednią podaż poszczególnych składników. Należy tylko pamiętać o tym, że jakiekolwiek preparaty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy.
W preparatach wspomagających widzenie znajdziemy m.in.: luteinę i zeaksantynę, kwasy omega, witaminy i mikroelementy, wyciąg z borówki czernicy, resweratrol.
Jeśli nasza doraźna pomoc nie przynosi ulgi, nasze kroki powinny zostać skierowane w kierunku gabinetu lekarskiego, gdyż żadnych objawów nie należy lekceważyć. Specjalista profesjonalnie zbada nasz wzrok i poradzi, w jaki sposób zadbać o oczy, a w razie potrzeby zaleci stosowanie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych.