Sprawdzamy dostępność
leków w 10 928 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na katar
Wody morskie stosowane w katarze są przeznaczone do nawilżania i oczyszczania nosa u niemowląt, dzieci i dorosłych. Dostępne preparaty zapobiegają wysuszeniu śluzówki nosa, a także skutecznie oczyszczają jamę nosową z drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń, takich jak kurz oraz alergeny, pozwalając na swobodne oddychanie. Pozwalają uniknąć szerzenia się infekcji do ucha i dolnych dróg oddechowych, ułatwiają wydmuchiwanie nosa oraz utrzymują czyste i drożne przewody nosowe. U dzieci i niemowląt najlepiej stosować preparaty, które łagodnie oczyszczają nos i posiadają delikatną końcówkę aplikatora dostosowaną do małego noska (np. Physiomer Baby, Marimer Baby). Wybierając wodę morską można sięgnąć po roztwór izotoniczny, idealny do higieny i nawilżania nosa (np. Marimer Izotoniczny) lub hipertoniczny, który udrożni zatkany nos i zmniejszy ilość wydzieliny (np. Marimer Hipertoniczny). Oczyszczanie nosa pozwala chronić błonę śluzową przed czynnikami zewnętrznymi i pomaga w zapewnieniu funkcji oddechowych nosa.
Wody morskie na katar
Co to jest woda morska do nosa i w jakim celu się ją stosuje?
Woda morska to prawdziwa skarbnica cennych składników, w zależności od pochodzenia może zawierać sód, magnez, wapń, chlor, fosfor, jod, żelazo, siarka i bor, a także mangan i miedź. Uznaje się, że woda morska wykazuje korzystniejsze właściwości niż roztwór soli fizjologicznej (0,9% NaCl) ze względu na naturalną zawartość soli mineralnych i mikroelementów. Właściwości nawilżające i oczyszczające przyczyniły się do znacznej popularności wody morskiej, która jest obecnie jednym z zalecanych środków na katar zarówno alergiczny, jak i spowodowany infekcją.
Roztwór wody morskiej za ma zadanie utrzymać odpowiednią wilgotność błon śluzowych nosa, upłynniać zalegającą wydzielinę i ułatwiać oczyszczanie nosa. Może być także stosowany w celu utrzymania odpowiedniej higieny nosa. Wskazaniem do stosowania jest nadmierna suchość błon śluzowych nosa, wspomaganie terapii chorób górnych dróg oddechowych, a także codzienna higiena jamy nosowej.
Jak działa woda morska do nosa?
Mechanizm działania błony śluzowej nosa polega przede wszystkim na produkcji śluzu, który chroni organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami wdychanymi wraz z powietrzem, takimi jak: pyły, związki chemiczne, drobnoustroje chorobotwórcze, alergeny.
Zdarza się, że błona śluzowa nosa nie funkcjonuje prawidłowo. Powodem może być przesuszenie (z powodu klimatyzacji, ogrzewania pomieszczeń zimą itd.), co sprawia, że nie jest wytwarzana wystarczająca ilość śluzu. Może też zdarzyć się, że błona śluzowa nosa produkuje zwiększoną ilość wydzieliny w wyniku stanu zapalnego spowodowanego infekcją lub alergią. Nadmiar śluzu i duża gęstość zaburzają mechanizm oczyszczania nosa, tak samo jak zbyt mała ilość śluzu spowodowana suchym powietrzem czy klimatyzacją. Można temu zaradzić poprzez płukanie nosa roztworem wody morskiej o odpowiednim stężeniu. Stosowanie irygacji jam nosowych i zatok pozwala oczyścić je z drobnoustrojów i alergenów, co zmniejsza ryzyko infekcji i wystąpienia alergii. Rozrzedzenie i wypłukanie nadmiaru wydzieliny oraz nawilżenie błony śluzowej nosa usprawnia jej działanie i wspiera transport śluzowo-rzęskowy.Wodę morską można również stosować jako roztwór do inhalacji (nebulizacja), która doskonale wpływa na nawilżenie błony śluzowej i udrożnienie nosa i dróg oddechowych. Nebulizację przeprowadza się zwykle za pomocą specjalnego urządzenia (nebulizatora), który zamienia preparat w mgiełkę wdychaną przez pacjenta.
Jakie rodzaje wody morskiej można znaleźć w aptekach?
W aptekach można znaleźć preparaty różniące się składem i stężeniem składników:
- Roztwór izotoniczny wody morskiej (o stężeniu takim samym jak płyny ustrojowe), stosuje się zapobiegawczo do wypłukiwania drobnoustrojów i alergenów z górnych dróg oddechowych. Badania dowiodły, że izotoniczny roztwór wody morskiej stosowany u alergików zmniejsza zaczerwienienie błony śluzowej nosa, które powstało w skutek stanu zapalnego oraz zmniejsza dyskomfort spowodowany świądem. Izotoniczny roztwór wody morskiej zwiększa nawilżenie błony śluzowej, co znacznie poprawia jej funkcjonowanie.
- Hipertoniczny roztwór wody morskiej (o wyższym stężeniu niż płyny ustrojowe), pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez odbieranie nadmiaru wody z obrzękniętej błony śluzowej nosa. Roztwory hipertoniczne wody morskiej stosowane są wspomagająco w leczeniu infekcji górnego układu oddechowego, gdyż w przebiegu choroby dochodzi często do zaburzenia funkcji filtracyjnej nosa, a także do upośledzenia mechanizmu śluzowo-rzęskowego, którego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej i zatok. Hipertoniczne roztwory wody morskiej nie tylko poprawiają wszystkie te funkcje, ale również zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i przywracają właściwy przepływ powietrza poprzez usunięcie nadmiernej ilości śluzu.
- Wody morskie z dodatkami: manganu, miedzi, ektoiny, aloesu o dodatkowych właściwościach przeciwalergicznych, przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.
Wybierając wodę morską należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stężenie soli, w zależności od przeznaczenia preparatu. Ponadto lepiej wybierać produkty bez konserwantów. Nie wszystkie preparaty zawierają naturalną wodę morską, niektóre mają w swym składzie wodę oczyszczoną wzbogaconą w jony.