Sprawdzamy dostępność
leków w 10 908 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty przeciwbólowe - syndrom dnia wczorajszego
Środki na kaca służą zwalczaniu nieprzyjemnych objawów po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Ból i zawroty głowy, złe samopoczucie, wzmożone pragnienie, a także nudności, to najczęstsze objawy kaca. Aby je zwalczyć, warto sięgnąć po sposoby na kaca, naturalne (kiszonki, rosół, ruch na świeżym powietrzu) i apteczne (preparaty łagodzące dyskomfort po spożyciu alkoholu). W praktyce, pozwalają szybciej uporać się z silnym bólem głowy i ogólnym zmęczeniem. Preparaty na kaca, dostępne są m.in. w formie tabletek powlekanych, kapsułek oraz ampułek (shotów), a także tabletek musujących, dzięki którym można szybko uzupełnić ważne składniki w organizmie. Składniki preparatów łagodzących objawy kaca to najczęściej: elektrolity, glukoza, witaminy, wyciągi roślinne (wyciąg z żeń-szenia, wyciąg z opuncji). Przykładowe preparaty na kaca dostępne w aptece: Riposton, 2KC Restart, ReduKAC). Gdy objawy kaca są nasilone można sięgnąć po preparaty zawierające substancje przeciwbólowe (Alka-Seltzer, Alka-Prim).
Środki na kaca
Kac – syndrom dnia następnego
Miłe spotkanie z przyjaciółmi na drinka czy też wesoła, zakrapiana alkoholem impreza okolicznościowa może zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami następnego dnia. Kac czyli zatrucie alkoholowe to efekt nadmiernego spożycia alkoholu, który ma toksyczny wpływ na organizm, wywołując wiele uciążliwych objawów. Najczęściej cierpimy z powodu bólu głowy, nadmiernego pragnienia i ogólnego rozbicia. Niekiedy mogą pojawić się nudności, wymioty, kołatania serca, a nawet drgawki.
Metabolizm alkoholu
Alkohol etylowy po spożyciu szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, łatwo przenika przez błony komórkowe i dostaje się do krwiobiegu. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi pojawia się u ludzi po około pół do 2 godzin od spożycia. Szybkość wchłaniania zależy od rodzaju alkoholu oraz pokarmów spożywanych przed lub podczas jego picia. 95% metabolizowane jest przez organizm, reszta wydalana w postaci niezmienionej. Najbardziej narażonym narządem na toksyczne działanie produktów rozpadu alkoholu jest wątroba. Alkohol jest szybko przekształcany się w energię, dostarczając jedynie „pustych kalorii”. Głównym produktem utleniania alkoholu jest toksyczny aldehyd octowy. To właśnie aldehyd octowy powoduje bóle głowy, zaczerwienienia twarzy, nudności i wymioty, a także jest przyczyną uszkodzeń wątroby i układu nerwowego.
Sposoby na kaca
Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest oczywiście wyeliminowanie alkoholu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Aby pozbyć się uciążliwych objawów można zacząć od domowych sposobów na kaca takich jak: picie dużej ilości wody, lekki posiłek, spacer na świeżym powietrzu.
Jeśli te czynności okazują się nieskuteczne, można sięgnąć po środki na kaca dostępne w aptekach. W składzie preparatów na kaca można znaleźć m.in. witaminę C, glukozę, potas, magnez, kwas bursztynowy, witaminy z grupy B. Preparaty zmniejszające objawy kaca mają za zadanie szybszą eliminację szkodliwych metabolitów i przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej.
Jeśli ból głowy jest bardzo silny nie obejdzie się bez środka przeciwbólowego. Najlepiej wybrać lek bez paracetamolu, gdyż ten w połączeniu z alkoholem działa hepatotoksycznie. Połączenie paracetamolu z alkoholem oznacza większe ryzyko zatrucia lekiem oraz większe prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia wątroby. Należy uważać również na kwas acetylosalicylowy, który w połączeniu z alkoholem może podrażniać błonę śluzową żołądka, prowadząc w konsekwencji do uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zastosowanie prostych zasad zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów dnia następnego:
- Stosuj dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami.
- Nie pij przez słomkę i nie przetrzymuj alkoholu w ustach.
- Nie mieszaj alkoholi, unikaj palenia papierosów.
- W trakcie spożywania alkoholu pij dużo wody, unikaj słodkich gazowanych napojów.
- Jedz potrawy bogate w tłuszcz.
- Sięgnij po preparaty przyspieszające metabolizm alkoholu do stosowania w trakcie spożywania alkoholu.
- Przez pójściem spać wypij dwie szklanki wody.