Sprawdzamy dostępność
leków w 10 916 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceProfilaktyka przeciwzakrzepowa
Środki na wzmocnienie serca
Jak wspomagać pracę serca?
Serce nigdy nie odpoczywa, ponieważ przez całe życie, bez przerwy kurczy się i rozkurcza, tłocząc krew. W ciągu doby przepompowuje ponad 8 tysięcy litrów krwi. To pierwszy organ, jaki wykształca się u ludzi. Kiedy człowiek się starzeje, naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, a serce musi pracować jeszcze bardziej, żeby zaopatrywać wszystkie organy w tlen.
Przewlekły stres, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, a także podeszły wiek to czynniki, które mogą dodatkowo obciążać mięsień sercowy. Aby wzmocnić serce i jak najdłużej utrzymać jego dobrą kondycję, warto uzupełniać dietę w składniki korzystnie wpływające na zdrowie serca. Świeże warzywa i owoce są bogatym źródłem antyoksydantów i potasu, ryby i orzechy – nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kasze i pełnoziarniste zboża to bogactwo witamin z grupy B i magnezu, które także są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca.
Jakie preparaty mogą wspomóc pracę serca?
Zdarza się, że nieodpowiednia dieta nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu. W takiej sytuacji można rozważyć zastosowanie ziół i suplementów diety bogatych w aktywne substancje wzmacniające serce. Preparaty na wzmocnienie serca mają na celu wspomaganie prawidłowej pracy serca u osób narażonych na choroby układu krwionośnego (niewłaściwa dieta, używki, brak aktywności fizycznej). Pośród preparatów wzmacniających mięsień sercowy można znaleźć produkty wykazujące działanie ochronne na serce zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, wyciąg z głogu, konwalii, czosnku, kwasy omega-3, magnez. Kwas acetylosalicylowy stosowany w niskich dawkach jest wskazany w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca i wtórnego zawału, a także w zapobieganiu powikłaniom pozawałowym. Wyciągi z głogu (HERBAYA Głóg zdrowe serce) rozszerzają naczynia krwionośne i skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Preparaty na bazie ziela konwalii wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego, stosowane są w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca. Spożywanie większej ilości ryb lub przyjmowanie suplementów zawierających kwasy omega-3 zmniejsza ryzyko występowania chorób serca i udaru mózgu. Preparaty na wzmocnienie serca dostępne w postaci tabletek, kapsułek, kropli, płynów doustnych, surowców ziołowych.
Jakie są domowe sposoby na mocne serce?
Sojusznikiem mocnego serca jest sok z cytryny. Każdego dnia, rano i wieczorem, należy wypić szklankę wody z sokiem z połówki cytryny i łyżeczką miodu. Serce będzie pracowało o wiele sprawniej. Regulatorem jego pracy jest też pietruszka (działa moczopędnie, więc obniża ciśnienie), której natkę i korzeń warto wprowadzić do codziennego jadłospisu. Ważny dla serca jest też czosnek, który obniża ciśnienie tętnicze. Jedzony regularnie pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji.
Wzmocnienie serca jest szczególnie ważne w przypadku osób w wieku dojrzałym i podeszłym, ponieważ wraz z upływem lat (zwłaszcza przy niezdrowym trybie życia) traci ono zdolność do pełnienia wszystkich swoich funkcji. Należy unikać palenia papierosów i stosowania innych używek, kontrolować masę ciała, wprowadzić zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu.