Sprawdzamy dostępność
leków w 10 940 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na trawienie
Środki na lepsze trawienie wspomagają prawidłowy przebieg procesów trawiennych, zmniejszając uczucie ciężkości i niestrawność. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niestrawność, wzdęcia, nudności, ucisk w nadbrzuszu) to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą pojawić się u osób w różnym wieku. W zwalczaniu tego rodzaju symptomów doskonale sprawdzają się leki syntetyczne oraz preparaty ziołowe, które wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego. Dostępne wyroby wykazują działanie rozkurczowe, żółciotwórcze, żółciopędne oraz wspomagające trawienie. Składniki aktywne preparatów na lepsze trawienie wpływają korzystnie na prawidłowy przebieg procesów trawiennych, w przypadku uczucia pełności i ciężkości po posiłkach, usprawniając działanie wątroby i dróg żółciowych. Objawy niestrawności są często związane z przejedzeniem, zbyt szybkim jedzeniem, niedokładnym gryzieniem pokarmów lub spożywaniem dużych ilości tłustych potraw. Warto wówczas sięgnąć po odpowiedni specyfik, który może wspomóc układ trawienny. W tej kategorii dostępne są preparaty w różnych postaciach: kapsułek, tabletek, płynów lub surowców ziołowych (np. Gastrobonisol, Enzyvit, Kreon Travix,Travisto).
Trawienie
Skąd biorę się problemy z trawieniem?
Trawienie to istotny proces zachodzący w naszym organizmie - polega na przyswojeniu niezbędnych składników odżywczych z przyjmowanego pokarmu. W zadanie to zaangażowanych jest wiele organów. Najlepszym sposobem dbania o poprawnie przebiegające procesy trawienne jest odpowiednia i zbilansowana dieta, jak również unikanie jedzenia w pośpiechu, dokładne przeżuwanie pokarmu, nie przejadanie się.
Problemy z trawieniem dotyczą bardzo wielu z nas. Zbyt ciężkie i nieregularne posiłki, przewlekły stres czy też nadwrażliwość żołądka i jelit mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Uczucie wzdęcia, ciężkości, zgaga, zaparcia, rozwolnienia czy bóle żołądka powodują, że nie możemy się skoncentrować na codziennych czynnościach.
Jakie są objawy niestrawności?
Niestrawność (nazywana przez lekarzy dyspepsją) objawia się uczuciem wypełnienia brzucha (czyli tzw. wzdęciami), nudnościami, czkawką, zaparciami oraz zgagą. Niestrawności towarzyszą także pieczenie, odbijanie się oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Każdy z tych objawów jest bardzo nieprzyjemny, ale najczęściej możliwy do zwalczenia.
Niekiedy niestrawność stanowi dyskretny problem, ale zdarza się również, że dolegliwości dyspeptyczne utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Jeśli mamy do czynienia z silnymi objawami, które często nawracają jest to sygnał aby udać się z problemem do lekarza specjalisty w celu dokonania dalszej diagnostyki. Najczęstszym badaniem wykonywanym w takim wypadku jest gastroskopia. Badanie pozwala obejrzeć światło przełyku oraz żołądka i wykluczyć ewentualne organiczne przyczyny dolegliwości trawiennych.
Jak zapobiegać niestrawności?
Jeżeli problemy z niestrawnością pojawiają się regularnie, oznacza to, że należy zmienić swoją dietę na lżejszą. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców, a zrezygnować z tłustych, smażonych produktów. Istotny jest też sposób spożywania posiłków. Szybkie jedzenie i połykanie dużych kęsów również może być przyczyną niestrawności. Ważna jest także regularność spożywanych posiłków. Należy jeść ok. 4-5 razy dziennie, pamiętając o właściwej ilości jedzenia.
Czy preparaty z apteki mogą pomóc w niestrawności?
Niestrawność, uczucie ciężkości po posiłku, zgaga, odbijanie ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, problemy z wątrobą, biegunka – to powszechne dolegliwości układu pokarmowego, na które producenci leków i suplementów diety oferują wiele różnorodnych preparatów. W aptekach dostępny jest szereg preparatów ziołowych i farmakologicznych, które złagodzą objawy niestrawności. W zależności od preferencji można wybrać ziołowe herbaty na trawienie, tabletki na niestrawność, saszetki z proszkiem lub płyny i krople na lepsze trawienie. Składniki takie jak mięta, kminek, rumianek, karczoch, koper włoski i wiele innych wspomagają pracę układu pokarmowego, działają rozkurczająco, żółciopędnie i wiatropędnie, przynosząc ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Szybko zastosowane tabletki na trawienie (najlepiej bezpośrednio po ciężkim posiłku) złagodzą objawy niestrawności.