Sprawdzamy dostępność
leków w 10 938 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na obniżenie poziomu cholesterolu
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w celu obniżenia cholesterolu. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek, mieszanek ziołowych itp.
Produkty obniżające cholesterol we krwi
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako składnik błon komórkowych jest niezbędny do produkcji witaminy D3, hormonów nadnerczy i hormonów płciowych. Zapewnia też prawidłową pracę mózgu. Kłopotów ze zdrowiem może przysporzyć jego nadmiar, ponieważ powstałe złogi odkładają się w ścianach naczyń, czego skutkiem jest zmniejszenie dopływu krwi do komórek.
Cholesterol dzieli się na ważne dla organizmu frakcje:
- cholesterol LDL – jest to tzw. zły cholesterol, którego nadmiar jest odkładany w ścianach naczyń i tętnic w postaci złogów. Posiadanie wysokiego poziomu frakcji LDL (hipercholesterolemia) wiąże się z dużym ryzykiem powstania udaru mózgu lub zawału serca skutkującego nagłym zgonem. Wysoki poziom LDL obniża się przy stosowaniu leków obniżających cholesterol. Norma LDL u zdrowego człowieka nie powinna przekroczyć 115 mg/dl;
- cholesterol HDL – dobry cholesterol, którego zadaniem jest usuwanie złogów cholesterolowych nagromadzonych w wyniku wysokiego poziomu LDL. Prawidłowe wartości HDL to > 45 mg/dl;
- trójglicerydy – proste tłuszcze wyodrębniane z cholesterolu całkowitego, które są składnikiem tkanki tłuszczowej. Ich nadmiar w organizmie może skutkować pojawieniem się szeregu chorób – otyłości, niedoczynności tarczycy, choroby niedokrwiennej serca lub udaru mózgu. Poziom trójglicerydów w organizmie nie powinien przekraczać 150 mg/dl.
Badanie poziomu cholesterolu we krwi można wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Lipidogram dokładnie określa wszystkie frakcje. Wysoki poziom frakcji LDL i trójglicerydów trzeba skonsultować z lekarzem.
Kiedy trzeba przyjmować leki obniżające cholesterol?
Lekarz po zapoznaniu się z wynikami lipidogramu oraz po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu rodzinnego oraz przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, itp. ocenia czy dana osoba kwalifikuje się do terapii farmakologicznej, czy też w wystarczy zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia.
Niekiedy zatem konieczne będą leki na cholesterol na receptę, u innego pacjenta zaś wystarczy wprowadzenie modyfikacji do diety, a także zastosowanie aptecznych preparatów obniżających cholesterol bez recepty.
Preparaty obniżające poziom cholesterolu bez recepty
Chorzy z niewielkim wzrostem poziomu cholesterolu we krwi zwykle nie muszą sięgać po leki na receptę. Takim osobom wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej i leki ziołowe na cholesterol, które uchronią przed wzrostem stężeń poszczególnych frakcji. Można je kupić w aptekach i w sklepach zielarskich bez recepty. Najpopularniejszymi preparatami są wyciągi z fermentowanego czerwonego ryżu, owocu bergamoty oraz karczocha i ostropestu plamistego, dostępne w formie tabletek lub kapsułek doustnych. Aby zredukować stężenie złego cholesterolu poleca się także przyjmowanie oleju lnianego i innych preparatów zawierających kwasy omega-3.
Leki obniżające poziom cholesterolu na receptę
Najczęściej stosowane leki na obniżenie cholesterolu to statyny. Ich zadaniem jest obniżenie poziomu lipidów we krwi, hamowanie procesów zapalnych w organizmie oraz zmniejszenie wartości niebezpiecznych trójglicerydów. Leki obniżające cholesterol należące do tej grupy można rozpoznać po charakterystycznej końcówce w nazwie substancji czynnej: -statinum (atorvastatinum, rosuvastatinum, simvastatinum).
Inną grupą leków na cholesterol, na które niezbędna jest recepta są fibraty, zwiększające stężenie HDL, czyli dobrej frakcji cholesterolu, której nigdy za wiele, bo chroni ona organizm przed takimi incydentami zdrowotnymi jak zawał serca, czy udar mózgu. Fibraty pomagają też obniżyć poziom szkodliwych trójglicerydów.
Co oprócz leków stosować na wysoki cholesterol?
Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest farmakologiczne leczenie zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Często wystarcza po prostu właściwa dieta i zmiana trybu życia. Jadłospis korzystnie wpływający na obniżenie poziomu złego cholesterolu, a zarazem na podwyższenie jego dobrej frakcji powinien zawierać dużo warzyw i owoców, orzechy, nasiona, tłuste ryby morskie, a także oleje roślinne. Dania powinny być gotowane, duszone, pieczone lub grillowane. Należy natomiast unikać smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu. Do codziennych czynności warto wprowadzić aktywność fizyczną np. spacery, jazdę na rowerze, pływanie, ponieważ regularne uprawianie sportu również warunkuje prawidłowy poziom cholesterolu.