Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePozostałe preparaty - ginekologia
Produkty ginekologiczne
Jakie są przyczyny zapalenia okolicy pochwy i sromu?
Naturalną barierę obronną pochwy stanowi jej fizjologiczna mikroflora, nieuszkodzony nabłonek i estrogeny. Aż 95% naturalnie występujących bakterii stanowi Lactobacillus, czyli pałeczka kwasu mlekowego. Rolą bakterii kwasu mlekowego jest zapobieganie zakażeniom poprzez produkcję czynników przeciwzapalnych oraz utrzymanie prawidłowego, kwaśnego pH pochwy. Pozostałe 5% stanowią bakterie beztlenowe, które w małym stężeniu w pochwie nie są szkodliwe. Zaburzenie tych proporcji skutkuje pojawieniem się objawów bakteryjnej waginozy (bakteryjnego zapalenia pochwy). Charakteryzuje się ono zmniejszeniem lub całkowitym brakiem występujących w prawidłowych warunkach pałeczek kwasu mlekowego oraz zwiększoną liczbą bakterii beztlenowych.
Świąd okolicy pochwy, wydzielina i specyficzny zapach należą do najczęstszych objawów zgłaszanych przez kobiety w gabinetach ginekologicznych. W przypadku dolegliwości o lekkim nasileniu pacjentki chętnie korzystają z porady farmaceuty i licznych preparatów ginekologicznych dostępnych bez recepty. Należy jednak zaznaczyć, że objawy zapalenia pochwy są często mylone z podrażnieniem, alergią czy kontaktowym zapaleniem skóry. Rozpoznanie i dopasowanie odpowiedniego sposobu leczenia do właściwej jednostki chorobowej ma pierwszorzędne znaczenie w leczeniu infekcji intymnych oraz zapobieganiu ich nawrotom.
Bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się wydzieliny z pochwy. Waginoza bakteryjna wynika z nadmiernego namnożenia w pochwie organizmów beztlenowych. Przez nadmierny rozwój organizmy te zastępują korzystne dla zdrowia pałeczki kwasu mlekowego i prowadzą do podwyższenia pH pochwy.
Podstawą leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy jest metronidazol podawany doustnie lub miejscowo oraz klindamycyna w postaci kremu dopochwowego. W przypadku nietolerowania żołądkowo-jelitowych działań niepożądanych metronidazolu opcję stanowi także tynidazol. Należy ściśle przestrzegań zaleceń lekarza i nie przerywać leczenia na własną rękę, nawet jeśli po kliku dniach objawy ustąpią.
Drożdżakowe zapalenie pochwy (kandydoza)
Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu to częsta kobieca infekcja, której pierwotnym objawem jest świąd sromu, a także pieczenie, bolesność i podrażnienie. Pacjentki często zgłaszają się z powodu obrzęku, pęknięć i otarć naskórka w następstwie drapania. Mogą się też uskarżać na dyskomfort przy oddawaniu moczu. Klasyczna wydzielina w przebiegu kandydozy jest gęsta, biała i grudkowata.
Zakażenie drożdżakami można leczyć doustnie lub miejscowo. W przypadku infekcji przebiegającej gwałtownie lub nawracającej, stosuje się dodatkowo preparaty doustne, czyli kapsułki lub tabletki. Leczenie miejscowe zazwyczaj powoduje mniej działań niepożądanych. Należy również wyeliminować wszelkie czynniki drażniące, płukanki i produkty zawierające substancje alergizujące.
Probiotyki ginekologiczne
Probiotyki ginekologiczne to produkty zawierające kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na mikroflorę pochwy. Często ich głównym składnikiem są pałeczki kwasu mlekowego. Probiotyki dla kobiet stosuje się zwykle po antybiotykoterapii, przy niektórych infekcjach intymnych oraz profilaktycznie. Czasami stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych czy pływanie w basenie, mogą powodować zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej i zwiększać ryzyko pojawienia się infekcji, bakteryjnej lub grzybiczej.
Warto jednak mieć świadomość tego, że oprócz rodzaju probiotyku ginekologicznego, na jaki się zdecydujemy, równie ważnym kryterium jest droga jego podania. Probiotyki ginekologiczne w postaci tabletek to dobry wybór w przypadku, gdy celem kobiety jest profilaktyka (stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częste wizyty na basenie, wzmożona aktywność fizyczna).
Zaletą probiotyków dopochwowych jest fakt, że działają natychmiast oraz oddziałują bezpośrednio na mikroflorę pochwy. To dobry wybór w trakcie infekcji intymnych, ostrych stanów zapalnych czy też podczas stosowania antybiotyków.