Sprawdzamy dostępność
leków w 10 938 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceSzczoteczki do zębów
Pozostałe preparaty do higieny jamy ustnej
Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Dbałość o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie zębów. Składa się na nią wiele innych elementów, jak nitkowanie, irygacja, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, wizyty kontrolne u stomatologa, a nawet odpowiednia dieta i unikanie używek.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prawidłowa higieny jamy ustnej wpływa nie tylko na stan naszych zębów i całej jamy ustnej, ale również przyczynia się do zmniejszenia ryzyka innych, ogólnoustrojowych chorób. Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą skutkować zwiększonym ryzykiem chorób serca, raka trzustki, cukrzycy, czy też zapalenia płuc. Szczególną wagę do zdrowia i higieny jamy ustnej powinny przykładać kobiety w ciąży.
Jak często należy myć zęby?
Podstawą higieny jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów. Czynność ta powinna być przez Ciebie powtarzana przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej dodatkowo po każdym posiłku. Czas mycia zębów nie powinien być krótszy niż 2 minuty. Pamiętaj, że szczotkowanie zębów u dzieci należy rozpocząć już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Zaleca się, aby do 8. roku życia dziecka, szczotkowanie przeprowadzał opiekun, natomiast do 10. roku życia powinno się ono odbywać pod nadzorem opiekuna. Szczotkowanie zębów pozwala na usunięcie płytki nazębnej i resztek pokarmów, co zapobiega powstawaniu próchnicy. Aby prawidłowo przeprowadzać szczotkowanie zębów, należy wybrać odpowiednią pastę oraz szczoteczkę do zębów.
Jaką pastę do zębów wybrać?
Pasty do zębów różnią się między sobą stopniem ścieralności oraz zawartością fluoru. Mogą się również różnić właściwościami. Dostępne są między innymi pasty o działaniu wybielającym, do zębów wrażliwych, zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego lub zapobiegające krwawieniom dziąseł. Wybierając pastę do zębów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość fluoru. Inna pasta będzie odpowiednia dla dzieci, a inna dla osób dorosłych. Dla dzieci do 6. roku życia odpowiednie będą pasty o zawartości 1000 ppm fluoru. U dzieci w wieku 6 – 36 miesięcy ilość używanej pasty do szczotkowania powinna być śladowa, natomiast u dzieci między 3. a 6. rokiem życia powinna odpowiadać wielkości ziarnka grochu. Zaleca się, aby szczotkowanie zębów u dzieci przebiegało pod nadzorem osoby dorosłej. Dzieci powyżej 6. roku życia mogą już stosować pasty z większą zawartością fluoru 1450 ppm. U młodzieży powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych, u których występuje zwiększone ryzyko próchnicy lekarz stomatolog może zalecić stosowanie pasty o zwiększonej zawartości fluoru – 5000 ppm przez 3 – 6 miesięcy w roku zamiast zwykłej pasty.
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Dla zapewnienia prawidłowego szczotkowania zębów istotny jest również dobór odpowiedniej szczoteczki. Należy pamiętać, że szczoteczka musi być przede wszystkim dostosowana do wieku, a tym samym do wielkości zębów i jamy ustnej. Zbyt duża szczoteczka utrudni właściwą higienę jamy ustnej. Dostępne są szczoteczki manualne, elektryczne oraz soniczne. Szczoteczki różnią się także między sobą twardością włókien. Najskuteczniej płytkę nazębną będą usuwały szczoteczki twarde, jednak mogą się one przyczyniać do podrażnienia dziąseł. Dlatego też osoby z nadwrażliwością dziąseł powinny używać szczoteczek miękkich. Podczas szczotkowania zębów nie można zapominać również o czyszczeniu języka. Można w tym celu używać specjalnie do tego celu przeznaczonych czyścików, bądź też szczoteczki do zębów posiadającej końcówkę do czyszczenia języka. Należy pamiętać również, że konieczna jest wymiana szczoteczki przynajmniej raz na 3 miesiące oraz po każdej infekcji.
Aby kompleksowo zadbać o higienę zębów nie można zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Czynność ta powinna być przeprowadzana raz dziennie, rano lub wieczorem. W tym celu możesz wykorzystać nitkę dentystyczną, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych lub irygator. Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pozwala na dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej oraz oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.