Sprawdzamy dostępność
leków w 10 802 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na ukąszenia owadów - maści, żele
Preparaty na ukąszenia owadów służą łagodzeniu nieprzyjemnych objawów spowodowanych przez ukąszenia komarów, pszczół, os, mrówek i kleszczy. Środki stosowane po ukąszeniach owadów to preparaty o działaniu łagodząco-chłodzącym, które przynoszą szybką ulgę zaczerwienionej i swędzącej skórze. Dostępne wyroby skutecznie redukują podrażnienia i stan zapalny, przyspieszając proces regeneracji naskórka. Podczas spacerów w okresie od wiosny do jesieni, warto mieć ze sobą preparaty, które pomogą uchronić się przed ukąszeniami owadów (repelenty). W tej kategorii można wyszukać kremy i żele łagodzące ukąszenia (np. Fenistil, Entil), płyny (np. Dermophenazol), aerozole odstraszające(np. 100P), a także preparaty doustne (np. Allertec Ukąszenia). To środki, które przydadzą się w walce z komarami, kleszczami, pszczołami, osami i meszkami. Produktów odstraszających owady, nie należy stosować w okolicy oczu oraz na podrażnioną, bądź zranioną skórę. Dostępne są także przyrządy do skutecznego usuwania kleszcza (np. Anty-Kleszcz).
Preparaty dermatologiczne
- Preparaty na gojenie się ran
- Środki do dezynfekcji ran
- Produkty przeciwgrzybicze
- Preparaty na ukąszenia owadów
- Środki do dezynfekcji skóry
- Preparaty na łuszczyce
- Preparaty na trądzik
- Preparaty na opryszkę i zajady
- Preparaty na odciski
- Preparaty ochronne na skórę
- Pozostałe preparaty ochronne na skórę
ALLEFIN
żel
BOIRON DAPIS ŻEL ŁAG.SKUTKI UKĄSZ.OWADÓW
DERMOPUR PUDER W PŁYNIE
puder leczniczy
DIMASTIN
żel
FENISTIL
żel
FOXILL ŻEL
żel
KIDSNER COCO
Ukąszenia owadów
Przyjemny relaks w ciepłe, letnie dni i wieczory bardzo łatwo może zostać zakłócony przez niezbyt przyjemne ukąszenia owadów. Objawy, jakie wtedy mogą się pojawić, stają się mniej lub bardziej groźne dla naszego zdrowia i życia. Co zrobić w momencie, gdy ukąsi nas komar czy użądli pszczoła oraz jakie objawy powinny nas skłonić do udania się po szybką pomoc lekarską? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Jak nasz organizm reaguje na ukąszenie owadów ?
Owady kąsają nas z wielu różnych powodów. Komary, a dokładnie komarzyce, potrzebują białka do produkcji jaj, które to zawarte jest w naszej krwi. Natomiast pszczoły, osy i trzmiele zazwyczaj żądlą człowieka, jeśli stanowimy dla nich zagrożenie. W momencie ukąszenia, użądlenia bądź pogryzienia przez owady, nasz organizm stara się walczyć z alergenem wpuszczonym do krwi. Układ immunologiczny może reagować w mniej lub bardziej nasilony sposób. Następują wówczas reakcje prowadzące do uwolnienia substancji czynnej jaką jest m.in. histamina. To właśnie ona odpowiada za stan zapalny w miejscu ukąszenia, za świąd, zaczerwienienie, wysypkę oraz obrzęk.
U niektórych osób reakcja na ukąszenie może być bardziej gwałtowna oraz niebezpieczna. Mówimy wówczas o reakcji anafilaktycznej, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Jest to ogólnoustrojowa reakcja, która wymaga szybkiego podania leków przeciwwstrząsowych tj. adrenaliny.
Jakie objawy towarzyszą ukąszeniu nas przez owady?
Komar
Objawy po ukąszeniu przez owady nie należą do przyjemnych. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył ukąszenia przez komara. W miejscu ukąszenia tworzy się wówczas bąbel, obrzęk a skóra w tym miejscu bardzo swędzi. W celu uniknięcia rozwoju nadkażenia bakteryjnego, należy unikać rozdrapywania zmian.
Pszczoła
W przypadku użądlenia przez pszczoły, także można zauważyć obrzęk, opuchliznę i zaczerwienienie. Charakterystyczne jednak po ugryzieniu jest pozostanie w ranie żądła, które należy jak najszybciej usunąć. Nie należy ani wyciskać ani pociągać żądła, gdyż łatwo wówczas uszkodzić woreczek jadowy i uwolnić większą ilość jadu co może nasilić nieprzyjemne objawy. Żądło najbezpieczniej usunąć poprzez podważenie go za pomocą paznokcia bądź noża.
Osa
Użądlenie przez osy powoduje objawy bardzo zbliżone do tych pojawiających się po użądleniu przez pszczołę, jednakże użądlenie bardziej boli a miejsce po ugryzieniu jest bardziej zgrubiałe.
Kleszcz
W przypadku ugryzienia nas przez kleszcza, skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi i nie boli. Kleszcze wgryzają się w skórę i pozostają w niej przez jakiś czas. Szybkie usunięcie owada, zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami takimi jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W aptece dostępne są skuteczne przyrządy do bezpiecznego usunięcia kleszcza.
Bardzo ważne jest by obserwować miejsce ugryzienia pod kątem występowania rumienia wędrującego, który będzie wymagał dalszej diagnostyki w kierunku boreliozy.
Jak sobie pomóc w momencie ukąszenia przez owady?
W większości przypadków ukąszenia przez owady stają się wyłącznie uciążliwe i irytujące. Kiedy już doszło do ukąszenia, warto zadziałać od razu. Pomocne staje się zastosowanie zimnego okładu, który miejscowo znieczuli oraz zmniejszy obrzek i zaczerwienienie. Innymi sposobami na radzenie sobie z dokuczliwymi objawami są odpowiednie preparaty dostępne w aptece. Pomocne okazują się specjalne żele zawierające substancje przeciwalergiczne, które mają działanie łagodzące, zmniejszające opuchliznę oraz wykazują one działanie przeciwświądowe.
Przydatne przy ukąszeniach owadów stają się także kremy z hydrokortyzonem, który jest sterydem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym.
W celu uniknięcia ukąszeń przez owady, pomocne okazują się preparaty odstraszające.
Dostępność tych oraz innych preparatów łagodzących objawy po ukąszeniu sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl