Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 250 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 250 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 250 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 250 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na gojenie się ran są pomocne w regeneracji skóry w przypadku zranień, owrzodzeń i odleżyn. Skóra, jako zewnętrzna powłoka, chroniąca ciało i narządy, narażona jest na liczne uszkodzenia. W przypadku zauważenia chorobowych zmian skórnych, należy zastosować preparaty na rany i owrzodzenia. Do wyboru są maści (np. Bepanthen), opatrunki (np. Hydrosil), kremy, żele (np. Curiosin), aerozole, balsamy (np. Avilin). W tej kategorii można znaleźć również preparaty na oparzenia (np. Panthenol, Termcool). Właściwie dobrane specyfiki mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące – przyspieszają powstawanie nowych komórek i odbudowę zniszczonego naskórka. Preparaty przyspieszające gojenie ran mogą zawierać różnorakie substancje czynne, na przykład oleje roślinne o działaniu przeciwzapalnym, nawilżający kwas hialuronowy, jony srebra o działaniu antyseptycznym, witaminy o charakterze antyoksydantów i inne. Otarcia i inne drobne rany powierzchniowe szybciej się goją, jeśli zastosujemy maści z antybiotykami (np. Baneocin).
Preparaty dermatologiczne
Zarówno drobne, jak i większe skaleczenia i rany są wpisane w codzienność naszą i naszych bliskich. Ich leczenie zazwyczaj nie jest problematyczne, o ile zastosujemy najważniejsze zasady postępowania z raną. Warto znać także pewne sposoby na szybsze gojenie się ran oraz wiedzieć, jak nie dopuścić do zakażenia rany.
Według definicji, raną jest nazywane każde przerwanie ciągłości skóry. Może dotyczyć ona naskórka i/lub kilku pierwszych warstw skóry albo sięgać o wiele głębiej do tkanek takich jak mięśnie, naczynia krwionośne, ścięgna czy kości. Od głębokości rany uzależniony jest w dużej mierze czas jej leczenia.
Rany są podzielone na różne rodzaje według określonych kryteriów, np. rodzaju czynnika uszkadzającego, głębokości, ryzyka zakażenia, czasu gojenia się itp. Do ran powstałych w wyniku uszkodzenia mechanicznego należą rany cięte, kłute, szarpane, kąsane, postrzałowe, rąbane, miażdżone, płatowe itp. Wyróżniamy także rany termiczne (odmrożenia, oparzenia) oraz chemiczne.
Ze względu na głębokość i rozległość rany dzieli się na otarcia i zadrapania, które dotyczą tylko naskórka i wierzchniej warstwy skóry oraz na rany powierzchowne, głębokie i drążące. W zależności od szybkości gojenia się rany istnieją rany ostre, które goją się w przeciągu 7-10 dni oraz rany przewlekłe, których leczenie może trwać nawet kilka miesięcy i zazwyczaj są związane ze współistniejącymi chorobami, np. stopa cukrzycowa, owrzodzenia czy oparzenia.
Niezależnie od rodzaju rany i przyczyny jej powstawania, każda z nich przechodzi przez te same etapy gojenia się. W przypadku małych, niepowikłanych ran dochodzi do szybkiego zatamowania krwawienia i zasklepienia się rany - mówi się wtedy o tzw. rychłozroście. Rany wymagające leczenia operacyjnego, zainfekowane i obszerne ulegają wtórnozrostowi, który jest procesem dłuższym, przebiegającym z tworzeniem się ziarniny.
W czasie gojenia się rany można wyróżnić wzajemnie przenikające się fazy:
Powstanie rany powoduje miejscowe zaczerwienienie, wzrost temperatury i ból, które są naturalnymi objawami i świadczą o stanie zapalnym. Jeśli w ciągu kilku dni nie ustępują lub nasilają się, prawdopodobnie doszło do zakażenia rany.
Nieprawidłowe oczyszczenie i opatrzenie rany to najczęstsze przyczyny jej zakażenia. Na rozwój infekcji ma także wpływ rodzaj rany - szarpane, gryzione czy tłuczone o nieregularnych brzegach są bardziej podatne na rozwój bakterii i martwicy. Rozpoznanie początku rozwoju zakażenia jest istotne, by nie dopuścić do posocznicy i infekcji ogólnoustrojowej.
Do objawów zakażonej rany należą:
Czynności, które wykonamy tuż po pojawieniu się rany mają duży wpływ na to, czy rana będzie się dobrze i sprawnie goić i czy nie dojdzie do jej zakażenia. Podstawowa higiena składa się z kilku kroków:
Proste, niepowikłane rany u zdrowych osób goją się szybko i sprawnie, jeśli są odpowiednio pielęgnowane i utrzymane w czystości według wyżej opisanych kroków. Nie należy dopuszczać do przesuszenia rany - najkorzystniejsze jest utrzymywanie wilgotnego środowiska. Kluczowe także jest odpowiednio częste zmienianie opatrunku, odkażanie rany i zabezpieczenie jej przed ponownym zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Ważne jest także, by zapewnić dostęp tlenu do rany.
Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie szczególnie w czasie leczenia ran przewlekłych, rozległych czy zakażonych. Warto zwrócić uwagę na zawartość witaminy A, C i E, cynku, selenu, białka i argininy w posiłkach. Składniki te mają duże znaczenie w prawidłowym działaniu układu odpornościowego i produkcji białych krwinek. Witamina C jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, witamina E posiada właściwości usuwania wolnych rodników, które są obecne w ranie. Arginina wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia napływ tlenu i składników odżywczych do miejsca zranienia.
Obecnie możemy spotkać mnóstwo preparatów wspomagających gojenie się ran. Problemów może przysparzać wybór odpowiedniego środka. Nie należy stosować wszystkich jednocześnie, lepiej skupić się na wyborze tego odpowiedniego, w zależności od etapu gojenia się rany.
Dostępność wymienionych poniżej preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Do najczęściej wybieranych preparatów na gojenie się ran należą: