Zmiany w refundacji. Nowa lista leków refundowanych (listopad 2019 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-10-31 14:23
Lista leków refundowanych 1 listopada 2019 r.

Z początkiem listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Tym razem, zgodnie z zapowiedziami, wykaz pojawił się wyjątkowo wcześnie, co ma pozwolić aptekom na lepsze przygotowanie się. Co nowego resort zdrowia przygotował dla pacjentów? Pojawiło się sporo zmian m.in. w leczeniu cukrzycy, raka jelita grubego i stwardnienia rozsianego.

Leki refundowane w liczbach

Listopadowa lista leków refundowanych jest już szóstą, opublikowaną w bieżącym roku. Ministerstwo Zdrowia objęte jest bowiem obowiązkiem konstruowania takiego wykazu co każde dwa miesiące. Najnowsza lista wejdzie w życie już 1 listopada 2019 r.

Na nowym wykazie znalazło się 76 nowych produktów leczniczych, w tym  leki z grupy flozyn, preparaty przeciwosteoporotyczne i wyciągi alergenowe. Za 631 leków z wykazu pacjenci zapłacą mniej (od 0,01 zł do 107,73 zł). Najbardziej odczuwalna zmiana dotyczy leku Emend, stosowanego w zapobieganiu nudnościom i wymiotom wywołanym przez chemioterapię (obniżka o 107,73 zł). Zauważalna zniżka dotyczy również przeciwpadaczkowego syropu Vimpat (obniżka o 96,55 zł) oraz różnych opakowań leku Strattera, stosowanego w terapii ADHD (obniżka o 90,67 zł).

Za część preparatów pacjenci będą musieli zapłacić więcej, jednak podwyżki nie są wysokie. Najbardziej odczuwalna podwyżka dotyczy preparatu Infatrini (wzrost o 58,91 zł), który stosuje się w przypadkach niedożywienia związanego z chorobą oraz zaburzeniach wzrastania u dzieci do 18. miesiąca życia.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Jakie nowe leki na liście?

Najnowsza lista refundacyjna niesie kilka istotnych zmian. Pewnym przełomem, po wielu miesiącach rozmów i apeli środowisk pacjenckich, jest objęcie refundacją leków z grupy flozyn. Pacjenci w końcu otrzymali dostęp do nowoczesnej terapii cukrzycy typu 2. Dopłatą objęto leki: Invokana (kanagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) oraz Forxiga (dapagliflozyna). Jednocześnie na liście pojawiły się dwie nowe insuliny: Liprolog w fiolce po 10 ml i Liprolog KwikPen.

Chorzy na raka jelita grubego otrzymali nową opcję terapeutyczną w postaci leku Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem), który ma być stosowany w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego. Na liście znalazł się również lek Venclyxto (wenetoklaks) przeznaczony dla pacjentów z przewlekła białaczką limfocytową. Ponadto dokonano zmiany w obrębie leczenia raka piersi poprzez połączenie dwóch programów lekowych: „Leczenie raka piersi” oraz „Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem”.

Z innych nowości na liście warto wspomnieć o preparatach:

  • Prolia (denosumabum) – to lek przeciwosteoporotyczny, który do tej pory był refundowany wyłącznie dla kobiet po 60. roku życia ze zdiagnozowaną osteoporozą pomenopauzalną. Na mocy nowego wykazu lek ten będzie również refundowany dla mężczyzn w wieku powyżej 60. Lat i w określonych wskazaniach;
  • Entyvio (wedolizumab) – lek ten to kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna;
  • Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) – od listopada refundacją objęto ten preparat w stężeniu podtrzymującym;

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

  • Repatha (ewolokumab) – to kolejna opcja terapeutyczna w programie „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej”;
  • Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina) – to nowe leki dostępne w ramach programu „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej  się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego”;
  • Fasenra (benralizumabum) – preparat ten dostępny będzie w ramach terapii ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej i ciężkiej astmy eozynofilowej.

Leki dla pacjentów 75+

Wykaz leków dla seniorów nie przynosi w listopadzie większych zmian. Tym razem refundacją objęto 2008 leków, czyli o 7 mniej, niż poprzednim razem. Nie oznacza to jednak, że seniorzy mają się czego obawiać, ponieważ leki, które utraciły refundację posiadają swoje odpowiedniki. Wyjątkiem jest Onbrez Breezhaler (indakaterol), lek rozszerzający oskrzela u chorych na POChP. Na liście pozostał jednak Ultibro Breezhaler łączący indakaterol i glikopironium.

Źródłohttps://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-23-pazdziernika-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2019-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów